Normal doğum sonrası cinsellik ne zaman başlayabilir?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Normal doğum sonrası cinsellik ne zaman başlayabilir?
Normal doğumdan sonra lohusalıkta dikiş (epizyotomi) olsa da olmasa da cinsel ilişkiye başlamak için ortalama 4-6 hafta geçmesi gerekir. Çiftler istedikleri takdirde bu süreden daha önce de ilişkiye girebilirler, bunun anneye veya babaya bir zararı olmaz ancak anne vücudu ve vajina tam olarak normal haline dönmediği için çiftler ilişkide rahatsızlık hissedebilirler.

Normal doğum sonrasında cinsel ilişkide ağrı olur mu?
Doğumdan sonra 4-6 hafta süren kanama ve akıntıdan dolayı bu süreden önce ilişkiye girilirse rahatsızlık hissedilebilir. Ayrıca vajinada dikişi olan hastaların dikişlerinin iyileşmesi ortalama 2 hafta kadar alır, dikişler iyileşmeden önce ilişkiye girilmesi aşırı ağrıya neden olabilir ve dikişlere zarar verebilir. Bu nedenle epizyotomi dikişi olan hastalar doktor kontrolünde izin verilmeden cinsel ilişkiye başlamamalıdır. Doğumdan sonra bir kaç ay vajinada kuruluk olması normaldir, eğer bu sizi çok rahatsız edecek düzeyde ise doktorunuza danışarak uygun ilaç tedavisi alabilirsiniz veya doktrounuza danışmadan cinsel ilişkide kayganlaştırıcı amaçlı satılan ürünlerden kullanabilirsiniz.İster normal doğum yapmış olun isterseniz sezaryen vücudunuzun kendini yeniden toparlamaya ihtiyacı vardır. Lohusalık adı verilen bu dönemde rahim ağzı kapanıp eski haline döner, kanama kesilir ve varsa dikiş ve yaralar iyileşir.Bu nedenle doğum sonrasında kanamanız bitinceye kadar cinsel ilişkiden uzak durmanız gerekir.3.jpg
GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTEhttps://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/


Kanama rengi giderek açılarak akıntı şeklinde doğumu takiben bir süre daha devam eder. Buna losi adı verilir. Doğum sonrasındaki kanama ve akıntının nedeni plasentanın ayrıldığı dokunun iyileşme sürecidir. Kanama ve akıntı devam ederken cinsel ilişkiye girmeniz enfeksiyon riskinizi çok arttırır. Genelde lohusalık dönemi sona erinceye kadar cinselliğe izin verilmez.
Bunun dışında önemli bir kriter de sizin kendinizi hazır hissedip etmediğinizdir. Bazı kadınlar birkaç hafta içinde cinsellik isteği duyarken bazı kadınlarda isteğin geri gelmesi aylarca sürebilir. Anketler doğum sonrası 3. ayda çiftlerin çok büyük bir kısmının seks yaptığını çok azının ise ilk 6 ay hiç ilişkiye girmediğini göstermektedir. Kendinizi hazır hissetmiyorsanız bile eşiniz ile birbirinize sarılıp dokunarak ve birbirinize fiziksel olarak temas ederek yakınlaşmayı deneyebilirsiniz.
Canım acıyacak mı?
Hayatında ilk cinsel deneyimini yaşamadan önce hemen her kadının akılını kurcalayan ve endişelendiren canım acıyacak mı korkusu ilk ilişkiden sonra yerini zevke bırakır. Pek çok kadın bir daha asla böyle bir edişe yaşayacağını düşünmez. Oysa tüm dünyada kadınlar doğum sonrasında aynı edişeyi yaşıyorlar.
Terme kadar ulaşan bir hamilelik yaşamak ve doğum yapmak rahmi yerinde tutan bağların bir miktar gevşemesine ve neticede dokuların biraz sarkmasına neden olur. Doğum yapmış kadınlarda ilişki sırasında penisin rahimi ittirmesi bazı kadınlarda rahatsızlık yaratabilir ancak bu kesinlikle acıya neden olmaz. Yaşanan bu rahatsızlık pozisyon değiştirtirilerek giderilebilir.
Doğumdan sonra doktorunuz genelde 6 hafta süre ile ilşikiyi yasaklar. Bu sürenin sonunda yapılan kontrolde her hangi bir sorun çıkmaması durumunda cinsellik için yeşil ışık yakılır. Bu zamandan sonra yaşana cinsel ilişkinin acı vermemesi gerekir. Eğer gerçekten acı oluyorsa yendien muayene olup altta yatan başka bir neden olup olmadığı araştırılmalıdır.
 
Üst