Etiketler:
 1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Obama, zenginden alıp fakire verecek McCain büyük şirketleri kollayacak

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  ABD’de partilerinin başkan adayları olması kesinleşen Demokrat Barack Obama ile Cumhuriyetçi John McCain, ekonomi konusunda savundukları politikalar ile karşı karşıya geldi. Obama "zenginden al fakire ver" görüşünü benimserken, McCain büyük şirketlere ek maliyet getirmeksizin ekonomiyi canlandırmanın yollarını arıyor.
  DEMOKRATLARIN başkan adayı Barack Obama ile Cumhuriyetçilerin George W. Bush’a halef gösterdiği John McCain, kasım ayındaki gerçekleşecek başkanlık seçimleri öncesinde, Beyaz Saray yolunda parti içi rakiplerini geride bırakarak doğrudan birbirlerini hedeflemeye başladılar. Obama ve McCain, ABD’nin krizin eşiğine gelen ekonomisini düzeltmek için de farklı yollara odaklanmayı planlıyor. İki liderin vaatleri, Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin arasındaki ideolojik farkı da ortaya koyuyor. McCain, ekonomiyi yeniden canlandırmak için istihdam yaratılmasına odaklanırken, Obama, özellikle dar gelirli ailelerin mali sorunlarının acilen hafifletilmesi gerektiğini vurguluyor.

  McCain’den 300 milyar dolar[​IMG]

  Önceki gün Washington’da bir grup küçük işletmeciye hitap eden McCain’in darboğazdan çıkış formülü, devlet müdahalesini azaltmaktan geçiyor. Büyük şirketlerin vergi yükünü uzun vadede hafifletmek, serbest ticaret anlaşmaları yapmak ve kamu harcamalarını kısmak ile sorunların çözüleceğini dile getiren McCain ABD Başkanı Bush’un, zengin Amerikalıları rahatlatan vergi indirimlerini sürdürmeye kararlı gözüküyor. Bu planı çerçevesinde, hazineden yılda 300 milyar doların çıkmasını göze alan McCain, vergi kredisi olarak kişi başına 2 bin 500 dolar, ailelere de 5 biner dolar verecek.

  Robin Hood planı

  Senatör Obama ise, St. Louis şehrinde yaptığı konuşmada, kampanyasının önemli unsurlarından olan "tüm Amerikalılara sağlık sigortası" vaadini işledi. Sosyal politikalara önem verecek olan Obama, ekonomiyi canlandıracak 50 milyar dolarlık bir plan hazırladı. Plana göre, işsizlere ve sağlık sigortasının maliyetini karşılayamayacak kadar yoksul olanlara doğrudan devlet yardımı yapılacak. Bu yardım ise indirim çekleri ile orta sınıfın vergi yükünün hafifletilmesiyle sağlanacak. Planın finansmanı ise zengin Amerikalılara yönelik ek vergilendirme yoluyla sağlanacak. Yılda 250 bin dolardan fazla kazanan aileler daha fazla vergi ödeyecek ve daha yüksek sigorta primi verecekler.

  İki lider birbirine yükleniyor

  CUMHURİYETÇİ aday John McCain, Demokratların başkan adayı olması kesinleşen Barack Obama’nın ekonomi planına ateş püskürdü. McCain, "Senatör Obama’nın planı uyarınca her sınıftan bütün Amerikalılar, vergilerinde bir artış görecekler. Yaşlılar, aileler, küçük esnaf" dedi. Obama ise, McCain’in seçilmesi durumunda, "üçüncü Bush döneminin başlayacağını" savundu. Obama, vergi meselesinde McCain ile Bush’u karşılaştırmanın Bush’a haksızlık olacağını söyledi.

  Ekonomi danışmanları belirleyici rol oynuyor

  JOHN McCain, Cumhuriyetçilerin onyıllardır Demokratları hedef alırken kullandığı "aşırı devlet harcaması" eleştirisini bir kez daha gündeme getiriyor. Obama da Demokratların klasik savı olan, "Cumhuriyetçiler zenginlerin vergilerini azaltıp masrafları orta sınıfın sırtına yüklüyor" eleştirisini kullanıyor. Böylece iki adayın da "ideolojik davranmıyoruz" savunmasına rağmen geleneksel birer kampanya yürüttüğü, ancak ekonomik vaatleri konusunda uzun yıllardır görülmeyen bir fark sergilediği gözleniyor. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki kutuplaşmayı inceleyen Brookings Institution uzmanı Pietro S. Nivola, "Başkan adayları arasındaki zıtlaşmanın önceki iki seçimden daha keskin olduğu söylenebilir" diyor. Aslında bu farkı yaratan, Barack Obama ile John McCain’in kişiliklerinden çok, ekonomi danışmanlarının tercihleri.

