Obez Çocuğu Zayıflatmanın 10 Yolu

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Obez Çocuğu Zayıflatmanın 10 Yolu
Soru: Aşırı kilolu 10 yaşında bir kız çocuğum var. Sürekli yiyeceklerle ilgileniyor ve daha izin vermeme fırsat kalmadan çabuk çabuk yiyor. Kilosu hakkında onu üzmek istemiyorum fakat yemek yeme alışkanlığının değişmesi gerekiyor. Diyet ve birlikte egzersiz yaptırmayı denedim, çok zayıflamadı. Başka ne yapabilirim? Gabbygirl

Cevap: Haklısınız, kızınızın bu durumundan hiçte memnun olmadığınızı gösteren bir ifade takınmadan çocuğunuzun aşırı kilolarına yardımcı olmak gerçekten çok ama çok zordur.

Yapabileceğiniz en iyi şey:

1. Sorunu aile sorunu haline getirin. Sağlık herkesin problemidir, bu yüzden disiplinle beraber, anne ve babanında ( her ikisi sağ ise) sağlıklı yemek yemek programına uyması gerçekten çok önemlidir. Biri sağlıklı gıdaları bir kenara iterken diğeri hergün bir paket cips yiyorsa; asla çocuğunuz kilo veremez.

2. Yardım etme isteğinizi çocuğunuzla açık açık konuşun, onu incitmeyin. Çocuğunuzla birlikte problemi belirleyin. Yaşı eğer uygunsa çözüm yaratma konusunda ondanda yardım isteyin. Yetişkin kio yönetimi programı gibi programı ele alırsanız ve sahiplik hissederseniz, başarılı olmanız daha muhtemeldir.

3. Çocuğunuzun duygularını ortaya çıkarın. Çocuğunuz yiyecekleri kendini kandırmak için mi kullanıyor? Üzgün veya tedirgin mi? Duygusal sorunlarla, doğrudan doğruya ilgilenilmelidir. Gerekli olursa profesyonel yardım alın.

4. Fiziksel görüntü amaçları yerine, sağlık amaçları üzerine odaklanın. İyi görünmediğini hissetmesini sağlamaya asla çalışmayın. Güçlü ve aktif olmanın duygusal neticelerini içeren, sağlıklı olmanın yararlarını, egzersizleri ve fiziksel fitness’ı vurgulayın. Vücut şeklinin çoğunlukla genetik olduğunu, hatta bir örnek kişiye sahip olmasanız bile, fiziksel olarak hoş ve uygun kalacağınızı unutamayın.

5. Yemekler üzerinde yetki mücadelesinden kaçının. Anne ve baba iyi beslenmeyi çocuklarına öğretmeli fakat bunu çocuğun sağlıksız seçimlerinde onu eleştirerek veya utandırarak yapmamalıdır. Şu şekilde bir cümle kurarak, sağlıklı limitlerde çocuğun şeçmesi için çocuğa özgürlük tanımak en iyi yoldur. Elma, armut veya bir portakal yiyebilirsin. Burada güçlü mücadelerle ie karşı karşıyasınız. Şekeri bir kenara itin, şeker ve daha çok gibi televizyon reklamlarının yaylım ateşinde değilsiniz. Nazik bir yaklaşım etkili olabilir.

6. Ailenizin aktivite seviyesini artırın. Bugünlerde oturularak yapılan kaç aile aktivitesi olduğunu düşünün. Bilgisayar oyunları, televizyon, dışarıda akşam yemekleri. Ailecek bisiklet gezintileri veya hatta ailecek yürüyüşler gibi egzersizleri geliştirme fırsat yaratın.

7. Evinizdeki sağlıksız yiyecek seçeneklerin mevcudiyetini azaltın. Yasaklı olan abur cubur yiyecekleri çok fazla miktarda almak zorunda değilsiniz, eve getirdiğiniz miktarı sadece sınırlandırın. Taze meyve ve sebze gibi sağlıklı yiyeceklerin miktarını artırın.

8. İyi bir örnek olun. Düzenli olarak yaptığınız egzersizleri ve yediğiniz sağlıklı yiyecekleri çocuğunuzun görmesini sağlayın. Ayrıca, çocuğunuzun sizin her davranışınıza dikkat ettiğinden emin olun. Buna stresli durumlarda verdiğiniz tepkilerde dahildir.

9. Çocuğunuzun kendisine olan saygısını geliştirin. Kimsenin vücudu kusursuz değildir, bu yüzden çocuğunuzun kendini tanımasına yardımcı olun.

10. Hata yaptığınızda, hatalarınızı kabul edin. Kusursuz ebeveyn yoktur ve küçük bir hata yaparsanız ve çocuğunuzu üzerseniz özür dileyin. Kendi kusurlarınızla nasıl yüzleştiğinizi çocuğunuza gösterin ve onunda sizin göstermiş olduğunuz bu davranışı göstereceğinden emin olun.

Jeffrey Wilbert

Geri