Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Obezite yeni nesli tehdit ediyor

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Obezite yani şişmanlık sadece oburluktan ya da irade eksikliğiyle açıklanamayacak, çevre koşullarına ve genetik nedenlere de bağlı olan kronik bir hastalık. 10. Uluslararası Obezite Konferansına katılan bilimadamları dünyadaki obezite hastalarının sayısının dramatik bir artışla 1,5 milyara ulaştığına ve özellikle çocuklarda obezite riskinin her geçen gün arttığına dikkat çekiyor. Öyle ki, tarihte ilk kez genç bir neslin obezite yüzünden anne babalarından önce ölme ihtimali bulunuyor.
  Üstelik kalp ve şeker hastalığı gibi ölümcül ama önlenebilir pek çok hastalığın kaynağı da şişmanlık.
  Dünyada halen yeterli beslenemeyen insanlardan çok obez insanların bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu duruma küresel tarım politikalarının yol açtığını söylüyor.

  Küresel tarım politikaları obeziteyi körüklüyor
  Zira izlenen küresel politikalarla, yağ ve şeker fiyatları ucuzlarken, meyve ve sebze fiyatları tırmanıyor. Bu da özellikle gelişmekte olan ülkelerde yoksulların giderek daha sağlıklıksız beslenmesine ve şişmanlamasına yol açıyor.

  Obezite gelişmiş ülke hastalığı olmaktan çıkıyor
  Bu nedenle şimdiye dek gelişmiş ülke hastalığı olarak bilinen obezitenin gelecekte asıl azgelişmiş ülkelerin sorunu haline geleceğine dair kanı güçleniyor.

  Erkek çocuklarda yüzde 4, kız çocuklarda ise yüzde 5 civarında hipertansiyon görülüyor.

  Çocuklarda obezite tansiyon nedeni Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, çocuklarda hipertansiyonun şişmanlıkla yakın ilgisi bulunduğuna işaret ederek, Türkiye’de son yıllarda beslenme bozukluklarına bağlı olarak çocuklarda hipertansiyon vakalarında artış yaşandığını söyledi.
  Gazi Üniversitesi (G.Ü) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, son yıllara kadar çocuklarda hipertansiyon kavramının bilinmediğini, “Çocuklarda hipertansiyon olmaz” diye bir kanı bulunduğunu ifade etti.
  Türk Hipertansiyon Derneği Yönetim Kurulu Üyesi de olan Prof. Dr. Hasanoğlu, Türkiye’de yapılan bir çalışmaya göre, erkek çocuklarda yüzde 4, kız çocuklarda ise yüzde 5 civarında hipertansiyon olduğunu anlattı. Çocuklarda kan basıncı değerlerinin yaşa ve boya göre değiştiğini belirten Hasanoğlu, bu yaş grubundakilerde hipertansiyonun ise belirli bir cetvele göre belirlendiğini söyledi. Hasanoğlu, “Çocuklarda hipertansiyon farklı özellikler taşımaktadır” dedi.
  Böbrek damarlarının darlığı, kalp damarlarında ve akciğere kan götüren damarlarda bozukluğun bebeklerde yüksek tansiyona neden olabildiğini bildiren Hasanoğlu, bu çağlarda aynı zamanda hormonal nedenlerin de akla geldiğini söyledi.
  6-7 yaşındaki çocuklarda böbrek hastalıklarına bağlı hipertansiyon gelişebildiğini belirten Hasanoğlu, 16 yaş üstündekilerde ise “primerhipertansiyon” (nedeni belli olmayan) ortaya çıkabileceğini söyledi. Primer hipertansiyonun başlıca nedenlerinden birinin stres olduğuna dikkati çeken Hasanoğlu, “16 yaşın üstündeki çocukların kan basınçları ölçülse büyük bölümünde hipertansiyon tespit edileceğini düşünüyorum. Primer hipertansiyonun başlıca nedenlerinden biri stres olduğu için yaklaşan sınavlara bağlı olarak bu durum ortaya çıkabilir” diye konuştu.
  OBEZİTEYE DİKKAT
  Hasanoğlu, çocuklarda hipertansiyonun şişmanlıkla da yakın ilgisi bulunduğuna işaret etti. Türkiye’de son yıllarda beslenme bozukluklarına bağlı olarak çocuklarda hipertansiyon vakalarında büyük artış yaşandığına dikkati çeken Hasanoğlu, “Maalesef son senelerde özellikle büyük şehirlerde fast-food kültürü geldikten sonra çocuk bilgisayarın başına oturuyor, ne hareket ediyor ne koşuyor ne de oyun oynuyor. Onun için obez oluyorve buna bağlı hipertansiyon gelişiyor” dedi.
  Obezitenin diyabete, diyabetin de hipertansiyona yol açabileceği uyarısını yapan Hasanoğlu, bütün bu unsurların bir araya gelmesi halinde “:):):):)bolik sendrom” adı verilen durumun ortaya çıkabileceğini, bunun zamanında kontrol edilememesi halinde ise son zamanlarda gençlerde sık görülen ani ölümlerin görülebileceğini söyledi.
  Çocuklarda hipertansiyonun nasıl anlaşılabileceği sorusu üzerine Hasanoğlu, büyüklerdeki baş ve ense ağrısı gibi belirtilerin çocuklarda da görülebileceğini söyledi. Böbrek hastalıklarına bağlı hipertansiyonda ise idrar renginde kırmızılık, ayak ve gözlerde şişlik gibi belirtiler olabileceğini ifade eden Hasanoğlu, ileriki çocukluk döneminde görülen lupus hastalığında ise dizde şişme, yüzde döküntü, baş ağrısı ve ateş görülebileceğini anlattı. Hasanoğlu, “Ön belirtiler görüldüğü takdirde hipertansiyon bulunup bulunmadığının tespiti için çocuğu 24 saat monitöre etmek lazım. Bu süre içinde tansiyonun ne kadar olduğu ve ne zaman yükseldiği tespit edilir” dedi.
  Yüksek tansiyonun zamanında tespit edilmemesi halinde beyinde ödemoluşması sonucu çocuğun havale geçirebileceğini, görme ve konuşma duyularını kaybedebileceğini belirten Hasanoğlu, “Ayrıca beyin kanaması geçirebilir, müzmin hipertansiyon olursa kalbe vurur kalp yetmezliği, böbreklere vurursa böbrek yetmezliği gelişir” diye konuştu.
  Hasanoğlu, çocuklarda hipertansiyonun tedavisi için hekim kontrolünün şart olduğuna işaret ederek, kan basıncının çok yüksek tespit edildiği durumlarda acil olarak damar içinden ilaçlar verildiğini, bunun kontrol altına alınmasının ardından ilaç tedavisinebaşlandığını bildirdi.
  Kalp, damar ya da böbrek hastalıklarına bağlı yüksek tansiyonun buhastalıkların tedavisinin ardından ortadan kalktığını belirten Hasanoğlu, “Ama sebepsiz hipertansiyonların ömür boyu tedavisi gerekebilir” diye konuştu.
  “KORUYUCU ÖNLEMLER ERKEN YAŞLARDA ALINMALI”
  Yetişkinlerde tanımlanan primer hipertansiyonun çocuklukta başladığına işaret eden Hasanoğlu, şunları dikkati çekti:
  “Çocuk ve ergenlerde hipertansiyonun ilerleyişinin takip edilmesi önemlidir. Çocuk hekimleri yetişkinliklerinde hipertansiyon riski taşıyan çocukları belirleyebilir ve erken yaşlarda koruyucu önlemleri başlatabilirler. Bu nedenle, hipertansiyon ve diğer kardiyovasküler risk faktörlerinin tanı ve tedavilerine erken çocuklukta başlanması önemlidir.”


