Obama Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e teşekkür telefonu etti

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Obama Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e teşekkür telefonu etti
ABD Başkanı seçilen Obama, Ankara ile ilk teması Cumhurbaşkanı Gül nezdinde kurdu. Seçildikten tam 12 gün sonra Gül’ü arayan Obama, tebrik mesajı için teşekkür etti. ABD’deki bir kaynak "İlk tebrik Gül’den geldiği için ilk onu aradı, Erdoğan’ı aramasını beklememek gerekir" dedi.

ABD’nin 44. Başkanı seçilen Barack Obama, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü telefonla ve tebrik mesajı için teşekkür etti. Obama ile Gül arasındaki ilk temas "çok olumlu" geçti. 20 Ocak günü yemin ederek Beyaz Saray’da göreve başlayacak olan Obama’nın, Gül’ü "tebrik mesajına karşılık takdirlerini ifade etmek için" telefonla arayacağı önceden Ankara’ya iletildi.

Hürriyet’in konuştuğu kaynaklar, Chicago’dan Ankara’yı arayan Obama ile Gül arasındaki görüşme için "çok olumlu" ifadesini kullandılar. Obama’nın, kendisini Türk devleti adına arayıp tebrik eden "ilk" kişinin Abdullah Gül olması nedeniyle "cevabi" aramasını Türk Cumhurbaşkanı’na yaptığı, ancak bunun Başbakan Tayyip Erdoğan’ın aranmayacağı veya aranacağı anlamına gelmediğini belirttiler. Bir kaynak, "Cumhurbaşkanı Gül’ü aradı. Erdoğan’ı aramasını beklememek gerekir" diye konuştu. Başkan Yardımcısı seçilen Joseph Biden daha önce Türk liderlerini aramak istemiş, ancak Ankara buna sıcak bakmadığını hissettirmişti.

Kaynaklar, Cumhurbaşkanı Gül’ün, Barack Obama’nın iki temsilcisi olan eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile eski Kongre üyesi Jim Leach’in Washington’da Başbakan Erdoğan ile görüşmesinden birkaç gün sonra "Aranmasına dikkat çektiler. Albright ve Leach, Obama’ya bu görüşme hakkında bilgi verdiler. Obama’nın iki temsilcisi, Erdoğan’a "Sizinle çalışmak istiyoruz" mesajını vermiş ve daha çok Erdoğan’ı dinlemişlerdi. Obama, iki temsilcisinden bilgi aldıktan sonra Cumhurbaşkanı Gül ile cevabi görüşmeyi yapma kararı verdi.

Obama: Terörizmle mücadele hakkınız

Barack Obama, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile önceki gün yaptığı telefon görüşmesinde, Türk halkına ve Türkiye’ye karşı hayranlık beslediğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, Obama’nın dünyaya verdiği umut ve değişim mesajının tarafımızdan da benimsendiğini ifade etmişler ve dünyanın içinden geçmekte olduğu zor dönemde çetin uluslararası konularda görüşlerimizin paralel olduğuna işaret etmişlerdir. Görüşmede Seçilmiş Başkan Obama, Türk halkı ve Türkiye’ye karşı hayranlık hisleri beslediğini, Türkiye’de yapılanları da beğeniyle izlediğini ifade etmiş, Türkiye ile ABD arasındaki özel müttefiklik ilişkilerinin önemini vurgulamış, Türkiye’nin kendini savunma hakkı çerçevesinde terörizme karşı mücadele hakkı bulunduğuna inandığını belirtmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Obama, önümüzdeki dönem birlikte çalışmaktan ve bölgesel konularda yakın istişare içinde bulunmaktan memnuniyet duyacaklarını karşılıklı olarak ifade etmişlerdir.


hurriyet
 
Üst