Obama'dan Müslüman dünyasına mesaj

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Obama'dan Müslüman dünyasına mesaj
fenKyk42fML.jpg


Obama Meclis Genel Kurulu'ndaki konuşmasında Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur'u ilgiyle izlediğini ifade etti.


ABD Başkanı Obama TBMM'de yaptığı konuşmada, ülkesinin İslam diniyle savaşmadığını söyledi.
ABD Başkanı Barack Obama, TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerine 26 dakika süreyle hitap etti.

Obama, Meclis'te konuşma yaptığı için gurur duyduğunu belirterek, "ABD Başkanı sıfatıyla yaptığım ilk ülke ziyareti Türkiye. Daha önce AB zirvesi ve NATO zirvesine gittim. Bana "Türkiye ziyaretini mesaj verip vermemek için yapıp yapmadığımı" sordular. Buna cevabım evet. Türkiye, ABD'nin önemli bir müttefikidir ve Avrupa'nın önemli bir parçasıdır. Türkiye ve ABD birlikte çalışmalı" diye konuştu.

"ATATÜRK'ÜN MİRASI LAİK CUMHURİYET"

Türkiye'nun kurucusu Atatürk'ün mezarını ziyaretinden çok etkilendiğini ifade eden Barack Obama, "Kendisi adına inşa edilmiş bu anıttan çok etkilendim. Kendisinin bıraktığı en büyük miras, laik demokrasidir ve bu meclis de bunun göstergesidir. Tabii ki, bu günlere kolay ulaşılmadı. 1. Dünya Savaşı'nın sonunda, Türkiye kendisine farklı bir gelecek inşa etti.

Bir cumhuriyet kurdu ve dünyanın saygısını kazandı. Bunu kendisi başardı, hiçbir biçimde dış güçler tarafından empoze edilmedi. Benim ülkemin demokrasisinin de bir hikayesi var tabii. Bizim kurucumuz da George Washington'dur. Biz de kendisine bir anıt yaptırdık. Beyaz Saray'ın penceresinden her gün görüyorum. Bizim yardımımıza koşanlar arasında Osmanlı Sultanı Abdulmecit bize bir mermer plato gönderdi. İnşaata yardım etmek için. 150 yıl geçti aradan ve dostuluğumuz güçlendi" dedi.

mnKnaENpQVC.jpg


"MEHMET OKUR VE HİDAYET'İ İZLİYORUM"

ABD ve Türkiye'nin Kore'den Kosova'ya, Somali'den Bosna'ya kadar pek çok yerde birlikte mücadele ettiğini belirten Obama, "Halklarımız arasındaki bağlar da derinleşti. Bir basketbolveser olarak Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur'u gururla izliyorum" ifadelerini kullandı.

Ülkesinin, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini desteklediğini söyleyen Obama, "Türkiye'nin reformlarını dünya saygıyla izliyor. Ancak Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması AB için daha güçlü bir sinyal olacaktır" dedi.

"Geçmişimizle yüzleşmeyi öğrenmemiz gerekiyor" diyen Obama, "Bizim ülkemizin de ayrımcılık geçmişi var. Her ülke geçmişilyle barışmalıdır. 1915 olaylarının çözümü Ermenistan ve Türkiye tarafından çözülmeli. Bu anlamda Ermenistan ve Türkiye sorunlarını kendisi çözecektir. Bu Meclis 1915 olaylarını konuşmalı" diye konuştu.

"MÜSLÜMAN BİR AİLEDEN GELİYORUM"

Obama, Türkiye'nin terörle mücadelede güçlü bir ortak olduğunu ifade ederek, "ABD hiçbir zaman İslam diniyle savaşta değildir. İslam inancına olan saygımızı göstermeliyiz. ABD'deki pek çok ailede Müslüman var. Bunu biliyorum çünkü ben de Müslüman bir aileden geliyorum" dedi.

iaPwyEEj8u7.jpg
 
Üst