Ölülerimizi saymayın!- can dundar

M

Misafir

Forum Okuru
Ölülerimizi saymayın!- can dundar
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Savaş insanı duyarsızlaştırıyor. "Neyse ki zayiatımız az" diye konuşma*lar oluyor sağda solda... "Böyle bir ope*rasyon için 20 şehit çok iyi" deniyor, öte yandan gazeteciler "200 PKK'lı öldürülmüş. Bu az değil mi?" diye soruyorlar. "200 ölü için harekata de*ğer miydi" tartışmaları yapılıyor.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Böyle konular açıldığında hep birkaç yıl önce okuduğum bir asteğmenin mektubuna gidiyor aklım... Şırnak'ın Görmeç köyünden yazılmış mektup... Çizgili dosya kağıdında bozuk bir elyazısı...[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Sevgili anneciğim" diye başlıyor ve şöyle de*vam ediyor:[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Şu mektubu yazmak için kağıdı bile askerler içinden aratarak zor buldum. Burada yaşamak çok zor anne... Yaşamak da ölmek de çok tuhaf buralarda.."[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]***[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Tartışıyoruz...[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Ülke ekonomisi bu hare*kat için ödenecek 50 trilyo*nu kaldırabilecek mi? Aca*ba bu paraya değer miydi? Bu bedel biraz pahalı değil mi?[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Herşey tartışmalı" di*yor biraz gözüpek olanları*mız... "Operasyonun mali*yeti kamuoyu önünde didiklenmeli... Ne de olsa bu para bizim vergilerimizden ödeniyor..."[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Oysa insan canı maliyet listelerinde değil... Para et*miyor, vergisi de cep yakmıyor. O yüzden "Değer miydi bu canlara" soru*su akla bile gelmiyor.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Sürüyor Asteğmen'in mektubu:[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Burada uyumakla ölmek arasında pek fazla fark yok. Daima uyanık olmak zorundaydım. Bir anlık gaflet hepimizin sonu olabilir. Akşam olun*ca herşey bitiyor. Sadece bekleme başlıyor. Taa ki bir Kaleşnikofun bu sessizliği bozmasına ka*dar. İşte o zaman insanın aklına hiçbirşey gelmi*yor. Yaşamak da ölmek de çok tuhaf buralarda..."[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]* * *[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Plevne Zaferi"... "Çelik Harekatı..."[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Harekatların, zaferlerin adları var, ölülerinse yalnızca sayıları...[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]İş "karşı"da da farklı değil. Osman Öcalan, 1992 harekatında sadece 150 kayıp verdiklerini açıklayıp öğünmemiş miydi?[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Cezmi Ersöz, son kitabında bu yaklaşımı "sayı*ların amansız oyunu" diye niteliyor:[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Ölen, yaşanmamış coşkulardır, görülmemiş düşlerdir, meçhul arzulardır. Kalplerdeki yemin, kalplerdeki sırlardır, insanla beraber ölen, uçsuz bucaksız, ve eşsiz bir dünyadır".[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Ve asteğmenin mektubu şöyle bitiyor:[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]"Buralara nasıl düştüm, suçum neydi bilmiyo*rum. Ama "Başa gelen çekilir" diyorum. Ne yaşa*yacağım, ne öleceğim belli. Herşey olabilir. Ama buradan sağ salim dönmek ve sizlere tekrar ka*vuşmanın özlemiyle yaşamaya daha kuvvetli sarılıyorum."[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]***[/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Asteğmen Hakan Zeki Varan, bu mektubu yazdıktan iki gün sonra Şırnak'ın Görmeç ilçesin*de çığ altında kalarak öldü.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Yine o alışkın olduğumuz toplu rakamlar ara*sında haberdar olduk ölümünden... Ne mektubu*nu okuyan, ne adını duyan oldu. Yıl sonu bilan*çolarında karşılık verilen ölü sayıları kıyaslanır*ken listede yeraldı mı bilmem.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Rakamlar açıklanınca birileri "Bu ölü sayısı çok" dedi. Başka birileri "Bu hiçbirşey değil" de*yip, arazi koşullarından sözetmeye başladı.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Cezmi Ersöz'ün deyişiyle "sayıların o amansız oyunu" başladı yeniden...[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Ölenin adı tanıdıksa, içimiz cız etti. Tanımadık*larımıza kederlenmedik.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Haberlerde ölü sayısı büyükse üzüldük. Küçük rakamlar haberden bile sayılmaz oldu.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Duyuyorum; birileri rakamları sayıyor bir yer*lerde... topluyor, çıkarıyor.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Bense Zeki asteğmenin mektubunu koyuyo*rum terazinin diğer kefesine... Ve hepinizden ri*ca ediyorum:[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Düşün O'nu hesaptan... ölülerimizi saymayın.[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Verdana, Sans Serif]Çünkü "eşsiz bir dünyadır, onlarla beraber ölen..."[/FONT]

Geri