Nükleer Kulübe Davet

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
  • Başlangıç tarihi
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Nükleer Kulübe Davet
ABD, Ankara'yı 'nükleer kulüp üyeliğine' davet etti

ABD Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı McGinnis başkanlığındaki heyetin, Ankara'ya gelerek Enerji Bakanı Güler'e Küresel Nükleer Enerji Ortaklığı'nı anlattığı ve Türkiye'yi üyeliğe davet ettiği bildirildi


ABD yönetimi, nükleer enerjiye geçme kararına tam destek verdiği Ankara'yı, Küresel Nükleer Enerji Ortaklığı (GNEP) girişimine üye olmaya davet etti.

ABD Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Edward McGinnis başkanlığındaki Amerikan heyetinin önceki gün Ankara'da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve bakanlık yetkilileri ile yaptığı temaslar hakkında bilgi veren üst düzey bir ABD yetkilisi, Washington yönetiminin Türkiye'nin nükleer enerjiyi güvenli biçimde geliştirmesine güçlü destek verdiğini ve GNEP'e tam üye olarak katılmaya davet ettiğini açıkladı.

GNEP'in eylüldeki ilk toplantısına "gözlemci" statüsünde katılmayı tercih eden Türk hükümetinin son olarak McGinnis'i çağırarak detaylı bilgi istediğini belirten ABD yetkilisi, "Türkiye üye olmak isterse biz ve diğer üyeler bunu desteklemeye hazırız. Kuruluş ilkelerini imzalaması yeterli" diye konuştu.

McGinnis'in görüşmelerde, "GNEP'in amacının barışçıl amaçlı, ekonomik ve güvenli nükleer enerji kullanımının dünya çapında yayılması olduğu" mesajını verdiği ve tam üyeliğin Türkiye'ye sağlayacağı avantajları aktardığı bildirildi.


'Onlar istedi'

ABD yetkilisi, davetin Enerji Bakanlığı'ndan geldiğini ileri sürerken, Türk makamları şu değerlendirmeyi yaptı:
"ABD nükleer enerjide işbirliği arayışı içinde. Görüşme talabi onlardan geldi. Katılıp katılmayacağımıza henüz karar vermedik. 'Menfaatimize uygun mu' diye bakacağız. Bu nedenle eylüle kadar gözlemci olarak kalacağız. Birçok gelişmiş ülke de üyelik yerine gözlemciliği tercih ediyor."


Uranyum üreticileri GNEP'te

Kanada, Avustralya ve Kazakistan gibi büyük uranyum sağlayıcı ülkelerin yanı sıra, Polonya veya Ürdün gibi nükleer enerjiye sahip olmayı düşünen ülkelerle Çin, Fransa, Japonya, Rusya Federasyonu, Bulgaristan, Gana, Macaristan, Ürdün, ve Ukrayna, GNEP üyeleri arasında yer alıyor.

Güler: Uranyum zenginleştirme değil, yakıt tesisi

Enerji Bakanı Hilmi Güler, uranyum zenginleştirmeye ilişkin olarak "Bu ifadeyi değiştirelim. Oradaki uranyum zenginleştirmesi değil, yakıt tesisi" dedi. Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen Nükleer Enerji Arenası sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, iki ifade arasında çok büyük fark olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Oradaki çalışmalarımız enerji ağırlıklı ve elektrik enerjisi üretmek üzere yakıt tesisinin kurulması yönünde. Bu konuda zaten önceden başlayan faaliyetlerimiz var, bunlar sürüyor. Yaptığımız çalışmalar tamamen enerji üretimiyle ilgili. Zenginleştirme genellikle bu enerjinin dışındaki amaçları ifade eden bir kelimedir. Bizim şu anda sürdürdüğümüz çalışmalar elektrik enerjisi üretmek üzere yani enerji sahasında ve sivil amaçlı olarak bu çalışmaları sürdürüyoruz."


Milliyet
 
Üst