1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Obama dönemi resmen başladı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>  ABD'nin ilk siyahi başkanı olan Barack Obama, yemin ederek göreve başladı.

  < Konu Resmi..>
  Washington'da Amerikan Kongresi'nde milyonların katıldığı bir törenle, İncil'e el basarak yemin eden Obama, ABD'nin 44'üncü başkanı oldu.
  Obama, ülkenin ilk siyah başkanı olarak Amerikan tarihine geçti. Böylece, köleler tarafından inşa edilen Beyaz Saray'da ilk defa zenci bir başkan görev almış oldu.

  Kongredeki törende takdim edilirken, ikinci adı ''Hussein'' yerine ''H'' kullanılması ve ''Barack H. Obama'' olarak tanıtılması dikkati çeken Obama, platforma çıkar çıkmaz meydanı dolduran kalabalıklar tarafından, ''Obama, Obama'' diye desteklendi.

  Obama, ABD'nin eski başkanlarından Abraham Lincoln'un yemin ederken el bastığı ve 1861 yılından bu yana kullanılmayan İncil'e el bastı. İncil, ABD Federal Yüksek Mahkemesi Başkanı John G. Roberts Jr. tarafından tutuldu.

  'BEN BARACK HUSSEIN OBAMA'

  Barack Obama'nın, ABD anayasasını ve ülkeyi iç ve dış düşmanlardan koruyacağına ilişkin yemininin ilk cümlesini, Yargıç Roberts'tan sonra tekrar ederken şaşırdığı ve Roberts'ın ise Obama'ya bu cümleyi bir kez daha söyleyerek hatırlattığı görüldü.

  Obama yemin ederken de, ''Ben Barack Hussein Obama'' olarak yeminine başladı. Obama'nın yemininde şu ifadeler yer aldı:

  "ABD başkanı olarak görevimi, sadakatle yerine getireceğime ve elimden geldiği ölçüde ABD anayasasını muhafaza edeceğime, koruyacağıma ve savunacağıma and içerim. Tanrı yardımcım olsun."

  Törenin birkaç dakika uzaması dolayısıyla Obama, yemin etmeden birkaç dakika önce, yerel saatle 12.00'yi (TSİ 19.00) gösterdiğinde, ABD Anayasasına göre Başkan oldu.

  MÜSLÜMAN DÜNYAYA SESLENDİ

  Obama, yemin töreninin ardından ABD Başkanı sıfatıyla yaptığı ilk konuşmada, Müslüman dünyaya seslendi ve ''İlerlemek için ortak çıkarlar ve karşılıklı saygıya dayalı yeni bir yol arıyoruz'' dedi.

  Obama, batıdaki toplumları suçlayan liderlere de seslenerek, ''Unutmayın ki halklarınız sizi, yıktıklarınızla değil, inşa ettiklerinizle hatırlayacak'' dedi.

  ABD Başkanı Obama, ''Hayat tarzımız için özür dilemeyeceğiz veya savunmamızı gevşetmeyeceğiz. Amacını terörle elde edenlere karşı kararlılığımızı güçlendireceğiz ve onları yeneceğiz'' diye konuştu.

  'SADECE GÜÇ BİZİ KORUYAMAZ'

  ABD'nin, dünyada herkes için eşitlik, barış isteyenlerin dostu olduğunu ve liderlik etmeye hazır bulunduğunu belirten Obama, ''Sadece güç bizi koruyamaz. Canımızın her istediğini yapamayız'' ifadesini kullandı.

  Obama'nın konuşmasında, ülkenin ilk siyah başkanı olmasının etkisi de görüldü. Washington'ı dolduran, çoğunluğu siyah geniş kalabalıklara seslenen Obama, ''babasına 60 yıl önce lokantada hizmet verilmeyen bir adamın'', Beyaz Saray'a çıkarak yemin etmesinin önemine işaret etti.

  Konuşmasına, Amerikalılara, ''Bugün burada, önümüzdeki sınavın farkında olarak alçak gönüllülükle duruyorum'' sözleriyle seslenerek başlayan Obama, bu görev için minnettar olduğunu ve atalarının yapmış olduğu fedakarlıkların farkında bulunduğunu ifade etti.

  'ÜLKEMİZ BİR KRİZİN ORTASINDA'

  Konuşmasında gerçekçi üslup kullanmaya özen gösteren Obama, ''Ülkemiz bir krizin ortasında. Ülkemiz savaşta. Ekonomimiz ciddi biçimde zayıfladı'' dedi.

