Noravirüs nedir tedavisi nasıldır ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Noravirüs nedir tedavisi nasıldır ?
Norovirüs bulantı , kusma ve ishale neden olan akut gastroenterit veya " mide gribi " olarak bilinen bir virüstür . Norovirüs son derece bulaşıcıdır. Norovirüsün semptomları tipik olarak bir ila üç gün sürer. Gastroenterit , solunum yolu enfeksiyonu olan grip ile ilişkili değildir.Norovirüs,norovirüs nedir, norovirüs nedenleri, norovirüs belirtileri, norovirüs ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

noravirüs.jpg

Norovirüs, bulantı, kusma, diyare ve bazen mide krampları (tüm gastroenterit semptomları) hızlı bir şekilde ortaya çıkmasına neden olan yaygın bir viral enfeksiyondur . Buna ek olarak, kişi kendini yorgun hissedebilir. Kas ağrıları, baş ağrısı ve düşük dereceli ateş ve titreme gösterebilir. Belirtiler bir ila iki gün sürer. Bu viral enfeksiyonla ilgili uzun süreli problemler gelişmese de, dehidratasyon (vücutta su kaybı) tıbbi tedaviye ihtiyaç duyacak kadar önemli olabilir.Norovirüslerin neden olduğu gastroenterit, kış aylarında daha sık görülme eğilimi gösterir, ancak yılın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilir.Norovirus grip ile ilgili değildir . Grip , ateş , titreme, ağrı ve sızıya neden olan solunum sisteminin bir enfeksiyonudur


Norovirus kişiden kişiye iletilir. Norovirüs ile enfekte olmuş bir kişinin sıvı veya dışkı bulaşmış yiyecek veya diğer materyalle teması norovirüs enfeksiyonuna neden olur.

Belirtiler

Norovirüs enfeksiyonu bulguları ve belirtileri şunları içerir:

Mide bulantısı
Kusma
Karın ağrısı veya krampları
Sulu veya gevşek ishal
Malaise
Düşük dereceli ateş
Kas ağrısı
İşaretler ve semptomlar genellikle virüse ilk maruz kaldıktan 12-48 saat sonra başlar ve son bir ila üç gün sürer.Norovirus enfeksiyonu olan bazı insanlarda herhangi bir bulgu veya belirti görülmeyebilir. Bununla birlikte, hala bulaşıcıdır ve virüsü başkalarına bulaşabilir.

Komplikasyonlar

Çoğu insan için, norovirüs enfeksiyonu birkaç gün içinde iyleşir ve hayati tehlike oluşturmaz. Ancak bazı insanlarda , özellikle de hastanelerde veya bakım evlerinde bağışıklık sistemi zayıflatılmış çocuklar ve yaşlılar , norovirüs enfeksiyonu ağır komplikasyonlarına hatta ölüme bile neden olabilir.

Dehidrasyon uyarı işaretleri şunları içerir:

Yorgunluk
Ağız ve boğaz kuruluğu
Baş dönmesi
İdrarda azalma

Norovirüsleri yok etmek kolay değildir, çünkü sıcak ve soğuk sıcaklıklarda hayatta kalabilirler ve birçok dezenfektana karşı dirençlidirler. Bir risk faktörü, bir durum veya hastalık geliştirme ihtimalini artıran bir şeydir. Örneğin, obezite , tip 2 diyabet gelişme riskini önemli ölçüde artırmaktadır . Dolayısıyla, obezite, tip 2 diyabet için bir risk faktörüdür. Aşağıdaki risk faktörleri, kişinin norovirüs ile enfekte olma riskini artırabilir:

Zayıflamış bağışıklık sistemi
Gıda hijyen prosedürlerinin düzgün şekilde yerine getirilmediği yerde yiyip içmek
Kapalı veya yarı kapalı cemiyetlerde yaşamak

Olguların büyük çoğunluğunda tanı yalnızca hastanın belirtileri ve semptomlarına dayanır. Norovirüs bir dışkı örneğini test ederek belirlenebilir. Uzmanlar uygun bir beslenmenin iyleşmeyi hızlandırıdığını belirtiyorlar. Bu nedenle, hastalar, pirinç, ekmek, çorbalar veya makarna gibi sindirmeleri kolay gıdalarla hafif besinler tüketmelidir.Gıda kaynaklı norovirüslerin yayılmasının önlenmesine yönelik yöntemler, güvenli yiyecek ve su temini üzerine kurulmuştur.

Uzmanlar, kişisel ve gıda hijyenine ilişkin oldukça basit önlemlerin, gıda kaynaklı norovirüslerin bulaşmasını önemli ölçüde azalttığını söylüyor.Elleri sık sık yıkamak,güvenli besinler tüketmek, güvenli sulardan içmek genel hijyene dikat etmek Norovirüsünü önleyebilir.Norovirüs enfeksiyonu için özel bir tedavi yoktur ve iyileşme genellikle bağışıklık sisteminizin sağlığına bağlıdır.
 
Üst