1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Notçular Kendini Savundu

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Mortgage krizinden sorumlu tutulan derecelendirme kuruluşları savunmada. ABD senatosunda sunum yapan derecelendirme şirketlerinden Moody's günah keçisi ilan edildiklerini söylerken, Fitch "Bizim hatamız yok" diyor
  Mortgage krizi sırasında erken uyarı işlevini yerine getirmemekle eleştirilen derecelendirme kuruluşları krizin sorumlusu olarak başka adresleri gösterdi.

  Moody's Başkan Yardımcısı Kristin Lindow, "Günah keçisi ilan edildik" derken, Standard and Poors Türkiye analisti Farouk Soussa ve Fitch Türkiye Genel Müdürü Ayşe Botan Berker eleştirilere, "Biz önceden uyarmıştık" şeklinde yanıt veriyorlar.

  'Tahmin edemedik'

  Lindow, derecelendirme kuruluşladının herşeyin sorumlusu, günah keçisi olarak değerlendirildiğini belirtti. 26 Eylül'de ABD Senatosu Bankacılık Komitesi'ne mortgage krizi ve derecelendirme kuruluşlarının piyasadaki işlevini de anlatan bir sunum yaptıklarını söyleyen Lindow, bundan sonra yetkililerin kendilerini eleştirmekten vazgeçtiklerini kaydetti.

  Lindow ABD'de daha önce gündeme gelmiş olan derecelendirme kuruluşları için yeni düzenlemeler yapılması ihtimalinin bu sunumla birlikte gündemden kalktığını söyledi. Lindow benzer bir sunumun Avrupa'da da yetkilileri bilgilendirmek amacıyla yapılacağını kaydetti.

  Lindow'un sözünü ettiği raporda Moodys'in mortgage piyasasına ilişkin uyarılarına 2003 yılında başladığı, ilgili veriler gelir gelmez de notların düşürüldüğü kaydedildi.
  İlk not düşüşü dalgasının nisanda, ikincisinin ise temmuzda gerçekleştirildiğini belirtilen raporda, "Ancak pek çok piyasa katılımcısı gibi biz de mortgage kredilerinin kalitesindeki düşüşün bu hızda ve büyüklükte olacağını tahmin edemedik" ifadesi yer aldı.

  S&P: Biz önceden uyarmıştık

  Standard and Poors (S&P) Türkiye analisti Farouk Soussa mortgage krizinde zamanında uyarı yaptıklarını iddia etti.

  Soussa, "S&P yüksek sesle ve sıkça ABD subprime (yüksek riskli) mortgage piyasası hakkındaki değerlendirmelerini açıkladı.

  Bu alanda ilk not düşüşleri geçen yılın sonuna doğru gerçekleştirildi, problemler üzerine yorumlarımız ise çok daha önceden dile getirilmişti" dedi.

  "Derecelendirme kuruluşlarıyla ilgili yeni düzenlemeler yapılıp yapılmayacağı konusunda bir şey söylemek için henüz erken" diyen Farouk Soussa, şu anda yürürlükte olan sistemin iyi olduğunu ve kendisini ispatlaması için biraz zaman verilmesi gerektiğini kaydetti.

  'Yatırımcı iştahı'

  Fitch Türkiye Genel Müdürü Ayşe Botan Berker, kendilerinin önceki raporlarında subprime mortgage piyasasından uzak durulması gerektiğini belirttiklerini söyledi.
  Berker, "Bununla (mortgage piyasası) ilgili uyarımızı biz 2005 yılında yapmışız. Sürekli bu konuda rapor çıkarmışız. Raporlarımızı niye dikkate almıyorsunuz?" şeklinde konuştu. Berker kriz sürecinde derecelendirme kuruluşlarının herhangi bir hatası olmadığını iddia etti.

  Berker, krizden yatırımcı iştahını ve görevini tam olarak yerine getirmeyen denetleme kurumlarını sorumlu tuttu.

  "Getirisi büyük diye yatırımcılar subprime mortgage piyasasına yatırım yapmaya devam ettiler" diye konuşan Berker, "Bu (kriz) daha çok regülatörlerin riski iyi değerlendirmemelerinden kaynaklandı" dedi.

  ELEŞTİRİLER NEYDİ?

  'Parayı veren dereceyi alıyor'

  Derecelendirme kuruluşları, mortgage kriziyle ilişkili olarak riskli kredilere yüksek not verdikleri ve not düşürme konusunda ağır davrandıkları için eleştiriliyorlar.
  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, krizin patlamasının ardından derecelendirme kuruluşlarının hizmetlerinin parasını derecelendirilen şirketlerin ödediğine dikkat çekerek, "Bundan çıkarılması gereken dersler var" demişti. Trichet, derecelendirme şirketlerinin riskli kredilerle ilgili bilgileri "gizli" olduğu gerekçesiyle yatırımcılara açıklamadığını belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel de derecelendirme şirketleriyle ilgili düzenlemelerin sıkılaştırılması gerektiğini söyledi.

