Obama Türkiye'den ayrıldı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Obama Türkiye'den ayrıldı
ABD Başkanı Barack Obama, saat 14.20'de Türkiye'den ayrıldı.
Obama, Atatürk Havalimanı'ndan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve ABD'nin İstanbul Başkonsolosu Sharon Wiener ile öteki ilgililerce uğurlandı.

Atatürk Havalimanı'na uzun bir araç konvoyu eşliğinde gelen Obama, konvoydaki iki limuzinden arkada bulunandan indi. Obama, kendisini uğurlamaya gelenlerle tokalaştıktan sonra, ''Air Force One'' uçağının merdivenlerinden tek başına çıktı ve uçağın kapısından el salladı. Obama'nın uçağa girişinin ardından diğer görevliler de uçağa bindi.

HAVALİMANINDAN NOTLAR


Barack Obama, Türkiye'den ayrılmadan önce Atatürk Havalimanı'nda geniş güvenlik önlemleri alındı. Havalimanı çevresindeki binaların üzerine özel harekat timleri yerleştirilirken, bir helikopter de alan üzerinde denetimlerde bulundu.

Obama'yı görüntülemek isteyen basın mensupları kendileri için oluşturulan platforma alınırken Türk ve ABD'li görevliler tarafından arandı. Bu arada, platforma patlayıcı maddelere hassas bir cihaz konulduğu görüldü. Bir polis köpeği de basın mensuplarının kamera ve fotoğraf makinelerini koklayarak arama yaptı.

Atatürk Havalimanı, Başkan Obama'nın uçağı ''Air Force One'' havalanmadan önce 15 dakika ve havalandıktan sonra 15 dakika süreyle uçuş trafiğine kapatıldı.
 
Üst