  Bazılarının kafasında, ABD'nin artık düşüşe geçtiği, bunun kaçınılmaz olduğu yönünde bir korku olabileceğine işaret eden Obama, önünde ne kadar büyük güçlükler olursa olsun, bunların üstesinden gelineceği mesajı verdi. Obama, ''Bugün burada toplandık. Çünkü, korku yerine umudu seçtik'' ifadesini kullandı.

  ABD'nin ''yeniden inşasına'' başlanması gerektiğini de belirten Obama, seçim kampanyasının da mesajı olan, ''We can do'', (Yapabiliriz) mesajını da vurguladı. Bazılarının, çok idealist planlara sahip olduğunu ve sistemin, bu planları aynı anda kaldırmayacağı yönünde eleştiride bulunduğunu hatırlatan Obama, ''Ancak onların altından artık zemin kaydı'' dedi.


  TÖRENDEN NOTLAR

  • Washington'daki dondurucu soğuğa rağmen törenleri izlemek için, Kongre binası ile Washington Anıtı arasındaki Ulusal Park'ta (National Hall) 1 milyondan fazla kişi toplandı.
  • 600 bin nüfuslu Washington'da, 500 bin kişi bugün metroyu kullandı.
  • Bush döneminin Başkan Yardımcısı Dick Cheney, belini incittiği için yeni Başkan Barack Obama'nın yemin törenine tekerlekli iskemlede katıldı.
  • Barack Obama bu tarihi günde kırmızı kravatı tercih ederken eşi Michelle Obama, Beyaz Saray'a girişinde Küba doğumlu Amerikalı ''avargard'' desinatör Isabel Toledo'nun mantosunu ve altın gibi parıldayan elbisesini giydi.
  • ''Çok olağanüstü boyutta bir felaketin meydana gelmesi durumunda'' ABD'nin liderliğini üstlenmesi için görevlendirilen Savunma Bakanı Robert Gates, Obama'nın yemin törenini izlemedi.
  • Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı törenlerde görev yapan polis ve diğer güvenlik görevlilerinin sayısı 42 bini buluyor.
  • ABC televizyonu, Washington ve çevresindeki törenlerin toplan maliyetinin 170 milyon doları bulacağını bildirdi.   
Obama dönemi resmen başladı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kesintisiz ve Kaliteli Dönem Başladı

  Kesintisiz ve Kaliteli Dönem Başladı

  Slm sevgili arkadaşlarım ve değerli üyelerimiz, Sizlere daha iyi ve kaliteli hizmet vermek adına, bu sitemizi ve diğer sitelerimizi barındıran serverda değişiklik yapıldı ve bütün siteler eksiksiz taşındı... Kesintiden Dolayı Özür Dileriz M.M.C
 2. Televizyonda yeni yayın dönemi başladı. Siz hangisini özlediniz?

  Televizyonda yeni yayın dönemi başladı. Siz hangisini özlediniz?

  Televizyonda yeni yayın dönemi başladı. Hangi dizilerin yeni bölümlerini merakla bekliyordunuz?
 3. 'Obama ABD'yi zayıflatıyor'

  'Obama ABD'yi zayıflatıyor'

  Eski ABD başkan yardımcısı Dick Cheney, Barack Obama'yı "ABD'yi zayıflatmakla" suçladı. Televizyon demecinde, yeni yönetimi eleştiren Cheney, "Obama yönetimi altında Amerika'nın daha az güvenli bir yer olduğunu mu söylüyorsunuz?" sorusuna, "Öyle düşünüyorum" diye cevap verdi. 11 Eylül saldırılarından sonra George Bush yönetimince hazırlanan programları ve...
 4. Resmen Kıyameti Yaşadım

  Resmen Kıyameti Yaşadım

  rüya tabirleri rüyada at görmek rüyada köpek görmek ne demek yazımıza buyrun arkadaşlar merhaba arkadaşlar benim rüyamı yorumlayacak biri varmı acaba :hıms: çok korkunç bir rüya gördüm etkisinden hala çıkamadım :S uzun sürede çıkamam gibi çok etkilendim. Cuma Gecesi bir yakın arkadaşımın kınasına gittim eğlendik vs. o gece abimlerde kaldım eşim işteydi. neyse ben karanlıkta uyuyamam...
 5. Sınırsız internette yeni dönem başladı Melek'ler!

  Sınırsız internette yeni dönem başladı Melek'ler!

  sınırsız internet hakkında bilgi sınırsız internet kota aşımı Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda benim gibi sınırsız internet kullanıcı olan arkadaşlarımız, kota aşımın da artık hız 1 megabit yerine 3 megabit olacak. Sınırsız internette yeni dönem başlangıcı ile ilgili haberin ayrıntıları aşağıdadır Melek'lerim. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna sunulan Adil Kullanım...

Sayfayı Paylaş