  Notu beğenmezse...

  Derecelendirme kuruşlarının ABD Kongresi'ndeki sunumları sırasında Senatör Charles Schummer de derecelendirilen kuruluşun, kendisi hakkında verilen notu kabul ettikten sonra derecelendirme şirketine parasını ödediğine dikkat çekerek, "Şirket notu beğenmezse, derecelendirme şirketiyle anlaşmasını bitirebilir" şeklinde konuştu.
  IMF'nin 24 Eylül'de yayımlanan Global Mali İstikrar Raporu'nda da derecelendirme şirketlerinin krizdeki rolüne değinildi. Raporda bu kuruluşların mortgage kredilerine verdiği not sisteminin diğer not sistemlerinden farklılaştırılması gerektiği, böylece yatırımcıların riski daha iyi analiz edebilecekleri belirtildi.

  Bu arada Türkiye'deki SPK'nın ABD'deki muadili olan SEC (Securities and Exchange Comission), ülkedeki yedi derecelendirme kuruluşu için derecelendirilen şirketler tarafından haksız bir biçimde etkilenerek, mortgage kredilerine olması gerekenden yüksek not verip vermedikleri konusunda soruşturma başlattı.
   
Notçular Kendini Savundu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sav kepeklenmesi...

  Sav kepeklenmesi...

  cilt kepeklenmesi Şikayet Kafa derinizden beyaz beyaz bir şeyler dökülüyor. Nedenleri Derideki yağbezleri iltihabı : Omuzlarınıza adeta kar taneleri düşüyor, başka belirti yok. Veya kaşlarınızda, burnunuzda, kulaklarınızın arkasında, hatta koltuk altlarınızda ve cinsel organlarınızda çok miktarda pul pul kabuk ya da kepek var. Kızarma, kabuk bağlama ve akıntı görülüyor. Bunun nedeni...
 2. Chp Eski Genel Saymanı Atalay Kendini Savundu

  Chp Eski Genel Saymanı Atalay Kendini Savundu

  CHP ESKİ GENEL SAYMANI ATALAY KENDİNİ SAVUNDU Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin Hesaplarında 1 Milyon YTL'lik Usulsüzlük Tespit Etmesinin Ardından Gözlerin Çevrildiği Partinin Eski Genel Saymanlarından ismet Atalay, 1998 Yılında Muhasebe Müdürü ile Posta İşlerinde Görevli Bir Personelin Aralarında Anlaşarak 35 Milyar Liralık Yolsuzluk Yaptıklarını ve O Dönemde Konuyu Yargıya...
 3. Olay hakem kendini savundu

  Olay hakem kendini savundu

  Olay hakem kendini savundu Süleyman Abay yanlış oyuncuya kart gösterince tüm gözler ona çevrildi. Abay bakın kendini nasıl savundu? Galatasaray-Hacettepe maçında gösterdiği yönetimle şimşekleri üzerine çeken hakem Süleyman Abay, "İyi niyetimden kimse şüphe etmesin. Yanlış bir sarı kart dışında başka hatam olmadı" dedi. ZOKO PENALTI YAPTI. TELİ KART GÖRDÜ. SKANDAL MAÇLA İLGİLİ...
 4. Cem Yılmaz Hırsız Olmadığını söyledi kendini savundu

  Cem Yılmaz Hırsız Olmadığını söyledi kendini savundu

  CEM KENDİNİ SAVUNDU Geçtiğimiz hafta içinde AROG filmi ile ilgili çalıntı benzeşiyor örtüşüyor şeklinde çıkan haberlere karşılık cem yılmaz kendisini savunmuş arkadaşlarım. Haberimizin devamı... 5 ARALIK'TA VİZYONA GİREN 'AROG' FİLMİNE YAPILAN ELEŞTİRİLERE CEM YILMAZ, BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYEREK YANIT VERDİ. Cem Yılmaz, rekora giden ve vizyona girdiğinden bu yana manşetten düşmeyen 'AROG'...
 5. Janset Savundu

  Janset Savundu

  ünlü oyuncularımızdan Janset'i özellikler Ayrılsakta Beraberiz ve Yarım Elma dizisinden tanırız......... 'SETE GİDERKEN ÖLMEK İSTEMİYORUM!' JANSET, EKRANLARI ÇOK ÖZLEMESİNE RAĞMEN MESLEK BİRLİĞİ BİROY TARAFINDAN HAZIRLANAN SÖZLEŞME KABUL EDİLMEDİĞİ SÜRECE DİZİLERDE OYNAMAYACAK. Kanalturk'te Ebru Akel'in programına konuk olan Janset, bir süre önce kurulan ve oyuncuların telif haklarıyla...

Sayfayı Paylaş