1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Newyork’ta seferad’ın ızleri …

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, New York’ta “Traces of Sepharad-Seferad’ın İzleri” isimli gravür ve atasözleri sergisinin açılışına katıldı.
  New York’ta Musevi Tarihi Merkezinde (Center for Jewish History) Amerikan Sefarad Federasyonu (ASF) tarafından Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu, İspanya’nın New York Başkonsolosluğu ve New York Servantes Enstitüsünün işbirliğiyle açılan sergide, İspanyol Yahudilerinin kullandığı Ladino dilinde var olan ve çoğunun İspanyolca ve Türkçe’de de karşılıkları bulunan atasözlerinden esinlenerek sanatçı Marc Shanker tarafından yapılan siyah beyaz gravürler yer alıyor. Gecede sanatçı Shanker’ın sergiyle aynı ismi taşıyan “Traces of Sepharad” isimli kitabı da tanıtıldı.
  Başkonsolos Samsar, gecede yaptığı konuşmada, Türkler ile Musevilerin Osmanlı zamanlarından modern Türkiye’ye uzanan zengin bir tarihi paylaştıklarını söyledi.
  Osmanlı İmparatorluğu’nun İspanyol Engizisyonundan kaçan Musevilere 1492 yılında kucak açtığını anımsatan Samsar, Türkler ve Museviler arasındaki iyi ilişkilerin İkinci Dünya Savaşı’nda da kendini gösterdiğini, Türk diplomatların Yahudileri soykırımdan kurtarmak için yoğun çaba harcadıklarını belirtti.
  Samsar, çeşitli kültürlerin bir arada uyum içinde yaşadıkları modern Türkiye’de Musevilerin iş adamı, akademisyen ve sanatçı gibi vasıflarla bu zengin dokuya önemli katkılarda bulunduklarını kaydetti.
  Dünyada işbirliğine ve uzlaşma kültürüne her zamankinden daha çok gereksinim duyulduğunu da kaydeden Samsar, serginin halklar arasında hoşgörü kültürünü ve yakın bağları ortaya koyması açısından son derece önemli olduğunu belirtti.
  40 eserden oluşan sergi 28 Şubat tarihine dek gezilebilecek.
   
Newyork’ta seferad’ın ızleri … konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Başarinin Beyindeki Izleri!

  Başarinin Beyindeki Izleri!

  İŞTE BAŞARININ BEYİNDEKİ İZLERİ! Niçin bazı insanlar hayatta daha başarılı oluyor? Niçin bazı insanlar başarma arzusu ile doğarken, bazıları dışarıdan destek görmediği zaman olduğu yerde sayıyor? Niçin bazılarının tutku fitili hiçbir zaman ateşlenmiyor? Bir ailenin bazı üyeleri çok başarılı bir çizgi tuttururken, niçin aynı ailenin başka üyeleri başarı merdiveninin en alt...
 2. Iz- Kız İsimleri

  Iz- Kız İsimleri

  Izgın: tohumlarından yağ çıkartılan bir bitki
 3. Askeri Suçlarda şikayet Ve Izin:

  Askeri Suçlarda şikayet Ve Izin:

  asker şikayetleri askeri şikayet dilekçesi asker şikayet askeri dilekçe örneği A) Askeri suçların takibi şikayete bağlı değildir B) Askeri kazaya tabi olupta Türk Ceza Kanunu mucibince takibi Adliye Vekilinin izinine bağlı suçlar hakkında izin, Milli Müdafaa Vekili tarafından verilir.
 4. Yoksa yine canım(ız) yanacak....

  Yoksa yine canım(ız) yanacak....

  Yüreğim yine bi gidiş gördü, Yine bi terkediş... Yine doğrularla süslü koca bi yalanı sevmiş yüreğim, Yine, yine, yine..... Yeter artık yüreğim! Kanma el sözüne... Artık seni seviyorum diyene inanma... Senin ona beslediğin sevgiyi o sana beslemiyosa, Sevme onu yüreğim, Yoksa yine canım(ız) yanacak.... Hiç kopmayacakmış gibi bağlanma artık, Bir gidiş seziyosan önce sen git!...
 5. Izindeyiz İlahisi

  Izindeyiz İlahisi

  dönmeyiz ilahisi Biz kur'an'ın hadimleri pür imanlı ve zindeyiz Bu yoldan dönmeyiz asla peygamberin izindeyiz. Hayra koşan şerden kaçan. Bize nurlu yolu açan. Alemlere rahmet saçan peygamberin izindeyiz. Odur ahir hak peygamber. O na selam salat gönder. Cihanda en büyük önder. ''PEYGAMBERİN İZİNDEYİZ''.

Sayfayı Paylaş