Obama ittifaka mesafeli durdu

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Obama ittifaka mesafeli durdu
Obama'nın Medeniyetler İttifakı yemeğine katılmaması ABD'nin projeyi sahiplenmediği şeklinde yorumlandı.
Ankara'da gün boyu temaslarda bulunan ABD Başkanı Obama, akşam saatlerinde İstanbul'a geçti.

İstanbul'da düzenlenen Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vereceği akşam yemeğine katılması beklenen Obama, yemek yerine Dolmabahçe Sarayı'ndaki resepsiyona katılmayı tercih etti.

Diplomatik kaynaklar, Obama'nın Medeniyetler İttifakı çerçevesinde düzenlenen yemeğe katılmamasını, "Medeniyetler İttifakı ABD'nin bir projesi değil ve bunun bu şekilde adlandırılması rahatsızlık veriyor" şeklinde yorumladı.

OBAMA'NIN İSTANBUL TEMASLARI YAĞMUR ALTINDA BAŞLADI

Obama'yı taşıyan ''Air Force One'' isimli uçak saat 19.05'te Atatürk Havalimanı'na indi. Başkan Obama, uçağın, Devlet Konukevi'ne yakın bir yere park edilişinden yaklaşık 10 dakika sonra tek başına elinde şemsiye tutarak uçaktan indi.

Başkan Obama'yı, Atatürk Havalimanı'nda Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Valisi Muammer Güler, ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Sharon Wiener ve öteki yetkililer karşıladı.

Kendisini karşılayan heyetle selamlaşan Obama, daha sonra uçağın altına gelen limuzine binerek uzun bir konvoy eşliğinde Atatürk Havalimanı'ndan ayrıldı.

RESEPSİYONA NALBANTYAN DA KATILDI

Obama, Dolmabahçe Sarayı Müsabihan Köşkü'nde gerçekleşen resepsiyona gelişinde Başbakan Erdoğan tarafından karşılandı.

Resepsiyona Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ve Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'na katılan konuk ülkelerin temsilcileri katıldı.

Türk Sanat Müziği dinletisi sunulan resepsiyon, 1 saat 5 dakika sürdü.

ABD Başkanı Obama, resepsiyonun ardından kalacağı otele hareket ederken, diğer konuklar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'na katılanlar onuruna vereceği yemeğe katılmak üzere Dolmabahçe Sarayı'na gitti.

İSTANBUL'DA YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Resepsiyonun verildiği Dolmabahçe Sarayı'nın bulunduğu Dolmabahçe Caddesi ile Barbaros Bulvarı, resepsiyon öncesinde olduğu sonunda da araç trafiğine kapatıldı.

Polis, yol güzergahı boyunca kordon oluşturarak geniş güvenlik önlemleri aldı. Konukların geçişinin tamamlanmasının ardından araçların geçişine izin verildi.

Resepsiyon süresince İstanbul Boğazı'nda da Sahil Güvenlik Komutanlığı ile İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı deniz araçları güvenliği sağladı.

OBAMA'NIN YARINKİ PROGRAMI

ABD Başkanı Barack Obama İstanbul'da yarın ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu mensupları ve aileleriyle görüşecek.

Dini temsilcilerle bir araya gelecek olan Obama, Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi'ni ziyaret edecek, 25 üniversite öğrencisiyle de baş başa sohbet edecek.

Obama'nın öğleden sonra İstanbul'dan ayrılması bekleniyor.
 
Üst