Obama'nın mesajları dünyada yankılandı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Obama'nın mesajları dünyada yankılandı
TnaaP4kp-D-.jpgYabancı medya özellikle Obama'nın Müslüman dünyasına yönelik verdiği mesajların üzerinde durdu.
ABD Başkanı Barack Obama’nın Ankara ziyareti sırasında verdiği mesajlar, yurt dışında da yankı buldu. Bu çerçevede Obama’nın “ABD, İslam ile savaşta değil ve hiç bir zaman olmayacak” sözleri özellikle dikkat çekti. Yabancı medya, "Obama Türkiye'yi büyüledi" gibi ifadelerini de kullandı.


BBC: TÜRKİYE-ERMENİSTAN İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİNE GÜÇLÜ DESTEK

İngiliz yayın kurumu BBC, Obama’nın Ankara’dan Müslüman dünyasına uzandığına vurgu yaparak Obama’nın ABD’nin “İslam ile savaşta olmadığını ve hiçbir zaman olmayacağı”nı söylediğinin altını çizdi.

Barack Obama’nın TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmanın önemli bir bölümünü Amerika ile Müslümanlar arasında daha büyük bağların oluşturulması çağrılarına ayırdığını belirten BBC, Obama’nın ABD’nin Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine güçlü bir destek ifade ettiğini de bildirdi.

CNN: OBAMA, ABD VE TÜRKİYE'NİN MODEL OLABİLECEĞİNİ SÖYLÜYOR

“Obama, ABD ve Türkiye’nin dünya için model olabileceğini söylüyor” başlığını kullanan CNN İnternational, iki ülkenin aralarındaki dostluk ile dünyaya güçlü bir mesaj gönderebileceğini belirttiğine dikkat çekti.

CNN haberinde Obama’nın, ABD’nin kendini bir Hristiyan, Yahudi veya bir Müslüman ülkesi değil bir “vatandaşlar ülkesi” gibi gördüğünü ifade ederken “modern Türkiye’nin aynı ilkelerin temelinde kurulduğunu sanıyorum” dediğini duyurdu.

DW: OBAMA TÜRKİYE'Yİ BÜYÜLEDİ

Alman yayın kurumu Deutche Welle ise, "Obama Türkiye’yi büyüledi" başlıklı haberinde, "ABD Başkanı ziyaretinde çarpıcı mesajlar verdi. Türkiye’nin AB üyeliğine desteğini yineleyen Obama, Atatürk’ün büyük mirasının 'laik demokrasi' olduğunu vurguladı. Obama, Ermenistan ile Türkiye arasında uzlaşma istedi" dedi.

LE MONDE: OBAMA, 'ABD İSLAM İLE SAVAŞTA DEĞİL' DEDİ

Fransız Le Monde gazetesi, Obama’nın “ABD İslam ile savaşta değil” sözlerini öne çıkarttı. Gazete, “Obama’nın Türkiye ziyaretinın sağladığı fırsattan yararlanarak genel olarak İslam’a, özel olarak Arap dünyasına yönelik politikasının ana hatlarını anımsattı” dedi.
 
Üst