Obama ilk sınavı G20'de verecek

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Obama ilk sınavı G20'de verecek
ABD Başkanı Barack Obama, göreve geldikten sonraki ilk kapsamlı Avrupa ziyaretinin ilk ayağı Londra'da, G20'ye üye ülkelerin liderleri ile buluşacak.
Gordon Brown ile önce ikili bir kahvaltıda görüşecek olan Barack Obama, daha sonra heyetiyle birlikte Brown'un ekibiyle görüşmede bulunacak.
Görüşmelerden sonra Obama ile Brown'ın ortak bir basın açıklaması yapmaları ve gazetecilerin sorularını yanıtlamaları bekleniyor. Obama, muhalefetteki Muhafazakar Parti lideri David Cameron ile de görüşecek.
Obama'nın bugün yapacağı ikili temasları içinde, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile Çin Devlet Başkanı Hu Cintao ile görüşmeleri ön plana çıkıyor.
ABD Başkanı ardından, eşi Michelle ile birlikte Buckingham Sarayı'na geçerek Kraliçe 2. Elizabeth ile biraraya gelecek. Obama çifti daha sonra, G-20 ülkeleri için Buckingham Sarayı'nda verilecek resepsiyona katılacak. Resepsiyondan sonra, G-20 liderleri için verilen bir çalışma yemeği yenecek.
Londra'da 2 Nisan'da G-20 zirvesi çerçevesinde tüm gün toplantılara katılacak olan Obama, ayrıca BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşecek. Öğleden sonraki G-20 oturumunun ardından Obama, bir basın toplantısına katılacak, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile ayrı ayrı görüşecek.
Obama'nın, temaslarını tamamlamasının ardından, 60. yılını kutlayan NATO'nun toplantısına katılmak üzere Fransa'nın Strasbourg kentine geçmesi bekleniyor.
Obama için bu ziyaret, 20 Ocak tarihinde yemin ederek göreve başladıktan sonra çıktığı ilk denizaşırı yolculuk olma özelliği taşıyor.
Beyaz Saray yetkililerine göre Obama, küresel mali krizle mücadele ederken ABD'nin son dönemde attığı adımlarla örnek oluşturma niyetinde. ABD'nin bir önceki başkanı George W. Bush'un Washington'da evsahipliğini yaptığı ve finansal krizle mücadele için uluslararası koordinasyonu amaçlayan ilk G-20 liderler zirvesinin bir devamı niteliğindeki Londra toplantısının ardından, yeni bir toplantı tarihi ve yeri belirlemek, zirveye katılan liderlerin alacağı karara bağlı olacak.
Daha önce seçim kampanyası sırasında yalnızca bir senatörken Avrupa kamuoyunun karşısına çıkan Obama için, Londra'da göstereceği liderlik, Beyaz Saray'da göreve geldikten sonraki ilk ciddi sınav olma özelliği taşıyor. Dış politika konusundaki deneyimsizliği nedeniyle seçim kampanyası sırasında eleştirilere maruz kalan ABD Başkanı için G-20 zirvesi, aynı zamanda kendisini bir lider olarak ortaya koymak için fırsat da olacak
 
Üst