okul çağında çocuğun beslenmesı

melegim

Yeni Üye
Üye
okul çağında çocuğun beslenmesı
okul cocuğunun beslenmesi oyun çocuğunun beslenme menüsü okul çocuğu için günlük menü çocuğunun beslenme özellikleri çocuğu için günlük menü hazırlama
Okul Çocuklarının beslenmesi fiziki gelişmeyi sağlamanın yanı sıra bu yaş çocuklarının hastalıklardan korunması açısından da önemlidir.
Günümüzde Akdeniz tipi beslenme en sağlıklı beslenme biçimi olarak kabul edilmektedir.

Okul çocuklarının beslenmesi de bu özellikler göz önüne alınarak hazırlanmalıdır. Beş yaşından büyük çocukların yağ tüketimlerinde erişkinlere önerilen sağlık beslenme ilkeleri geçerlidir. Ve günlük enerjinin yağdan gelen oranı %30’u aşmamalıdır. Enerji gereksiniminin arttığı durumlarda fazla yağ tüketilebilir. Ancak yağdan gelen oranın yine de %30’u aşmaması gerekir.

Lif ya da posa içeren besinlerin tüketimi sağlıklı beslenmenin önemli öğelerinden biridir. Düşük yağ, düşük kolestrol ve yüksek lif içeren besinlere dayalı beslenme alışkanlığı olanlar ileri yaşlarda bazı kanser türleri ve kalp hastalıkları riskinin düşük olduğu bilinmektedir. Bu yaş gurubunda lif gereksinimi 12-18 gr/gün olarak belirtilmektedir. Lif gereksinimi “çocuğun yaşı +5” formülü ile de hesaplanır. Bu oran yetişkinler için geçerli değildir. Gereken lif miktarı günde 1-2 porsiyon sebze, 1-2 porsiyon meyve ve 5-6 dilim tam buğday unundan yapılmış ekmek ve haftada 1-2 porsiyon tüketilen kuru baklagil ile karşılanabilir. Aşırı miktarda lifli besin tüketiminin başta kalsiyum olmak üzere çeşitli minerallerin emilimini etkileyebileceği unutulmamalıdır.

Okul çocuklarının büyüyüp gelişebilmeleri için özel besinlere gereksinimleri yoktur. Anne-babaları ile aynı besinleri yiyebilirler. Ancak miktarları farklıdır.

Okul çocuklarının beslenmesinde aşağıdaki sağlıklı beslenme ilkeleri geçerlidir.

Besinlerin çeşitliliğinin sağlanması
Sağlıklı vücut ağırlığının korunması
Nişastalı karbonhidratlar ile liften zengin besinlerin dengeli tüketilmesi
Yağ ve şeker tüketiminin sınırlandırılması
Vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınması

Bu ilkeler temel alınarak çocuğun yemek alışkanlığı ve besin seçiminde tat zevkindeki önceliklerinin gözardı edilmemesi önerilir. Uzun süreli sağlıklı olmak kavramı çocuklar için önem taşımaz. Çocukların tercih ettikleri hamburger, patates kızartması gibi besinler çok sık olmamak kaydıyla diğer besinlerle dengelenerek verilebilir.

Bir besinin ya da besin grubunun belli bir süre reddedilmesi, büyümek için temel olan bazı besin öğelerinin eksikliğine neden olabilir. Bu nedenle reddedile besin zaman zaman farklı şekillerde tekrar sunulmalıdır.

Bu yaş grubunda beslenmedeki hatalara bağlı olarak demir eksikliği anemisi, şişmanlık ve diş çürükleri, gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Çalışmalar okul çocuklarında bir şey yedikten sonra anlatılanların daha fazla akılda kaldığını ortaya koymaktadır. Bu açıdan okula gitmeden önce çocukların kahvaltı etmeleri ve okulda dağıtılan besinlerin okul başarısı açısından çok önemlidir. Hiçbir besleyici değerinin olmamasının yanı sıra yemeklerle birlikte tüketildiğinde demir emilimini engellediği için okul çocuğunun kahvaltısında çayın yeri yoktur.

7-8 Yaş Okul Çocuğu için örnek menü :

Kahvaltı :

Bir su bardağı süt veya meyve suyu (taze evde yapılmış)
1 Kibrit kutusu peynir ya da bir yumurta
1 tatlı kaşığı tereyağ ya da 5 adet zeytin
3 tatlı kaşığı bal, reçel ya da pekmez
1-2 dilim (orta büyüklükte) ekmek

Ara Öğün : Bir porsiyon meyve


Öğle:
4 tepeleme yemek kaşığı nohut
4 tepeleme yemek kaşığı bulgur pilavı
1 kase cacık
1 kase salata

İkindi:
1 ayran
1 dilim kek ya da poğaça

Akşam:

2 orta dilim kıymalı börek
4 tepeleme yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği
1 çay bardağı yoğurt

Yemekten sonra :
1 orta boy meyve
5-6 adet fındık

Not : Bu menü örneği 1800-2000 kalori, 45-50 gr protein içerir.
 
Ce: okul çağında çocuğun beslenmesı

şunu sölemek istiyom 1. sınıfa başladı kızım kafayı yemek üzereyim nerden çıktı bu el yazısı yaaa çok saçma eziyetten başka bişey değil umarım kolaylıkla atlatırız bu seneyi:(
 
Geri
Üst