  Obama’nın danışmanı Clinton’la çalışmıştı

  JOHN McCain’in siyasi danışmanı Douglas Holtz-Eakin, daha önce de ABD Kongresi Bütçe Dairesi’ni yönetmişti. Holtz-Eakin’e dışarıdan ekonomi danışmanlığı yapan isim ise, Hewlett-Packard’ın eski CEO’su Carly Fiorina. Obama’nın ekonomi danışmanı ise Clinton Yönetimi döneminde Beyaz Saray’da görev alan ve sağlık sigortasının genişletilmesi gerektiği üzerine yazdıklarıyla da tanınan Jason Furman. Obama’nın iç siyaset danışmanı da, bir önceki Demokrat başkan adayı Senatör John F. Kerry’nin eski yardımcısı Heather Higginbottom. Obama, önceki Demokrat yönetimlerde hazine bakanlığı yapmış isimlere de ulaşarak daha iddialı bir ekonomi politikası hazırlamayı planlıyor.

  Obama’nın vaatleri

  Tüm Amerikalılara sağlık sigortası vaat ediyor.

  Sosyal politikalara önem verecek.

  Ekonomiyi canlandıracağını umduğu 50 milyar dolarlık plan hazırladı.

  Yoksullara sağlık sigortası yardımı yapacak.

  Orta sınıfın vergi yükü hafifletilecek.

  Zengin aileler daha fazla vergi ve sigorta primi ödeyecek.

  McCain’in vaatleri

  Devlet müdahalesi azaltılacak.

  Büyük şirketlerin vergi yükü hafifletilecek.

  Serbest ticaret anlaşmaları yapılacak.

  Kamu harcamaları kısılacak.

  Zengin Amerikalıları rahatlatan vergi indirimi sürdürülecek.

  Vergi kredisi olarak kişi başına 2 bin 500 dolar verilecek.

  hürriyet ekonomi

   
Obama, zenginden alıp fakire verecek McCain büyük şirketleri kollayacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Zengin içiyor fakir bırakma derdinde

  Zengin içiyor fakir bırakma derdinde

  Sigara içenler 5 yılda yüzde 41'den 37'ye düştü, bırakmayı deneyenler yüzde 40'tan 49'a çıktı. Bırakmayı en çok deneyen yoğun içici alt gelir grubu.. 19 Mayıs'ta yürürlüğe giren kapalı alanlardaki sigara yasağı, bu fırsattan yararlanarak sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısını artırdı. Aslında bu durum son birkaç yıldır artış gösteren sigara bırakma eğiliminin bir sonucu. Nitekim,...
 2. 17 büyük şirket 20 bin eleman alacak

  17 büyük şirket 20 bin eleman alacak

  İşsizliğin rekor seviyeye ulaştığı dönemde şirketlerden gelen eleman alınacak haberleri işsizlere umut oldu. Migros'tan Turkcell'e, HP'den Ülker'e birçok şirket, "ölü yıl" ilan edilen 2009'da binlerce kişiyi işe alacak. İşte yeni iş alanı yaratacak sektörler ve aranan elemanlar..... Para dergisinin bu hafta hazırladığı kapak haberine göre Migros'tan Turkcell'e, HP'den Ülker'e...
 3. Obama ilk sınavı G20'de verecek

  Obama ilk sınavı G20'de verecek

  ABD Başkanı Barack Obama, göreve geldikten sonraki ilk kapsamlı Avrupa ziyaretinin ilk ayağı Londra'da, G20'ye üye ülkelerin liderleri ile buluşacak. Gordon Brown ile önce ikili bir kahvaltıda görüşecek olan Barack Obama, daha sonra heyetiyle birlikte Brown'un ekibiyle görüşmede bulunacak. Görüşmelerden sonra Obama ile Brown'ın ortak bir basın açıklaması yapmaları ve gazetecilerin...
 4. Ahu Tuğbanın Kızına Barack Obama dan Büyük Onur

  Ahu Tuğbanın Kızına Barack Obama dan Büyük Onur

  Ahu Tuğbanın Kızına Büyük Onur Ahu Tuğbanın Kızına Obama dan Büyük Onur Ahu Tuğbanın Amerikada bir üniversitede öğrenim gören kızı Anjelik Calvin Üniversiteyi 1.lik ile bitirerek...Abd Başkanı Obamanın davetlisi oldu...Obamadan Anjelik Calvine büyük onur veren Obama dan ''İlerde seni politikada da görmek isterim'' diyerek bizleri gurulandırdı... ABD'de eğitim gördüğü üniversitede 1....

Sayfayı Paylaş