Öğrenci affı teklifi TBMM'de

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Öğrenci affı teklifi TBMM'de
CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, 1980-1981 öğretim yılından itibaren, her ne sebeple olursa olsun üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilere af getirilmesini öngören kanun teklifi verdi.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, 1980-1981 öğretim yılından itibaren, her ne sebeple olursa olsun üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilere af getirilmesini öngören kanun teklifi verdi.

Özbolat'ın, TBMM Başkanlığına sunduğu Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, yükseköğretim kurumlarının hazırlık ve diğer bütün sınıflarında ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim yapan öğrencilerden 1980-1981 öğretim yılından itibaren, her ne sebeple olursa olsun ilişikleri kesilmiş öğrencilere, ilişiklerinin kesilmesine neden olan bütün dersler için bir öğretim yılı devam ve üç sınav hakkı verilmesini öngörülüyor.

Teklife göre, öğrenim süreleri dolduğu için okulla ilişiği kesilen öğrencilere, alamadıkları dersler için bir defaya mahsus olmak üzere bir yıl devam etme ve sınav hakkı tanınacak.
Gerekçede ise daha önce çıkarılan kanunlarda af yılının 2000 tarihi ile sınırlandırıldığı, bu tarihten önce öğrenim gören ve eğitimleri yarım kalan öğrencilerin uğradığı haksızlığın giderilmesinin amaçlandığı belirtildi

AA

Geri