Olli Rehn: Türkiye çok önemli, müzakereler sürecek

F

fuhrer_albay

Forum Okuru
#1
Olli Rehn: Türkiye çok önemli, müzakereler sürecek
01 Haziran 2007Olli Rehn: Türkiye çok önemli, müzakereler sürecek HELSİNKİ(ANKA) < Konu Resmi..> Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, “Türkiye, AB için çok önemli bir ülkedir ve çok önemli bir konuma sahiptir” diyerek üyelik müzakerelerin devam edeceğini vurguladı.
Olli Rehn ABHaber’e verdiği mülakatta ve Helsinki’de yaptığı bir konuşmada AB’nin Türkiye ile müzakerelere devam edeceği mesajını verdi. Rehn, ”Türkiye, AB için önemli bir ülkedir ve çok önemli bir konuma sahiptir” dedi.

ABHaber’in, Türkiye’nin AB üyeliği karşıtı Fransa Cumhurbaşkanlığına Nicholas Sarkozy’nin görevine gelmesinden sonra Türkiye’nin AB treninin nasıl ilerleyeceği sorusunu yanıtlayan Rehn, ”Fincede bir söz vardır. Bu tren hızlı tren degil, bu tren süper degil, express değil, zaten önemli olan da hızlı olması değil, kalitesidir” yanıtını verdi. Fransa gibi ülkelerin Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olmasının süreci nasıl etkiler sorumuz üzerine müzakerelere ilişkin bilgi veren Rehn, “Almanya Dönem Basşkanlığı sırasında 3 başlık açacağız, biz bu 3 başlığı 26 Haziran’da açacağız ve bu demektir ki Türkiye ile müzakereler sıkı bir şekilde devam etmektedir ve edecektir” şeklinde konuştu. Rehn şöyle devam etti:
“AB sınırları, normları ve Türkiye ile müzakereler çerçevesinde Sarkozy’nin tutumu, Fransa bu anlamda yeni bir başlangıçta mı bulunmak istiyor? Komisyon’a yeni ve somut bir şey mi sunmak istiyor? Bunları göreceğiz. Zaten bu alanda bir şey yapılmak istenirse, konuyu Komisyon olarak yılın sonunda ele alıp değerlendireceğiz. Şunu söylemek gerekiyor AB’nin sınırları birliğin ilk gününden beri tartışılıyor.”
DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ ÇIKMAZDA

AB’nin Kıbrıslı Türkler ile ilgili verdiği taahhütleri yerine getirmemesinin anımsatılması üzerine Rehn, Almanya’nın Doğrudan Ticaret Tüzüğü doğrultusunda çabalarını sürdürdüğünü belirtti.
Kıbrıs konusunun görüş birliğiyle çözüleceğini söyleyen Rehn, ”Şu anda o konunun çözülmesi doğrultusunda bir üyemizin (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) itirazları var. Bu anlamda da AB’de Kuzey Kıbrıs ile ilgili sorun çözüm noktasında durmaktadır. Bir hareketlilik yok. Bundan da üzüntü duyuyorum” dedi.

KRİTERLERİ YERİNE GETİREN ÜLKE ÜYE OLUR Öte yandan Olli Rehn, AB’nin kuruluşunun 50 yılı çerçevesinde Helsinki’de düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada Türkiye’ye değinirken şunları söyledi:
“Türkiye’nin AB için çok önemli bir ülke olduğunun altını çizmek istiyorum. AB kriterlerini yerine getiren her ülke AB’ye üye olacaktır. Türkiye'deki iç siyasi gelişmeler ışığı altında şu an dikkat çekici bir durumdadır.Türkiye’de genel seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığı seçimleri gündemdedir.”
Olli Rehn, Türkiye’deki gelişmelere ilişkin olarak da “Türkiye’de şu an askerlerinde içinde olduğu ciddi bir muhalefetin AKP’ye karşı olduğunu görüyoruz. Suçlamalar ise AKP’nin Türkiye’yi laiklikten uzaklaştırıp daha çok İslami bir devlet yapısına doğru götürdükleri doğrultusunda. Ancak Komisyon üyesi olarak gördüğüm kadarıyla, 4 yıldır hükümette olan AKP’nin tam tersine, Türkiye’yi daha demokratik yapıya kavuşturma çalışması olmuştur” dedi.
Kendini demokrat olarak tanımlayan AKP’nin AB yolundaki çalışmalarının takdirle karşılaşıldığını anımsatarak, ”Bizim için önemli olan AKP’nin demokratik olmasıdır” diye konuştu.

</B> 
  Babacan'dan Olli Rehn'e 'madeni Euro' sitemi hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Türkiye Burun Estetiği tavsiye Türkiye Burun Estetiği tavsiye
slm hanımlar ben romanyada ikameh ediyorum ve estetik için türkiyeyi düşünüyorum çünkü eşimin aileside orda kalmak sorun değl hem maddi olark daha iyi olduğnu düşünüyoruz sizden ricam beni bildiğiniz bi yer hakkında yönlendirmeniz gelecek cvplar...
Estetik Cerrahi 2
Türkiye otelleri listesi burada Türkiye otelleri listesi burada
En kapsamlı türkiye otellerini buaradan bulabilirsiniz.
Türkiye Otelleri 0
Black Friday nedir? Türkiye de 2017 de ne zaman? Black Friday nedir? Türkiye de 2017 de ne zaman?
black friday, black friday nedir, black friday ne zaman, black friday ne anlama geliyor ile ilgili bilgiler sizlerle... Son günler de black friday diye bir cümleyi duymuşsunuzdur ama belkide ne anlama geldiğini bilmiyorsunuzdur. Sizler...
Bunları Biliyor musunuz ? 0
Olli Rehn: Türkiye Lahey'de yargılanabilir Olli Rehn: Türkiye Lahey'de yargılanabilir
AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin Lahey'de yargılanabileceğini söyledi. Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Yunan üyesi Georgios Georgiou'nun, "Olgaç'ın sözleri nedeniyle Türkiye'nin Lahey'deki uluslararası...
Güncel Haberler 0
Babacan'dan Olli Rehn'e 'madeni Euro' sitemi Babacan'dan Olli Rehn'e 'madeni Euro' sitemi
Babacan'dan Olli Rehn'e 'madeni Euro' sitemi BM 62. Genel Kurul Çalışmalarında ikili temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB’nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile Türkevi’nde görüştü. Babacan, görüşmede...
Ekonomi-Finans-Borsa 0

Benzer Konular