1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.302
  Beğenilen Mesajlar:
  2.305
  Ödül Puanları:
  113

  Ofis yorgunluğuna son

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Yoğun iş temposunda çok zaman harcamadan yapabileceğiniz 'ofis yoga' sizi rahatlatacak.. [​IMG]

  Teknoloji ve iş yaşamı geliştikçe hayatımız kolaylaşacak standartlarımız yükselecek diye düşünüyoruz.Yoğun iş hayatında, fazla vakit harcamadan sağlığımıza özen göstermenin yollarından biri de 'ofis yoga'.
  Evet ama sanki bu işte bir terslik var.Her mesai bitiminde bel, boyun ve sırt ağrılarıyla başbaşayız. Hayatımızı kazandığımız işimiz, sağlığımızı bizden çalıyor mu? Dört gözle beklediğimiz tatlı emeklilik günlerine omurga ve eklemlerimizdeki can sıkıcı hastalıklarla birlikte mi gireceğiz?Sportif aktivitelerden uzak yaşam tarzımız, yoğun çalışma temposu, beslenme zincirimizdeki toksinlerle dolu gıdalar, stres, trafik, sigara, alkol... Bu kadar negatif yüklenmeden sonra vücudumuzdan ne kadar performans bekleyebiliriz ki?
  Önceliklerimiz arasında sağlığımız her zaman birinci sıradadır. Yine de nedense hep üşeniriz, vaktimiz olmaz, erteleriz. Fakat unutuyoruz; kredimiz sonsuz değil. Kariyerimiz için gerekli tüm eğitimleri sabırla, emekle donanırız ama iş hayatımız boyunca bizi taşıyacak vücudumuza gerekli asıl donanımı düşünmeyiz.

  21. yüzyıl dünyası ile Uzakdoğu mistisizmini birleştiren yaklaşımlardan biri olan ofis yoga, Budist rahipler tarafından ofis içerisinde uygulanmak üzere geliştirildi. Ofis yoga, özel bir kıyafet ve yer minderi gerektirmeyen, terletmeyen, ofis koltuğu ve masası ile uygulanabilen yoga egzersizlerinden oluşuyor. Günümüzde, Uzakdoğu'da ve Avrupa'da bazı şirketler, mesai başlangıcı ve gün ortasında uygulamaları için çalışanlarına ofis yoga eğitimi veriyor.

  Ofis yogaya günde 20 dakika ayırmak yeterli. Yoga eğitmeni ile yapılacak üç veya dört derste, çalışanın tüm kompozisyonu ezberleyip daha sonra tek başına uygulaması mümkün. Ofis yoga, üç bölümden oluşuyor. Nefes eğitimi, streching ve egzersiz, gevşeme.
  Nefes ve gevşeme
  Ofis yoga başlangıcında uygulanan doğru nefes ve sonunda yapılan gevşeme bölümleri ile beyine ve tüm dokulara, daha yoğun oksijen akışı olur. Bu sayede, konsantrasyon yoğunluğu artar, derin düşünce yetisi güçlenir. Doğru kararlar alabilme, takip, kontrol, düzen, unutkanlık gibi iş yaşamında hayati önemi olan noktalara büyük ölçüde pozitif etkisi vardır.

  Streching ve egzersiz
  Ofis çalışanlarında var olan kronik bel, boyun ve tüm üst ekstrimite problemleri azalır. Tedavi sürecinde kaybolan mesai, performans kayıpları ortadan kalkar.
  Ofis yoga lenfatik sistemin daha aktif çalışmasını, toksinlerin vücuttan daha çabuk atılmasını sağlar. Gece uykusunun daha verimli olmasına, sabahları yaşanan yorgunluk hissinden kurtulmaya yardımcı olur. Vücudun kendi kendini rehabilite süreci her türlü probleme karşı güçlenir. Eklemleri birbirine bağlayan ligament bağların elastikiyetini, dayanıklılığını artırır. Uzun vadede ise ofis çalışanlarına özgü meslek hastalıklarının oluşumunu engeller.
  Ofis yoganın en iyi etkilerinden biri de fiziksel yapımıza bağlı olarak, bir süre sonra güçlenen kaslarımız, bağlarımız yorulmadan, ağrılardan uzak, daha uzun saatler çalışabilmemize olanak tanıması.
  Tek yapmamız gereken, ağrılar, ilaçlar, sıkıcı fizik tedavi seansları kapımızı çalmadan önce, kendimiz için, ertelemeden, üşenmeden, öğrenmek, inanmak ve uygulamak.

   
Ofis yorgunluğuna son konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ofis

  Ofis

  Rüyasında ofis görmek Sevgilinize göz koyan birilerinin olabileceğine işarettir. Rüyasında ofis görmek Sevgilinize göz koyan birilerinin olabileceğine işarettir. Sevgilinizi elinizden almaya çalışan birileri olabilir. Dikkat edin. Sevgilinizi elinizden almaya çalışan birileri olabilir. Dikkat edin.Sevgilinizi elinizden almaya çalışan birileri olabilir. Dikkat edin.
 2. zihin yorgunluğu

  zihin yorgunluğu

  Aklın geçmiş olayları, öğrenilen şeyleri saklayıp, zamanı gelince şuur üstüne çıkarıp, hatırlaması kabiliyetine hafıza denir. Bu yeteneklerin geçici olarak kaybolmasına da zihin yorgunluğu denir.
 3. ofis kuralları

  ofis kuralları

  KIYAFET Bundan böyle herkesin aldığı maaşa göre giyinmesi önemle rica olunur... Ofise Prada ayakkabılar ve Gucci çantalarla geliyorsanız, maddi durumunuzun yeterince iyi olduğu görüldüğü için maaşınıza zam yapılmayacaktır. Sıradan ve ucuz yerlerden giyiniyorsanız elinizdeki parayı yeterince iyi idare edebildiğiniz görüldüğü için maaşınıza zam yapılmayacaktır. Bazen marka bazen sıradan...
 4. Yorgunluk Tedavisi

  Yorgunluk Tedavisi

  Bitkisel olarak kolayca yapılabilecek basit bir rahatsızlıktır.Yorgunluk için bir çok şifalı bitki bulunmaktadır fakat En Etkilisi Herkesin bilgiği Damla Sakızılı Macundur içeriğindeki karışımlar ve özellikle damla sakızının etkisi ile günde bir kaşık aldığınızda tüm gün oldukça zinde olmanızı sağlar Yorgunluk İçin Diğer Bitkisel Öneriler 5-6 adet tarla lahanasının dış yaprakları, * 1 lt...
 5. Yorgunluk Giderici

  Yorgunluk Giderici

  Yorgunluk Giderici Bitkiler arasında en etkilisi iki bitkinin karışımında elde edilenlerdir bu bitkilerin temel özelliği enerji verici olmasıdır,kan basıncını yükseltirler, hormonların çalışmasını artırılar bu şekilde oldukça etkili olurlar. Bu bitkisel karşımların içinde en etkililieri Ginsengli Epimedium Karışım olarak hazırlananlardır.Bu kürü ister hazır kapsül olarak alabilirsiniz bu daha...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş