Obama Ayasofya ve Sultanahmet'i gezdi

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Obama Ayasofya ve Sultanahmet'i gezdi
Obama Ayasofya ve Sultanahmet'i gezdi

ABD Başkanı Obama Ayasofya Müzesi ziyaretinin ardından Erdoğan ile birlikte Sultanahmet Camii'ni gezdi.

ABD Başkanı Barack Obama ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saat 11.05'de Ayasofya Müzesi'ne geldiler. Müze Başkanı Haluk Dursun, Obama'ya müze hakkında bilgi verdi.

Dursun, Ayasofya'nın tarihi, kubbe mimarisi, daha sonra Mimar Sinan tarafından yapılan güçlendirme çalışmalarını anlattı.


Obama restorasyon iskelesinin kaldırılmasıyla ortaya çıkan müezzin mahfili ve minberin bulunduğu yeri de gezdi.

"MUHTEŞEM"
Müzede minberin olduğu bölümü dikkatle inceleyen Obama, basın mensuplarının, ''Müzeyi nasıl bulduğu'' yönündeki sorusu üzerine, ''Muhteşem'' cevabını verdi.

DAVETSİZ MİSAFİRİ SEVDİLER

Obama ve Erdoğan, müzede bulunan bir kediyi de sevdiler.

Obama'nın, Ayasofya ziyareti saat 11.21'te sona erdi.

SULTANAHMET CAMİİ'NDE AYAKKABILARINI ÇIKARDI

ABD Başkanı Obama, Ayasofya Müzesi'ni ziyaretinin ardından 11.32'de Sultanahmet Camisi'ne geldi.

Camiye ayakkabılarını çıkartarak giren Obama'ya, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı ve Cami İmamı Emrullah Hatipoğlu bilgi verdiler.

“HÜSEYİN” İSMİNİ DUYUNCA GÜLÜMSEDİ


Cami kubbesinde hat ile yazılan 8 ismin yer aldığını anlatan Çağrıcı, bu isimlerin, ''Allah, Muhammed, 4 halife Ebu Bekir, Ömer, Osman, Ali ile peygamberin torunları Hasan ve Hüseyin'' olduğunu bildirdi. Obama'nın, ''Hüseyin'' ismini duyduğunda tebessüm ettiği gözlendi.

Hünkar ve müezzin mahfili ile mihrap hakkında da bilgi alan Obama, mihrabın önünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mustafa Çağrıcı ve Emrullah Hatipoğlu ile basın mensuplarına poz verdi.

Obama, camiyi ''Güzel'' bulduğunu belirterek, müftü ve hocalara teşekkür etti. Obama, saat 11.46'da camiden ayrıldı. Bu arada, Barack Obama'ya tercümanlık yapan kadın görevli ile camiye giren kadın basın mensuplarının başlarını örttükleri gözlendi. Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi ziyaretinde Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da hazır bulundu.

MEYDANI YÜRÜYEREK GEÇTİ

ABD Başkanı Barack Obama'nın Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi'ni ziyareti nedeniyle bu bölgede geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı.

Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama ile kendisine eşlik eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Müzesi ziyaretinin ardından müze ile Sultanahmet Camisi arasındaki ''At Meydanı''nı yürüyerek geçti.

TURİSTTLERE EL SALLADI

Öte yandan, vatandaşlar ve turistler de bariyerin arkasından liderleri görmeye çalıştı. Obama, kendisine seslenen turistlere el salladı.

HAYAT DURDU

Müze ve caminin bulunduğu alan bariyerlerle çevrilerek vatandaşların bu alana girişine izin verilmedi. Ayrıca, ziyaret sırasında tramvay seferleri de durduruldu.

Tramvay yolu üzerindeki restoranlar güvenlik gerekçesiyle müşteri kabul etmedi. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, bölgeye gelerek güvenlik önlemlerini yerinde denetledi.
 
Üst