1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Nüfus cüzdanları 2010'da değişiyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  nüfus cüzdanı renkleri < Konu Resmi..>


  Yetkililer seçim için nüfus kayıt örneği alınmasını, cüzdanların zaten değişeceğini hatırlattı.


  Cumartesi ve pazar günlerinde de akşam 20.00'ye kadar hizmet veren nüfus müdürlüğü personeli, vatandaşların, kendilerine verilen 'nüfus kayıt örneği'ni almak yerine nüfus cüzdanını değiştirme yolunu tercih ettiğini söylüyor. İnsanların, "Gelmişken nüfus cüzdanımı değiştireyim" düşüncesinde olduğunu ifade eden nüfus müdürlüğü personeli, "Nüfus cüzdanında TC kimlik numarası olmayanlar, bizim verdiğimiz nüfus kayıt örneği ile seçimde oy kullanabilecek.

  Bu belge 6 ay süreyle de geçerli olacak. 2010'da nüfus cüzdanlarının değişeceğini ve akıllı kimlik kartlarının geleceğini söylememize rağmen, vatandaş kimlik kartlarını değiştirmek için saatlerce bekliyor." dedi.

  İzmir'in Bornova İlçe Nüfus Müdürlüğü Personel Sorumlusu Aziz Civan, 2010'dan itibaren akıllı kimlik kartlarının uygulanacağını ifade etti. Bunun için nüfus cüzdanlarını değiştirmenin gerek olmadığına dikkat çeken Civan, insanların 'gelmişken nüfusumu değiştireyim' düşüncesinin yanlış olduğunu belirtti.

  TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü'nün ürettiği Elektronik Kimlik Kartı, sağlıktan sosyal güvenliğe kadar her türlü bilgileri barındıracak. Geçen yıl Eylül ayında Bolu'da pilot uygulamasına başlanan Elektronik Kimlik Kartı'nın, 2010'dan itibaren tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılması planlanıyor.

  Nüfus müdürlüklerinden, oy kullanmaya olanak sağlayan nüfus kayıt örneği, bir kaç saniyede alınıyor. Nüfus cüzdanını değiştirme işlemi ise saatlerce beklemeyi gerektiriyor. Aziz Civan, Bornova'da günde bin kişiye TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı verdiklerini kaydetti.


   
Nüfus cüzdanları 2010'da değişiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nüfus cüzdanını yenilemek için gerekenler

  Nüfus cüzdanını yenilemek için gerekenler

  Arkadaşlarım nüfus cüzdanımı yenilemek istiyorum neler gerekli birde kimliğimi kaybedersem bi ceza ödüyormuşum diye duydum arkadaşlardan. Tam olarak ne yapmam lazım ve bu ceza şu anda kaç paradır ?
 2. Nüfus cüzdanları aynı renk mi olacak ?

  Nüfus cüzdanları aynı renk mi olacak ?

  Nüfus cüzdanlarında ki değişiklik Nüfus cüzdanları neden değişiyor? CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal tarafından hazırlanan bir kanun teklifi ile, pemberenkli nüfus cüzdanlarının kaldırılması ve herkese tek renk nüfus kağıdı verilmesi istendi. Nüfus Hizmetleri kanunda değişiklik öngören ve TBMM Başkanlığına sunulan teklifin gerekçesinde, ‘’Kadın erkek eşitliğini belirten her türlü...
 3. Rüzgar Erkoçlar Mavi Nüfus Cüzdanına Kavuştu!

  Rüzgar Erkoçlar Mavi Nüfus Cüzdanına Kavuştu!

  rüzgar erkoçlar, rüzgar erkoçlar mavi nüfus cüzdanı, rüzgar erkoçlar erkek hali Sevgili melekler, hatırlayacağınız üzere oyuncu Nil Erkoçlar geçtiğimiz yıl cinsiyet değiştirip erkek olmuş ve Rüzgar adını almıştı. Erkoçlar, cinsiyet değişikliği için verdiği hukuk mücadelesini de kazandı. Önce adını ‘Onur Rüzgar’ olarak değiştiren ve sonrasında ameliyat olan ünlü oyuncu, mahkeme kararıyla...
 4. Nüfus cüzdanına fotoğraf yapıştırma yaşı kaçtır?

  Nüfus cüzdanına fotoğraf yapıştırma yaşı kaçtır?

  çocuğumun nüfusuna kaç yaşında resim yapıştırmalıyım,nüfus cüzdanı resim değiştirme,nüfus cüzdanı resim yapıştırma,nüfus cüzdanına resim koyma yaşı,nüfus cüzdanı resim değiştirme için gerekenler,nüfus cüzdanı resim zorunluluğu, Talep edilmediği sürece onbeş yaşından küçüklerin nüfus cüzdanına ve nüfus cüzdanı talep belgesine fotoğraf yapıştırılmaz. Talep halinde onbeş yaşını doldurmuş...
 5. 18 yaşından küçüklerin nüfus cüzdanını kimler alır?

  18 yaşından küçüklerin nüfus cüzdanını kimler alır?

  18 yaşından ufakların nüfus cüzdanını kimler alır,reşit olmayanların kimliğini kimler alır,18 yaşından küçüklerin nüfus cüzdanını ebeveyni mi alır,18 yaşından küçüklerin nüfus cüzdanı değiştirmesi, 18 yaşından küçüklerin nüfus cüzdanı ana, baba ya da vasileri ile çocuğu aile kütüklerine tescil ettirmek için bildirimde bulunma yetkisi olan kişiye verilir. Evlilik birliğinin mahkeme kararı...

Sayfayı Paylaş