   
Obezite yeni nesli tehdit ediyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Diş hastalıkları yaşamı tehdit ediyor

  Diş hastalıkları yaşamı tehdit ediyor

  Diş hastalıkları yaşamı tehdit ediyor Diş hastalıkları yaşamı tehdit ediyorKayseri Dis Hekimleri Odasi Baskani Tülay Tacettinoglu, dis ve diseti hastaliklarinin sadece agiz sagligi ile ilgili olmadigini, bu hastaliklarin insan yasamini tehdit ettigini belirtti. Dünya Saglik Örgütü (WHO), dis ve dis eti hastaliklarini, yayginligi ve tekrarlanma oranlari bakimindan insanlarin karsilastigi...
 2. DTP'den Erdoğan'a yeni tehdit

  DTP'den Erdoğan'a yeni tehdit

  Başbakan Erdoğan'dan Van'a gitmemesini isteyen DTP'liler, gezinin "provokasyon" olduğunu savundu. DTP Van İl Teşkilatı, Van mitingine katılacak olan Başbakan Erdoğan'ın şehre gelmemesi gerektiğini savunarak, bu gezinin provokasyon amaçlı olduğunu ileri sürdü DTP Van İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın açıklamasına DTP Van Milletvekilleri Fatma Kurtulan ve Özdal Üçer de katıldı. DTP...
 3. Hava kirliliği sağlığı tehdit ediyor

  Hava kirliliği sağlığı tehdit ediyor

  Türkiye'de, ısınma amaçlı, düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek kömürlerin yaygın kullanımı nedeniyle oluşan hava kirliliği akciğer fonksiyonlarında azalmaya yol açıyor. Artan enerji talebinin genellikle petrol ve kömür gibi fosil yakıtlarla karşılanması atmosferdeki karbondioksit miktarını artırıyor, hava kirliliği ise solunum yolu hastalıklarının yaygınlaşmasına neden oluyor. Zonguldak...
 4. kalp tehditi=yeme alışkanlığı

  kalp tehditi=yeme alışkanlığı

  Yemek alışkanlığı kalbi tehdit ediyor Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ömer Kozan, “Annelerimizden, büyük annelerimizden kalma yemek alışkanlığı keşke devam etseydi; o yemek alışkanlığı çok sağlıklıklıydı” dedi. Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ömer Kozan, Türk toplumunda kalp hastalığının yaygın olduğunu ve genç yaşta görüldüğünü ifade ederek, her...
 5. Kirli su, sağlığı tehdit ediyor

  Kirli su, sağlığı tehdit ediyor

  kirli sudan bulaşan hastalıklar kirli su hastalıkları sulardan bulaşan hastalıklar Sudan geçen birçok hastalıklar vardır iyice yıkanmayan sebze ve meyveler sağlığı tehdit etmektedir Kirli ve iyice yıkanmamış besinler sonucunda bazı hastalıklarla karşı karşıya kalırız Bunun için nelere dikkat etmeli ve bu hastalıklara karşı ne gibi önlemler almalıyız? Uzmanlara göre bunun için alınacak...

Sayfayı Paylaş