Nüfus cüzdanları 2010'da değişiyor

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Nüfus cüzdanları 2010'da değişiyor
nüfus cüzdanı renkleri
fndddk1BXF4.jpg


Yetkililer seçim için nüfus kayıt örneği alınmasını, cüzdanların zaten değişeceğini hatırlattı.


Cumartesi ve pazar günlerinde de akşam 20.00'ye kadar hizmet veren nüfus müdürlüğü personeli, vatandaşların, kendilerine verilen 'nüfus kayıt örneği'ni almak yerine nüfus cüzdanını değiştirme yolunu tercih ettiğini söylüyor. İnsanların, "Gelmişken nüfus cüzdanımı değiştireyim" düşüncesinde olduğunu ifade eden nüfus müdürlüğü personeli, "Nüfus cüzdanında TC kimlik numarası olmayanlar, bizim verdiğimiz nüfus kayıt örneği ile seçimde oy kullanabilecek.

Bu belge 6 ay süreyle de geçerli olacak. 2010'da nüfus cüzdanlarının değişeceğini ve akıllı kimlik kartlarının geleceğini söylememize rağmen, vatandaş kimlik kartlarını değiştirmek için saatlerce bekliyor." dedi.

İzmir'in Bornova İlçe Nüfus Müdürlüğü Personel Sorumlusu Aziz Civan, 2010'dan itibaren akıllı kimlik kartlarının uygulanacağını ifade etti. Bunun için nüfus cüzdanlarını değiştirmenin gerek olmadığına dikkat çeken Civan, insanların 'gelmişken nüfusumu değiştireyim' düşüncesinin yanlış olduğunu belirtti.

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü'nün ürettiği Elektronik Kimlik Kartı, sağlıktan sosyal güvenliğe kadar her türlü bilgileri barındıracak. Geçen yıl Eylül ayında Bolu'da pilot uygulamasına başlanan Elektronik Kimlik Kartı'nın, 2010'dan itibaren tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılması planlanıyor.

Nüfus müdürlüklerinden, oy kullanmaya olanak sağlayan nüfus kayıt örneği, bir kaç saniyede alınıyor. Nüfus cüzdanını değiştirme işlemi ise saatlerce beklemeyi gerektiriyor. Aziz Civan, Bornova'da günde bin kişiye TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı verdiklerini kaydetti.
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
560
PaSikA
PaSikA
KIVILCIM
Cevaplar
12
Görüntüleme
4K
SaBıR MeLeĞi
SaBıR MeLeĞi
*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
4K
PeLiNiM
PeLiNiM
Üst