Öğretmeni ağlatan tablo

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Öğretmeni ağlatan tablo
Selçuk ilçesinde temizliğe dikkat etmedikleri ve derslere ilgi göstermedikleri konusunda sürekli uyarı alan 3, 4 ve 7. sınıflarda okuyan üç kardeşin evine giden okul yönetimi, göz yaşartıcı bir tabloyla karşılaştı. Banyosu, elektriği ve suyu bulunmayan tek odalı evde 5 kişinin yaşam mücadelesi verdiği görüldü.

Selçuk Sekizeylül İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 3 kardeşin temizlik kurallarına uymamaları ve derslere karşı ilgisiz kalmaları, okul yönetiminin dikkatini çekti. Öğrencilerin bulundukları sınıflarda bit vakalarına rastlanınca, velilerin de şikayetçi olması üzerine yönetim, aileyi evlerinde ziyaret kararı aldı.

Sekizeylül İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Yeşim Macit başkanlığında gerçekleştirilen ziyaret, bir aile dramını ortaya koydu. Çuvallar içinde yiyecek ve giyecek malzemelerinin bulunduğu tek odada mutfak ve banyonun da bulunmadığını gören öğretmenler, gözyaşlarını tutamadı.

Ailenin, belediye ve komşuların desteğiyle ayakta kaldığını belirleyen öğretmenler, durumu yetkili makamlara bildirme kararı aldı.

Sekizeylül İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Macit, “Koşulların bu kadar kötü olacağını düşünmemiştim. Gördüklerim karşısında gözyaşlarıma hakim olamadım” dedi.

Öğrencilerin bulundukları sınıflarda bitlenme vakaları nedeniyle şikayetler aldıklarını, bu durum karşısında yeni giysiler vererek, üç kardeşe yardım etmeye çalıştıklarını ifade eden Yeşim Macit, böylesi bir ortamda yaşayan çocukların temiz olabilmesinin imkansızlığını vurguladı. Yeşim Macit, şunları kaydetti:

“Çocukların babası Yaşar Ç'nin (51) sağlığını kaybetmesinden sonra aile, tamamen dışarıya bağımlı ve böylesi kötü bir duruma gelmiş. Bizler başarılı birer öğrenci, temiz bir birey yetiştirmemiz için gerekli aile ortamını sağlamak amacıyla yetkili tüm makamlara durumu ileteceğiz. Ailenin içinde yaşadığı ortamın bir an evvel değiştirilmesi için yardımsever vatandaşları da göreve çağırıyorum.”

“HATALARLA DOLU YAŞAMIM”

Yaşar Ç. ise yaşam mücadelesi içinde bugüne kadar pek çok iş yaptığını, kendisinden kaynaklanan hataların da bu sonu hazırladığını belirtti.

Yaşar Ç, 2 yıl önce geçirdiği kalp krizi sonrasında yapılan operasyonda, vücudundan damar alınırken yanlış bir kesi yüzünden böbreklerinden içeriye idrar kaçağı oluştuğunu savunarak, şunları söyledi:

“İki evlilik yaşadım ve 6 çocuğum oldu. Hatalarla dolu yaşamım nedeniyle bir çocuğuma annem bakıyor, en büyük kızım ise iki kez evlendi ve nerede olduğunu bile bilmiyorum. Bir oğlum Selçuk'ta yaşıyor, 3 çocuğum ise burada mağduriyet içinde. Onlara sıkıntıdan başka verecek bir şeyim yok, durumlarına çok üzülüyorum. Çalışmak için artık sağlığım engel. Çaresizliğimi en kötü şekilde yanımda bulunan çocuklarım yaşıyor.”

Tek odalı, derme çatma mekanda yaşam mücadelesi veren Zeynep Ç, belediyeden gelen yemek ve komşularının yardımlarıyla çocuklarını doyurmaya çalıştığını belirterek, çuvallara doldurulan giyecek ve yiyecekleri yeterince değerlendirememekten, evin ve çocuklarının temizliğini sağlayamamaktan yakındı. Zeynep Ç, “Bütün ev hanımları gibi eşyalarımı koyabileceğim, çocuklarımı yıkayabileceğim bir evim olsun istiyorum” dedi.

AA

Ce: Öğretmeni ağlatan tablo

hayat herzaman herkese adil değil işte böyle:(Allah yardımcıları olsun

Geri