Öğretmenliğe İlgi Artıyor

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Öğretmenliğe İlgi Artıyor
Son yıllarda özel sektörün öğretmen talebindeki artış ve maaşların yükselmesinin, öğretmenliğe ve eğitim fakültelerine ilgiyi artırdığı bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kutlu, iş imkanlarının ve toplumda öğretmenlik mesleğine olan saygının artması gibi nedenlerle, öğretmenliğin cazip bir meslek haline geldiğini kaydetti.

Kutlu, hiç boş kontenjanları olmadığını ifade ederek, ''Bunun yanında, bölümlere giren öğrenciler de yüksek puanlı öğrenciler. İlginin artışındaki en önemli neden, özel sektörün öğretmen talebindeki artış. Özellikle, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Okul Öncesi Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Bilgisayar Öğretmenliği bölümleri mezunlarına büyük talep var. Okul panoları bu bölümlerle ilgili iş ilanlarıyla dolu'' dedi.

Toplumun kültür seviyesinin yükselmesiyle, öğretmenlik mesleğine bakışın da değiştiğini ve daha saygın bir konuma yükseldiğini kaydeden Kutlu, ''Bunun yanında, son yıllarda öğretmenlerin ücretlerindeki iyileştirmeler de eğitim fakültelerine olan ilgiyi artırdı. Yaşanan bu gelişmelerle, mezun olan öğrencilerimizin gelecek kaygısı bulunmuyor'' diye konuştu.

ÇÜ'de durum

ÇÜ'nün, Newsweek dergisinin son sayısında yapılan değerlendirmede dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında yer aldığını hatırlatan Kutlu, ''Eğitim kalitesinin yükselmesiyle, ÇÜ'ye de ilgi arttı. Anadolu Liseleri ve Anadolu Öğretmen liselerinden gelen çok sayıda öğrencimiz mevcut'' dedi.

ÇÜ Eğitim Fakültesindeki bölümlerin ÖSS'deki durumuna değinen Kutlu, şöyle devam etti:

''Türkçe öğretmenliği bölümüne alınan en düşük puanlı öğrenci 669'uncu sırada. İngilizce öğretmenliğine ise ilk 2 bindeki öğrenciler gelmiş. sosyal bilimler, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümlerine ilk 10 binden, bilgisayar öğretmenliğine ilk 17 binden, sınıf öğretmenliği birinci öğretime ilk 20 bin, ikinci öğretime ilk 30 binden, okul öncesi eğitim bölümüne ilk 27 bine giren öğrenciler girmiş. Bu tablo, eğitim fakültelerine ve ÇÜ'ye olan ilgiyi gösteriyor.''

Kutlu, ayrıca ÖSS'de öğretmenlik bölümlerine giriş puanlarının yükselmesiyle nitelikli öğrencilerin alınmasının, gelecekte eğitim kalitesinin artması ve daha nitelikli bireylerden oluşan bir toplum yaratma açısından sevindirici olduğunu vurguladı.

Geri