1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Nil Nehri'nin mucizesi

  Konu, 'Dünyadan ülke ve şehir tanıtımları' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  nıl nehrı Editör Gizemlerle dolu Mısır uygarlığının gelişimini izlemenin Nil nehrinin gelişimini incelemekten daha iyi bir yolu olamaz. Nehir Mısır’ın binlerce yıl boyunca yaşam kaynağı oldu. Şu an Aswan’daki yüksek baraj tarafından kontrol edilen nehir, kıyısındaki dar toprakları her yıl taşan sularıyla mineral bakımından zengin kum ve çamurla dolduruyor. Nehrin kıyıları boyunca Firavunlar, soylular ve sıradan insanlar kendilerini ölümsüzleştirmek için abideler ve mezarlar yaptı.
  YAŞAMLA DOLU NİL
  Büyük Yunan tarihçisi Heredot Mısır’a yaptığı tek ziyaret sonrası “Mısır, Nil nehrinin bir hediyesidir,” demişti. Mısırlılar onun bu sözlerine hala tamamıyla inanıyor. Her yılın sonunda, Nil nehrinin su yüksekliği hakkında iyi sözler duymak için sabırsızlanıyorlar. 1994 yılında su seviyesi oldukça yüksek bir seviyeye ulaştı. O yıl yüksek barajda da su seviyesi en yüksek düzeyine ulaşmıştı.
  Çok eski zamandan beri, Mısırlılar Nil nehrini yaşam, verimlilik ve gelişmeyle eş tutmuşlar. Nil sanki Mısırlıların damarlarında akıyor. Nehir her zaman başarılarının kaynağı, büyük uygarlıklarının kuruluşunun ana nedeni olmuş. Mısırlılar arkadaş canlısı karakterlerini de Nil nehrine borçlular. Akışından, sellerinden ve saflığından cömertlik ve dürüstlük kazanmışlar.
  Nil kıyıları her gün binlerce aşk hikayesine tanık oluyor. Nehir aşıklara umut, romantizm ve mutluluk veriyor. Nil, Mısır halkının sanatkarlığı için de ilham ve yaratıcılık kaynağı olmuş. Nil nehrine adanmış birçok şarkıları var. Eski Mısır’da insanlar nehir uğruna kurban vermişler ve efsanelerini nesilden nesile aktarmışlar.
  TARİH ANLATIYOR
  Mısırlılar Nil nehriyle kutsanmışlar ve bunun kıymetini biliyorlar. Suyu korumak için her zaman barajlar ve su kanalları yapmışlar. Akheneton, tanrısına baraj için uzun uzun dualar etmiş. Amenamhat III sulama kanal sistemini korumak için Fayoum şehrindeki El-Lahoon barajını yaptırmış. Bundan sonra Madris gölünde başka bir baraj daha yapılmış.
  Büyük İskender daha sonra hem İskenderiye, hem Cisostris kanallarını genişletmiş. Nil nehri ve Kızıldeniz ile birleşen Cisostris; Amr Ibn El-As tarafından daha sonra tekrar yapılmış. 1901 yılında Aswan’da yeni bir baraj daha yapıldı. Yüksek Baraj yapılana dek de bir çok kez yenilendi.
  YÜKSEK BARAJ
  Yüksek Baraj, Mısır insanın demir gibi iradeleri ve bağlılıklarının bir simgesi olarak görülüyor. Bu baraj onları yıllık nehir taşmalarından koruduğu gibi su fazlasını daha sonraki zamanlarda kullanmak için korumalarını sağladı. Böylece kuraklıktan da korunmuş oldular.
  Yüksek Baraj, Mısır halkının Nil suyunu kontrol etmek için bu güne kadar gerçekleştirdiği en büyük proje. Aslında bu baraj Mısır tarihinde bir dönüm noktası. Bu seçkin baraj sulama, tarım ve güç üretimi gibi konularda Mısır halkına büyük destek sağlıyor.
  UZUN VE GENİŞ
  Nil nehrinin akıntı yönünde yüzeyi 2.9 km2. 6690km’lik boyuyla dünyanın en uzun nehri sayılıyor. Tanganica Gölü’nden Akdeniz’e kadar gidiyor.
  Yolculuk boyunca 9 farklı ülkeden; Tanzanya, Kenya, Zaire, Burundi, Rwanda, Etopya, Uganda, Sudan ve Mısır’dan geçiyor. Eğer bir gün Mısır’a yolunuz düşer de, Nil nehrinden su içerseniz geri dönüşünüz garanti gibi bir şeydir.
  kaynak:uzaklar.com
   
Nil Nehri'nin mucizesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Makyaj mucizesi!!

  Makyaj mucizesi!!

  :dp47::dp47:
 2. nar mucizesi

  nar mucizesi

  nar çiçeği çayının faydaları nar çiçeği çayı faydaları çayı çiçeğinin çayının Mucizevi meyvelerden biri de nar. Nar, pek çok organımız için bir şifa kaynağı. Narın şifalı özelliklerinden en iyi şekilde faydalanabilmek içinse ya meyveyi tazeyken yemeli ya da taze sıkılmış suyunu içmeli. İşte nar mucizesi... Mucizevi meyvelerden biri de nar. Nar, pek çok organımız için bir şifa kaynağı. Narın...
 3. Nil

  Nil

  Nil nehrinden su içtiğini görmek içtiği nisbette altına, bu ırmağı sadece görmek güç ve kuvvete, devlet ve saltanata delalet eder
 4. Genlerin mucizesi

  Genlerin mucizesi

  Alzheimer'li Fare Milyonlarca Hasta Yakinin Umudu Oldu TG2576 Yakin zamana kadar dogada kendi halinde yasayan bir fare türü , bu günlerde bilim adamlarinin gözbebegi oldu . Adi TG2576 . Kupkuru bir kod adi . Ama fiyati inanilmaz derecede yüksek: Yaklasik 800 bin dolar .Üstelik bu fare ölümcül bir hasta . Fiyatinin yüksekligi de buradan geliyor . Laboratuvarda genleri degistirilerek üretilen...
 5. Ayva mucizesi

  Ayva mucizesi

  Protein, karbonhidrat, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum ve C vitamini içerdiğinden vücut için birçok faydası bulunan ayva ayrıca bir çok derde de deva. * Mide ve bağırsakları kuvvetlendirici özelliktedir ve ince bağırsak iltihabını giderir. * Kanı temizler. * Karaciğer tembelliğini giderir. * Çarpıntıyı dindirir. * Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. *...

Sayfayı Paylaş