1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Obama ile Sarkozy arasına Türkiye girdi

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Prag'da AB liderlerine Türkiye'yi üyeliğe kabul etme çağrısı yapan Obama'ya Sarkozy'den jet yanıt geldi. AB dönem başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da bulunan Obama, Avrupa Birliğine Türkiye'yi üyeliğe alması çağrısında bulunurken, bunun İslam dünyasına ''olumlu bir sinyal'' olacağını belirtti.

  Obama, konuşmasında, Batının İslam ülkeleriyle daha yakın ilişkiler ve işbirliği arayışında olması gerektiğini söyledi. ABD Başkanı, ''Türkiye'yi Avrupa Birliğine almak bu yönde önemli bir işaret olacaktır'' dedi.

  SARKOZY'DEN JET YANIT

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise Obama'nın Türkiye'nin AB'ye alınması yönündeki çağrısının ardından yaptığı açıklamada Türkiye'nin AB üyeliğine muhalefetini yineledi.


  Sarkozy, TF1 kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin üyeliğine karşı çıktığını tekrarladı ve ''Başkan Obama ile dirsek dirseğe çalışıyorum, ama AB konusu söz konusu olduğunda buna karar vermek AB üyelerine düşer'' dedi.
  Türkiye'nin üyeliğine hep karşı çıktığını ve bu tavrını sürdürdüğünü belirten Sarkozy, ''AB üyesi ülkelerin büyük bir çoğunluğunun da Fransa'nın tavrı çizgisinde olduğunu sanıyorum. Türkiye çok büyük bir ülke, hem Avrupa'nın, hem de ABD'nin müttefiki. İmtiyazlı bir ortak olarak kalmalıdır, tavrım değişmedi'' diye konuştu.

  MERKEL: KARARLAŞTIRILMIŞ BİR ŞEY YOK

  Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Obama'nın Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği destekten sonra, "Hiçbir şey kararlaştırılmış değil. İmtiyazlı ortaklık da seçenektir" dedi.

  AB-ABD zirvesinin yapıldığı Prag'da gazetecilerle konuşan Merkel, Türkiye konusundaki çekincesini sürdürdü ve Obama'nın Türkiye ile ilgili sözlerinin "Amerikan geleneği" olduğunu söyledi.

  "Müslüman dünyası ve özellikle de Türkiye ile yakın ilişkiler bizim için ilginç bir şey" diyen Merkel, "Ancak bunun alacağı şekli, yani tam üyelik mi, imtiyazlı ortaklık mı olacağı konusunu halen tartışmaktayız" ifadesini kullandı.

  Merkel'in muhafazakar partisi, Fransız hükümeti gibi Türkiye'nin tam üyeliğine soğuk bakıyor.

  BARROSO MEMNUNİYET DUYDU

  Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise Başkan Obama'nın açıklamalarından çok memnun olduğunu söyledi. Barroso, "Türkiye ile tam üyelik müzakereleri sürecini başlattıklarını" hatırlattı.

  FRATTINI: ÖNEMLİ OLAN MÜZAKERELERİN SÜRMESİ

  İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini de Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini hedefleyen müzakere sürecinin devam etmesi gerektiğini söyledi. Frattini, "Önemli olan Türkiye ile müzakerelerin sürmesidir. Bunun için yıllarca zaman gerekebilecek olsa da, bu yürüyüş devam etmeli" dedi.

  Frattini, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin tam üyeliğine karşı çıkan beyanatlarının ise "iç politikadan kaynaklandığını" savundu.


   
Obama ile Sarkozy arasına Türkiye girdi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Royal: Sarkozy Türkiye konusunda bilerek yalan söyledi

  Royal: Sarkozy Türkiye konusunda bilerek yalan söyledi

  Royal: Sarkozy Türkiye konusunda bilerek yalan söyledi PARİS (A.A) Fransa'da cumhurbaşkanı seçimini kaybeden Sosyalist aday Segolene Royal, ikinci tur öncesi yapılan son televizyon tartışmasında, cumhurbaşkanı seçilen Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliği konusunda "bilerek yalan söylediğini" belirtti. Genel seçimlerler öncesi Sosyalist adaylara destek vermek amacıyla...
 2. çiftlerin arasına teknoloji girdi

  çiftlerin arasına teknoloji girdi

  Teknolojinin gelişmesi, hemen hemen her evde yer alan bilgisayar aracılığıyla oynanan oyunlar ve sanal sohbetlerin, özellikle genç evliliklerde boşanma sebeplerine yol açtığı ortaya çıktı. Önümüzdeki yıllarda teknoloji sebepli boşanmaların artacağını tahmin eden adliye yetkilileri, bazı kişilerde neredeyse “bağımlılık” haline gelen bilgisayarın, çiftlerden birinin saatlerce bilgisayar başında...
 3. Türkiye ile AET arasında ortaklık yaratan anlaşma...

  Türkiye ile AET arasında ortaklık yaratan anlaşma...

  ANKARA ANLAŞMASI Türkiye ile AET arasında ortaklık yaratan anlaşma... 12 Eylül 1963 Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) arasında ortaklık yaratan anlaşma 12 Eylül 1963 tarihinde Ankara'da imzalandı. Bu anlaşma Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin hukuki temelini oluşturmaktadır. Anlaşma ve ekleri şöyle: Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında bir ortaklık...
 4. Obama: Türkiye ile birlikte çalışacağız

  Obama: Türkiye ile birlikte çalışacağız

  ABD Başkanı Obama, Ankara'da ticari işbirliğinin artırılması mesajı verdi. ABD Başkanı Barack Obama, Ankara temaslarında siyasi mesajları kadar ekonomik ve ticari işbirliğini artırma vurgusuyla da dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başkan Obama'ya, "ABD ile Türkiye arasında siyasi ve askeri ortaklık var ama ekonomide bu ortaklık yok. Türkiye'nin diğer ülkelerle ticaret hacmi,...
 5. Yeni Zelanda İle Türkiye Arasında Vizeler Kaldırılıyor!

  Yeni Zelanda İle Türkiye Arasında Vizeler Kaldırılıyor!

  Bu konu; Yeni Zelanda İle Türkiye Arasında Vizeler Kaldırılıyor haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bir ülke ile daha Türkiye arasındaki vizeler kaldırılıyor. Bu ülke Yeni Zelanda. Artık vize olmadan giriş çıkış yapabileceğimiz Yeni Zelanda ile ilgili haberimiz şöyle... Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yeni Zelanda ile Türkiye arasında vizelerin kaldırılacağını...

Sayfayı Paylaş