Obama, zenginden alıp fakire verecek McCain büyük şirketleri kollayacak

Obama, zenginden alıp fakire verecek McCain büyük şirketleri kollayacak
ABD’de partilerinin başkan adayları olması kesinleşen Demokrat Barack Obama ile Cumhuriyetçi John McCain, ekonomi konusunda savundukları politikalar ile karşı karşıya geldi. Obama "zenginden al fakire ver" görüşünü benimserken, McCain büyük şirketlere ek maliyet getirmeksizin ekonomiyi canlandırmanın yollarını arıyor.

DEMOKRATLARIN başkan adayı Barack Obama ile Cumhuriyetçilerin George W. Bush’a halef gösterdiği John McCain, kasım ayındaki gerçekleşecek başkanlık seçimleri öncesinde, Beyaz Saray yolunda parti içi rakiplerini geride bırakarak doğrudan birbirlerini hedeflemeye başladılar. Obama ve McCain, ABD’nin krizin eşiğine gelen ekonomisini düzeltmek için de farklı yollara odaklanmayı planlıyor. İki liderin vaatleri, Demokratlar ile Cumhuriyetçilerin arasındaki ideolojik farkı da ortaya koyuyor. McCain, ekonomiyi yeniden canlandırmak için istihdam yaratılmasına odaklanırken, Obama, özellikle dar gelirli ailelerin mali sorunlarının acilen hafifletilmesi gerektiğini vurguluyor.

McCain’den 300 milyar dolar


Önceki gün Washington’da bir grup küçük işletmeciye hitap eden McCain’in darboğazdan çıkış formülü, devlet müdahalesini azaltmaktan geçiyor. Büyük şirketlerin vergi yükünü uzun vadede hafifletmek, serbest ticaret anlaşmaları yapmak ve kamu harcamalarını kısmak ile sorunların çözüleceğini dile getiren McCain ABD Başkanı Bush’un, zengin Amerikalıları rahatlatan vergi indirimlerini sürdürmeye kararlı gözüküyor. Bu planı çerçevesinde, hazineden yılda 300 milyar doların çıkmasını göze alan McCain, vergi kredisi olarak kişi başına 2 bin 500 dolar, ailelere de 5 biner dolar verecek.

Robin Hood planı

Senatör Obama ise, St. Louis şehrinde yaptığı konuşmada, kampanyasının önemli unsurlarından olan "tüm Amerikalılara sağlık sigortası" vaadini işledi. Sosyal politikalara önem verecek olan Obama, ekonomiyi canlandıracak 50 milyar dolarlık bir plan hazırladı. Plana göre, işsizlere ve sağlık sigortasının maliyetini karşılayamayacak kadar yoksul olanlara doğrudan devlet yardımı yapılacak. Bu yardım ise indirim çekleri ile orta sınıfın vergi yükünün hafifletilmesiyle sağlanacak. Planın finansmanı ise zengin Amerikalılara yönelik ek vergilendirme yoluyla sağlanacak. Yılda 250 bin dolardan fazla kazanan aileler daha fazla vergi ödeyecek ve daha yüksek sigorta primi verecekler.

İki lider birbirine yükleniyor

CUMHURİYETÇİ aday John McCain, Demokratların başkan adayı olması kesinleşen Barack Obama’nın ekonomi planına ateş püskürdü. McCain, "Senatör Obama’nın planı uyarınca her sınıftan bütün Amerikalılar, vergilerinde bir artış görecekler. Yaşlılar, aileler, küçük esnaf" dedi. Obama ise, McCain’in seçilmesi durumunda, "üçüncü Bush döneminin başlayacağını" savundu. Obama, vergi meselesinde McCain ile Bush’u karşılaştırmanın Bush’a haksızlık olacağını söyledi.

Ekonomi danışmanları belirleyici rol oynuyor

JOHN McCain, Cumhuriyetçilerin onyıllardır Demokratları hedef alırken kullandığı "aşırı devlet harcaması" eleştirisini bir kez daha gündeme getiriyor. Obama da Demokratların klasik savı olan, "Cumhuriyetçiler zenginlerin vergilerini azaltıp masrafları orta sınıfın sırtına yüklüyor" eleştirisini kullanıyor. Böylece iki adayın da "ideolojik davranmıyoruz" savunmasına rağmen geleneksel birer kampanya yürüttüğü, ancak ekonomik vaatleri konusunda uzun yıllardır görülmeyen bir fark sergilediği gözleniyor. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki kutuplaşmayı inceleyen Brookings Institution uzmanı Pietro S. Nivola, "Başkan adayları arasındaki zıtlaşmanın önceki iki seçimden daha keskin olduğu söylenebilir" diyor. Aslında bu farkı yaratan, Barack Obama ile John McCain’in kişiliklerinden çok, ekonomi danışmanlarının tercihleri.

Obama’nın danışmanı Clinton’la çalışmıştı

JOHN McCain’in siyasi danışmanı Douglas Holtz-Eakin, daha önce de ABD Kongresi Bütçe Dairesi’ni yönetmişti. Holtz-Eakin’e dışarıdan ekonomi danışmanlığı yapan isim ise, Hewlett-Packard’ın eski CEO’su Carly Fiorina. Obama’nın ekonomi danışmanı ise Clinton Yönetimi döneminde Beyaz Saray’da görev alan ve sağlık sigortasının genişletilmesi gerektiği üzerine yazdıklarıyla da tanınan Jason Furman. Obama’nın iç siyaset danışmanı da, bir önceki Demokrat başkan adayı Senatör John F. Kerry’nin eski yardımcısı Heather Higginbottom. Obama, önceki Demokrat yönetimlerde hazine bakanlığı yapmış isimlere de ulaşarak daha iddialı bir ekonomi politikası hazırlamayı planlıyor.

Obama’nın vaatleri

Tüm Amerikalılara sağlık sigortası vaat ediyor.

Sosyal politikalara önem verecek.

Ekonomiyi canlandıracağını umduğu 50 milyar dolarlık plan hazırladı.

Yoksullara sağlık sigortası yardımı yapacak.

Orta sınıfın vergi yükü hafifletilecek.

Zengin aileler daha fazla vergi ve sigorta primi ödeyecek.

McCain’in vaatleri

Devlet müdahalesi azaltılacak.

Büyük şirketlerin vergi yükü hafifletilecek.

Serbest ticaret anlaşmaları yapılacak.

Kamu harcamaları kısılacak.

Zengin Amerikalıları rahatlatan vergi indirimi sürdürülecek.

Vergi kredisi olarak kişi başına 2 bin 500 dolar verilecek.

hürriyet ekonomi
 
Üst