Ölen eşler aynı mezara konurmu ?

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Ölen eşler aynı mezara konurmu ?
Sayın hocam benim çok mrek ettiğim soru var. Eşimi çok seviyorum . Ondan bir an ayrı kalmak istemiyorum. Geçen eşime ben ölürsem , sen de benden sonra ölürsen seni benimle aynı mezara koysunlar dedim. O da dinen bunun mümkün olmadığını söyledi . Sebebini tam anlatamadı bu yüzden size soruyorum. Ölen eşler tek aynı mezara koyulurmu ? Şimdi den teşekkür ederim.

Merhaba efendim. Eşler arasındaki nikah akdi Kadının vefat etmesiyle Erkeğin üzerinden nikah o anda düşer ve Erkek Kadının Cenazesini yıkayamaz Ve kabre konulurken kendi mezara koyamaz. Erkek vefat ettiğinde ise kadın İddet müddeti bekler ve ondan sonra nikah düşer. Eşlerden hayatta kalan da vefat edince Aynı kabre konulması hadisesine gelince, Önceki vefat eden kişinin bedeni tamamen çürüyüp sadece kemikleri kalmışsa, o kemikleri bir kenara alınıp araya toprakla set yapılır ondan sonra oraya gömülebilir. Ancak bu mekruhtur. Yan yana olan kabirlere gömülmesinde ise bir beis yoktur. Ancak Önceki vefat edenin bedeni hala çürümemişse o kabre ikinciyi Gömmek caiz değildir. Ancak bazı şartlara binaen bir kabre birden çok Mevta defnedilebilir.

Peki trafik kazasında ikisi birden ölürse yine aynı mezara gömülemezler mi.

Merhaba. yaşamlarında nikahlı olan eşler vefat nedeni ile nikahları direk düştüğü için ayrı ayrı gömülürler. Bu konuya şöyle açıklık getirelim. Bir mezara iki ceset birden gömülme hadisesine cevaz yoktur. Ancak önce defnedilen kişinin cesedi çürümüş ve kemikleri kalmışsa onlar bir kenara toplanıp araya topraktan set yaparak diğer bir ceset gömülür. Olağanüstü durumlarda ancak bu caiz olur. Yoksa keyfi olarak aynı mezara iki cesedin gömülmesi dinen yasaktır. Kardeş bile olsalar gömülemezler. Mecbur kalındığında ise Önce erkek olan mezara yüzü kıbleye bakacak şekilde gömülür. Araya toprak set yapılıp çocuk cesedi konulur. sonra kadın cesedi yine araya set yapıldıktan sonra konulabilir.

Geri