1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Öğretmenler Kitap Yazmaya Gidince

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye'nin ilk Anadolu güzel sanatlar lisesi olan, Kadıköy'deki Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde aktif olarak görev yapan 20 müzik öğretmeninden 14'ü, MEB tarafından ders kitabı yazmak amacıyla komisyona çağırıldı. Okulda sadece 6 müzik öğretmeni kalırken, derslerin çoğu boş geçmeye başladı.
  'Motivasyonumuz bitti'

  Uygulamaya tepki gösteren veliler, "Zaten müzik bölümündeki mevcut öğretmenlerden dördü, çeşitli nedenlerle derse giremiyordu. 14 öğretmen daha çekilince derse girecek öğretmen kalmadı. Müzik bölümünde eğitim durdu" dedi.

  Öğrencilerden B.A. gözyaşları içinde öğretmenlerinin geri dönmesini isteyerek, "Biz müziğe ve sanata hayatımızı bağladık. Geleceğimizi sanatla belirledik. Üniversite sınavının stresiyle uğraşırken, öğretmenlerimizin en ihtiyaç duyduğumuz zamanda başka görevlere verilmesi umudumuzu ve motivasyonumuzu yok etti" dedi.

  Okul yönetiminden bir yetkili de olayı doğrulayarak, konuyla ilgili velilerden çok sayıda şikâyet aldıklarını ancak kararın MEB'e ait olduğunu söyledi.

  Sınavda usulsüzlük yapılmıştı
  Türkiye'nin ilk, İstanbul'un da tek Anadolu güzel sanatlar lisesi olma unvanını taşıyan okul, 2003'te de yetenek sınavında usulsüzlük yapıldığı iddialarıyla gündeme gelmişti. Lisenin resim bölümüne giriş sınavına katılan 124 öğrenciden 19'unun notuyla oynandığı tespit edilmişti.

  Sınava giren öğrencilerden bazılarının 40'lık barajı aşmış gibi gösterildiği, bazılarının da notunun düşürüldüğü ortaya çıkmıştı. Olaya tepki gösteren veliler, mahkemeye başvurarak şikâyetçi olmuştu.

  Öğretmen açığı açıklamasına tepki

  Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Bakan Çelik'in 12 bin 850 öğretmen açığı bulunduğu yönündeki açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ileri sürerek, "En son 12 bin 805 olarak açıklanan öğretmen açığının gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmadığı görülecek-tir" dedi. MEB'in rakamlarla oynadığını savunan Dinçer, kadrolu öğretmen açığının sadece ilköğretimin ikinci kademesinde 40 bin civarında olduğunu, MEB'in 2 yıl önce öğretmen açığını 165 bin 826 olarak açıkladığını hatırlattı.

  Milliyet
   
Öğretmenler Kitap Yazmaya Gidince konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öğretmenler

  Öğretmenler

  ÖĞRETMENLER... Bilgisizlikten çorak ve çatlayan topraklara dönen nesilleri, başyapıt durumuna getirenler...Tükeninceye kadar yanan bir mum gibi etrafını aytınlatanlar... Kültürü oluşturarak zekâyı, hayali, duyguyu işleyenler, şekil verenler... Mevlâna'nın,Yunus'un sevgi bahçelerinden inciler; Itri'nin bestelerinden Veysel'den güller deren hisler...Karlı çizmelerle, karlı...
 2. kitap

  kitap

  Kitap Güç ve kuvvete, kendisiyle iyi anlaşılan dost ve arkadaşa, üzüntü ve kederden kurtulmaya, kalbi ve bedeni hastalıklardan kurtulmaya, aydınlık kafaya, bilgi ve hikmete; Sayfaları açık kitap yaygın habere, kapalı kitap gizli habere, Kimin elinde görülürse görülsün, kitap sevinçli habere ve güzel gelişmelere, Elinde dürülü bir kitap görülmesi vefat etmeye, Sağ elde yahut sağ tarafta...
 3. Kitap yazmayı düşünür müsünüz?

  Kitap yazmayı düşünür müsünüz?

  Hemen her yaz başı insanlar bana, bu yaz hangi kitapları okuyalım diye sorarlar. Ben de o sırada hoşuma giden kitaplardan birkaç tanesini öneririm. Sadece okumak adına bir kitabı okumanın sınırlı bir yarar sağladığını düşünüyorum. Bir sorunun cevabını bulmak için bir kitabı okuduğumuzda bir kitabı daha derin ve ince ayar bir şekilde okuyoruz. Hele bir de bir kitabı okuyup o kitap üstüne bir...
 4. Atatürkün Neden Geometri Kitabını Yazmaya Neden İhtiyaç Duymuştur yazın

  Atatürkün Neden Geometri Kitabını Yazmaya Neden İhtiyaç Duymuştur yazın

  Kızlar merhaba Atatürkün Neden Geometri Kitabını Yazmaya Neden İhtiyaç Duymuştur bu konuda bilginiz var ise benimle paylaşabilir misiniz lütfen!

Sayfayı Paylaş