1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Nobel Edebiyat Ödülü Fransız yazar Jean - Marie Gustav Le Clezio'ya verildi.

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Nobel Edebiyat Ödülü, ilk romanını tam 23 yaşında yazan Fransız kalem Jean-Marie Gustav Le Clezio'nun oldu. Bereketli kalem, bu ödüle gelinceye kadar ardında 40 dolayında kitap bırakmıştı..
  [​IMG]
  2008 Nobel Edebiyat Ödülü, Dün İsveç Akademisi jüri üyesi, sözcüsü ve edebiyat eleştirmeni Horace Eghdal'ın yaptığı açıklamayla, Fransız yazar Jean - Marie Gustav Le Clezio'ya verildi.
  40 dolayında kitaba imza bırakan Clezio, ödülden ötürü "heyecanlandığını ve onur duyduğunu" söyledi ve Fransız kültürünün çökmekte olduğuna yönelik son eleştirilere de bir yanıt verdi: "Fransız kültürü çok zengin ve değişik. Çökmesi için bir risk yok." Öte yandan, İnternet ansiklopedisi Wikipedia, Le Clezio'ya verilen ödül nedeniyle geçici ama tarihi ve komik bir maddi hata yaptı.
  Ansiklopedinin İspanyolca versiyonuna dün iki dakika süreyle girilen ve tüm dünyada izlenen bir bilgide, Le Clezio'nun Nobel ödülünü aldığını öğrendikten hemen sonra "kalp krizi geçirerip Paris Charles de Gaulle Hastanesi'ne kaldırılarak, öğleden sonra 13.05'te hayata veda ettiği" yazıldı. Ancak bu bilginin doğru olmadığı teyit edilerek internetten kaldırıldı.
  Bunun ertesinde ise, ilgili bilgiyi siteye ekleyen yazarın, tekrar bir bilgi girişi yaparak "Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Le Clezio'nun ailesine taziye mesajını yolladığı" bilgisini girdiği görüldü.
  2008 Nobel Edebiyat ödülü, yazara "mevcut medeniyet altında ve ötesinde insanlığın kâşifi, duygusal coşkunun, şiirsel maceranın ve yeni ayrılıkların yazarı" olmasından ötürü sunuldu.
  1940 doğumlu Fransız yazar Jean- Marie Gustave Le Clezio, son romanı Açlığın Şarkısı'nı, (Ritounelle de la Faim) 2 Ekim'de piyasaya çıkarmıştı.
  Nobel ödülü diploması ve madalyası eşliğinde 10 milyon kronluk maddi ödüle (Yaklaşık 1 milyon 300 bin ABD doları) layık görülen Le Clezio, doğum yeni Nice'de geçen çocukluğunun ardından iki yıl Nijerya'da bulundu, Bangkok, Boston ve Mexico City gibi, şehirlerde dersler verdi.
  Ourania adını taşıyan romanı Turkuvaz Kitap etiketiyle geçen yıl basılan, Çöl romanıyla 1980 yılında üna kavuşan, Le Clezio'nun bu romanı, "Kuzey Afrika çölündeki kayıp bir kültürün büyüleyici görüntülerini yansıttığı" için Akademi tarafından övülüyordu.

  İLK ROMANINI 23'ÜNDE YAZDI
  Yedi yaşından beri yazdığını söyleyen ve bugün 68 yaşında olan Le Clezio, ilk romanı Le Proces-Verbal'i (Tutanak) 23 yaşında kaleme aldı.
  Doğa tutkunu yazar, Goncourt Ödülü'ne aday gösterilen bu romanıyla Renaudot Ödülü'nü aldı. 18. Yüzyılda Maurice Adası'ndan göçmen olarak Fransa'ya gelen Fransız bir anne ve İngiliz bir babanın çocuğu olan Le Clezio 1994 yılında 'Fransa'nın yaşayan en büyük yazarı' seçilmişti. Klasik, rafine ve sade ancak renkli bir dil kullanan Clezio, eserlerinde, materyalist Batı'yı eleştirdiği vurgulamasıyla da tanınıyor.
  [​IMG]


  sabah
   
Nobel Edebiyat Ödülü Fransız yazar Jean - Marie Gustav Le Clezio'ya verildi. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nobel ekonomi ödülü ABD'li iktisatçılara

  Nobel ekonomi ödülü ABD'li iktisatçılara

  2007 Nobel Ekonomi Ödülü ABD’li ekonomistler Leonid Hurwicz, Eric Maskin ve Roger Myerson’a verildi. İsveç Bilimler Akademisi ödülün gerekçesi olarak, üç ekonomistin "ekonomistlerin piyasaların iyi işlediği durumları iyi işlemediği durumlardan ayırt etmelerini sağlayan (mekanizma tasarım kuramının) temellerini kurmalarını" gösterdi. Açıklamada, "mekanizma tasarım...
 2. 2008 Nobel Kimya Ödülü 3 bilim adamına verildi

  2008 Nobel Kimya Ödülü 3 bilim adamına verildi

  Nobel kimya ödülü, Amerikalı bilim adamları Tsien ve Chalfie ile Japon bilim adamı Shimomur layık görüldü. 2008 Nobel kimya ödülü, Amerikalı bilim adamları Roger Tsien ve Martin Chalfie ile Japon bilim adamı Osamu Shimomura'ya verildi. Araştırmacılar, proteinle ilgili çalışmaları için bu ödüle layık görüldüler.
 3. 2008 Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu

  2008 Nobel Ödülleri Sahiplerini Buldu

  Ödüller, İsveç Kralı 16'ncı Carl Gustaf tarafından verildi. 2008 Nobel edebiyat, fizik, tıp, kimya ve ekonomi ödülleri, İsveç'in başkenti Stockholm'da düzenlenen törende sahiplerine teslim edildi. Stockholm'daki törende ödüller, İsveç Kralı 16'ncı Carl Gustaf tarafından sahiplerine verildi. Atomdan da küçük parçalarla ilgili yaptığı buluşlar nedeniyle 2 Japon fizikçiyle birlikte 2008 Nobel...
 4. 'Erdoğan'a Nobel verilsin'

  'Erdoğan'a Nobel verilsin'

  İran'da, Davos'taki çıkışından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek açıklamaları sürüyor. Büyük Ayetullah Nasir Mekarim Şirazi, Erdoğan'ın 'yeni bir savaşı önlediğini ve barışa büyük katkı yaptığını'' belirterek, kendisine Nobel Barış Ödülü verilmesini önerdi. Eski Meclis Başkanı Gulam Ali Haddad Adil de, 'Erdoğan'ın konuşmasını cesurca ve İslam dünyasındaki gelişmenin açık delili''...
 5. 2012 Nobel Barış Ödülü Kime Verildi ?

  2012 Nobel Barış Ödülü Kime Verildi ?

  Bu konu 2012 nobel barış ödülü hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Nobel barış ödülü Alfred Nobel'in vasiyeti uyarınca, her yıl ulusların ve halkların kardeşliği, silah ve orduların azaltılması ve barış kongreleri düzenlemek için en çok çaba sarfeden kişi, kişiler veya kuruluşlara verilen uluslararası bir ödüldür. Norveç Nobel Komitesi tarafından verilen bu değerli ödül bu yıl...

Sayfayı Paylaş