1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.308
  Beğenilen Mesajlar:
  2.305
  Ödül Puanları:
  113

  öfkeyi ve eziyeti kontrol etmek

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Sevgi yerine korku hakimse Toplumda her zaman öfkesini kontrol altına alamayan veya başkalarına eziyet edenler olmuştur. Önemli olan bunların kontrol altında tutulmasıdır.

  Toplumda her zaman öfkesini kontrol altına alamayan veya başkalarına eziyet edenler olmuştur. Önemli olan bunların kontrol altında tutulmasıdır.

  Bu da bireylerdeki öfke ve şiddet duygularını körükleyen cinayet ve işkenceleri artıran etkenlerin ortadan kaldırılmasıyla ilişkilidir. Yaşanan sorunlar bireylerin benmerkezcilikten uzaklaşarak diğerkâm olması ve başkasının hakkına saygı göstermesiyle ancak kolaylaşır.

  Şiddetin dolaylı nedenlerinden biri ekonomik sorunlar olup, bunun da temelinde birbirinin hakkına saygı gösterilmemesi yatmaktadır. Aşırı tüketim ve benmerkezcilik kişiyi ya stresli yapmakta ya da haksızlığa götürmektedir. Alkol ve bağımlılık yapan madde tüketimi, duygu, düşünce ve davranış bozukluklarına yol açıp şiddeti körükler.

  Uzayan mahkemeler adalet duygusunu zedelemekte, insanların ceza verme duygusunu körüklemektedir. Mafya dizileri tetikleyici başlıca nedenler arasında sayılabilir.

  Basında ve iletişim araçlarında normal gibi gösterilen eşlerin birbirini aldatması hususu da öfke ve şiddeti tetikleyen başlıca sebeplerdendir.
  Aşırı çalışma saatleri ve yorgun bir şekilde eve gelen bireylerin birbiriyle sohbet etmek yerine yorgun bir şekilde televizyona yönelmesi, aile içi iletişim sorunlarını ve duyarsızlık sonucu öfkeyi artırmaktadır.

  Ailede stres nasıl azaltılabilir?

  Her ailenin stres derecesi farklıdır. Birçok ailede, ihtiyaçların karşılanması konusundaki duyarlılık problemleri azaltır. Akşamları sohbet ederek değerlendirmek ve rahat uyunan gece uykusu, geceyi gergin bir şekilde geçirmeyi önler.

  Ailedeki şiddet topluma yansıyor

  Uyumun sağlanamadığı ailelerde korku ve dolayısıyla haksızlığa boyun eğme, aile üyelerinde stresin katlanarak büyümesine yol açar. Ailede şiddet okula veya toplumun her kesimine, toplumdaki şiddet ise ailelere yansımaktadır. Korku, toplumun her kesiminde şiddeti ve şiddete uğrama ihtimalini artırır. Öğrenilmiş çaresizlik, eline bir şey geçmeyeceği düşüncesi veya daha fazla zarar görme endişesi, bireyleri hak ve adalet aramaktan uzaklaştırmakta, bardağın taşması ile öfke patlamalarına yol açmaktadır.

   
öfkeyi ve eziyeti kontrol etmek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öfkenizi kontrol etmenin en iyi yolları

  Öfkenizi kontrol etmenin en iyi yolları

  kendini kontrol etmenin yolları bir insanı sinir etmenin yolları öfke ve kızgınlıkları kontrol Pek çok kişi çeşili sıkıntılar nedeni ile öfkelenir. Bu durumlarda bazı hastalıklara davetiye çıkartır. Burada öncelikle Öfkemizi nasıl konrol edeceğimizi okuyalım.. Öfke kontrolü ile amaçlanan tetiklenen zihinsel, duygusal ve biyolojik döngülerin denetlenebilinmesidir. Öfkeye sebep veren...
 2. Sinirlendiğiniz de öfkenizi kendiniz kontrol altına alın

  Sinirlendiğiniz de öfkenizi kendiniz kontrol altına alın

  Çok sinirlendiğiniz bir olay geldi başınıza diyelim.Siz sinirden herşeyi ve herkesi kırıp geçiren,elinize geçeni fırlatan,eşyalarınıza sinirden ciddi zararlar veriyor,duvarlara yada herhangi bri yere yumruklar atan canavar biri haline geliyorsunuz.Aradan baya bir zaman geçince de sakinleşiyorsunuz.Ama ne fayda artık olan oldu.Çevrenizdekilere,eşyalarınıza hatta kendinize verdiğiniz zarar artık...
 3. Öfkemizi Kontrol Altına Almamızı Kolaylaştıracak Bazı Öneriler...

  Öfkemizi Kontrol Altına Almamızı Kolaylaştıracak Bazı Öneriler...

  Öfkeyi Geçirmenin Yolu Nedir Çfke Nasıl Dindirilir Bazen hayat şartları bizi olduğumuzdan fazla her şeye öfkelenmemize sebep olur...Ama bunu dizginlemek bizim elimizde...Fazla öfke hem bizi yıpratır hem de hayattan zevk alamamamıza sebep olur...İşte öfkemizi en aza indirecek ve öfkemizi dindirmemize yardımcı olacak öneriler... Öfkeyi Dindirmenin En İyi Yolu Araştırmada, bir duruma...
 4. Öfkenizi kontrol altında tutmayı öğrenin!

  Öfkenizi kontrol altında tutmayı öğrenin!

  Bu konu; öfkeyi kontrol altında tutmak hakkında bilgi vermektedir Günün stresi, şehir hayatının gürültüsü ve koşuşturmacası derken sinirler iyice yıpranır ve öfke ortaya çıkar. Ancak öfkenizi kontrol altında tutumalısınız ki kendinize zarar vercek durumlardan uzak durabilesiniz. Yaşam kalitenizi artırmak için öfke kontrolü hakkındaki konumuzu sizler için yayınlıyoruz: Öfke Kontrol...

Sayfayı Paylaş