gebe
 1. fuhrer_albay

  fuhrer_albay Forum Okuru

  Olli Rehn: Türkiye çok önemli, müzakereler sürecek

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında fuhrer_albay tarafından paylaşıldı.

  01 Haziran 2007Olli Rehn: Türkiye çok önemli, müzakereler sürecek
  HELSİNKİ(ANKA)

  [​IMG] Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, “Türkiye, AB için çok önemli bir ülkedir ve çok önemli bir konuma sahiptir” diyerek üyelik müzakerelerin devam edeceğini vurguladı.

  Olli Rehn ABHaber’e verdiği mülakatta ve Helsinki’de yaptığı bir konuşmada AB’nin Türkiye ile müzakerelere devam edeceği mesajını verdi. Rehn, ”Türkiye, AB için önemli bir ülkedir ve çok önemli bir konuma sahiptir” dedi.

  ABHaber’in, Türkiye’nin AB üyeliği karşıtı Fransa Cumhurbaşkanlığına Nicholas Sarkozy’nin görevine gelmesinden sonra Türkiye’nin AB treninin nasıl ilerleyeceği sorusunu yanıtlayan Rehn, ”Fincede bir söz vardır. Bu tren hızlı tren degil, bu tren süper degil, express değil, zaten önemli olan da hızlı olması değil, kalitesidir” yanıtını verdi.

  Fransa gibi ülkelerin Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olmasının süreci nasıl etkiler sorumuz üzerine müzakerelere ilişkin bilgi veren Rehn, “Almanya Dönem Basşkanlığı sırasında 3 başlık açacağız, biz bu 3 başlığı 26 Haziran’da açacağız ve bu demektir ki Türkiye ile müzakereler sıkı bir şekilde devam etmektedir ve edecektir” şeklinde konuştu. Rehn şöyle devam etti:

  “AB sınırları, normları ve Türkiye ile müzakereler çerçevesinde Sarkozy’nin tutumu, Fransa bu anlamda yeni bir başlangıçta mı bulunmak istiyor? Komisyon’a yeni ve somut bir şey mi sunmak istiyor? Bunları göreceğiz. Zaten bu alanda bir şey yapılmak istenirse, konuyu Komisyon olarak yılın sonunda ele alıp değerlendireceğiz. Şunu söylemek gerekiyor AB’nin sınırları birliğin ilk gününden beri tartışılıyor.”

  DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ ÇIKMAZDA

  AB’nin Kıbrıslı Türkler ile ilgili verdiği taahhütleri yerine getirmemesinin anımsatılması üzerine Rehn, Almanya’nın Doğrudan Ticaret Tüzüğü doğrultusunda çabalarını sürdürdüğünü belirtti.

  Kıbrıs konusunun görüş birliğiyle çözüleceğini söyleyen Rehn, ”Şu anda o konunun çözülmesi doğrultusunda bir üyemizin (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) itirazları var. Bu anlamda da AB’de Kuzey Kıbrıs ile ilgili sorun çözüm noktasında durmaktadır. Bir hareketlilik yok. Bundan da üzüntü duyuyorum” dedi.

  KRİTERLERİ YERİNE GETİREN ÜLKE ÜYE OLUR

  Öte yandan Olli Rehn, AB’nin kuruluşunun 50 yılı çerçevesinde Helsinki’de düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada Türkiye’ye değinirken şunları söyledi:

  “Türkiye’nin AB için çok önemli bir ülke olduğunun altını çizmek istiyorum. AB kriterlerini yerine getiren her ülke AB’ye üye olacaktır. Türkiye'deki iç siyasi gelişmeler ışığı altında şu an dikkat çekici bir durumdadır.Türkiye’de genel seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığı seçimleri gündemdedir.”

  Olli Rehn, Türkiye’deki gelişmelere ilişkin olarak da “Türkiye’de şu an askerlerinde içinde olduğu ciddi bir muhalefetin AKP’ye karşı olduğunu görüyoruz. Suçlamalar ise AKP’nin Türkiye’yi laiklikten uzaklaştırıp daha çok İslami bir devlet yapısına doğru götürdükleri doğrultusunda. Ancak Komisyon üyesi olarak gördüğüm kadarıyla, 4 yıldır hükümette olan AKP’nin tam tersine, Türkiye’yi daha demokratik yapıya kavuşturma çalışması olmuştur” dedi.

  Kendini demokrat olarak tanımlayan AKP’nin AB yolundaki çalışmalarının takdirle karşılaşıldığını anımsatarak, ”Bizim için önemli olan AKP’nin demokratik olmasıdır” diye konuştu.  </B>

   
Olli Rehn: Türkiye çok önemli, müzakereler sürecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. > > >>> Dİkkat, Dİkkat Çok Önemlİ!

  > > >>> Dİkkat, Dİkkat Çok Önemlİ!

  > > >>> DİKKAT, DİKKAT ÇOK ÖNEMLİ! > > >>> > > >>> MSN'DE ' gturgut@hotmail diye bir adres seni > > >>> listesine eklerse, kabul etme. Yeni bir virüs > > >>> dolaşıyor ve senin listendeki biri de bunu eklerse > > >>> sen de virüs kaparsın. O yüzden listendeki > > >>> herkese haber ver....
 2. Olli Rehn: Türkiye Lahey'de yargılanabilir

  Olli Rehn: Türkiye Lahey'de yargılanabilir

  AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin Lahey'de yargılanabileceğini söyledi. Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Yunan üyesi Georgios Georgiou'nun, "Olgaç'ın sözleri nedeniyle Türkiye'nin Lahey'deki uluslararası savaş suçları mahkemesine gönderilme ihtimalini" sorması üzerine, AB Komisyonunun gelişmeleri takip ettiğini belirterek, "Bu olayla...
 3. lökosit nedir çok önemli

  lökosit nedir çok önemli

  sayın melekler, annem dra gitti lökosit yüksekliğinden bahsetmiş ne demek bu?
 4. Çok önemli yardımcı olursanız ..

  Çok önemli yardımcı olursanız ..

  Ben anadolu ticaret meslek lisesinde okuyorum bilişim teknolojileri bölümü 2. sınıfım. Yıl sonu ortalamam 60 olması gerekirken 57iydi sorumlu geçti yazıyodu karnemde 2 dersim zayıf oldugu için o sınavlara girdim birinden geçtim birinden yine kaldım. Okulun sitesindede 2. sınavlar için 13-24 tarihleri arası okula gelin yazmıslar ben bakmadıgım için görmedim ve gidemedim sınavlara giremiycem...
 5. Karpuzun Çok Önemli Faydaları

  Karpuzun Çok Önemli Faydaları

  karpuzun yararları karpuzun faydaları Sevgili melekler, yaz denince akla hemen karpuz gelir. Sıcağın tavan yaptığı zamanlarda şöyle buz gibi bir dilim karpuza kim hayır diyebilir. Yazın diyet yapmak isteyen hanımların en çok tükettiği meyve olan karpuz diyet açısından bakıldığında aslında masum olmayan bir meyve. İçerdiği şeker oranıyla sadece 1-2 dilim tüketebileceğiniz karpuzun aslında...

Sayfayı Paylaş