OKS Öncesi Öğrencilere Tüyolar!

mislinay

Yeni Üye
Üye
OKS Öncesi Öğrencilere Tüyolar!
Bu yıl Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) son kez yapılacak. Önümüzdeki yıl OKS’nin yerini 6, 7 ve 8. sınıflarda uygulanacak Seviye Belirleme Sınavı (SBS) alacak. Sınava sayılı günler kala öğrencilerdeki kaygı düzeyleri giderek artıyor. Öğrencilerin sınava hazırlıkta son aşamalara geldikleri şu günlerde, bu dönemi daha sağlıklı geçirebilmeleri ve kaygı düzeylerini en aza indirebilmeleri için mini bir rehber hazırlayan International Hospital’dan Psikolog Ferahim Yeşilyurt, öğrencilerin sınavın yapılacağı 8 Haziran tarihine kadar iyi planlama yapmalarını önerdi. Yeşilyurt, bu planlama sayesinde öğrencilerin sınav kaygılarının azalacağını, ayrıca zamanlarını daha verimli bir biçimde geçirebileceklerini söyledi.
Kalan süre için gerçekçi bir plan hazırlayın: Örneğin elinizdeki tüm kaynakları bitirmek isteyebilirsiniz. Ancak kalan zamanda bu tüm soruları bitirecek vaktiniz olmayabilir. Zamanınızı eksik olduğunuz konularda sorular çözme yönünde planlayabilirsiniz. Elinizdeki çözmek istediğiniz soruları belirleyin ve sınava kadar bu soruları hangi günlerde bitireceğinizi belirleyin.
Deneme sınavlarının sonuçlarını abartmayın: Bu sonuçlar sizin eksik olduğunuz konuları tesbit edebilmek için yapılmaktadır. Morali bozmak ve ‘ bu gidişle bir şey yapamam ’demek yerine ‘eksik olduğum konuları tesbit ediyorum’ düşüncesiyle sınav sonuçlarını değerlendirin. Konu eksiklerini belirlediğinizde bunu telafi edecek zamanınızın olduğunu unutmayın. Eksiklerinizi deneme sınavlarında fark etmek ÖSS’de de fark etmekten daha iyidir.
Mümkün olduğunca deneme sınavlarını kaçırmayın: Bu sınavlar sadece soru çözmenize değil, sınav ortamına fizyolojik ve psikolojik olarak da hazırlanmanıza yardımcı olur. Çünkü sınav anında uzun süre tuvalete gidemeyecek, aynı sırada oturacak ve yemek yiyemeyeceksiniz. Bu alışkanlıklar sınav ortamında kazanılır.
Evde test çözerken mutlaka zaman tutmaya özen gösterin: Çünkü ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda soruyu çözmenizden ziyade, soruyu belirli bir zamanda çözmeniz önem kazanmaktadır. Evde test çözerken süre tutmanız size bu alışkanlığı kazandıracaktır.
Psikolojik dayanıklılığınızı artırın: Sınav esnasında öğrenciler pekçok sorunla baş etmek zorunda kalır. Bu sorunlarla baş etmek için hazırlıklı olunmalıdır. Örneğin üst üste birkaç soru yapamadığınızda neler hissedersiniz? Neler düşünürsünüz ? Bu durum sizi nasıl etkiler ve nasıl baş edersiniz? Bu durumun örneklerini girdiğiniz deneme sınavlarında bulmaya çalışın. Sınavda psikolojik dayanıklılığınızı geliştirmeniz sınav performansınızı çok yakından etkileyecektir.
Kendinizi başka öğrencilerle kıyaslamayın: Çevrenizdeki öğrencilerin çözdüğü soru sayılarını öğrenip kendinizi kıyaslamaya çalışmayın. Çünkü bu kıyaslamalar genellikle aldatıcı olmaktadır. Önemli olan çok soru çözmek değil, öğretici soru çözmektir.
Başarılarınızı ödüllendirin: Hedeflediğiniz programa uyduğunuzda kendinizi mutlaka ödüllendirin. Eğer kendinizi ödüllendirmezseniz, ders çalışma isteğiniz kısa zamanda kaybolabilir. Ödül olarak müzik dinlemek, yürüyüş yapmak ya da internete girmek olabilir. Burada önemli olan seçilen ödülün sizin için cazip olmasıdır.
Bir uzmandan yardım alın: Sıkıldığınızda, kendinizi verimsiz hissettiğinizde rehber öğretmeninizden, okul öğretmenlerinizden veya bir psikologtan yardım isteyin. Sorunların içinde tek başınıza mücadele etmektense yardım alarak çözmeye çalışmak stresinizi ve başarısızlık duygusuna kapılmanızı da önleyecektir.

ailem.com
 
Üst