1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  ölüm Poşetlerine Dikkat !

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Atık maddelerin işlenmesiyle elde edilen kanserojen riski yüksek naylon poşetler sağlık açısından büyük risk taşıyor.  Atık maddelerin işlenmesiyle elde edilen kanserojen riski yüksek naylon poşetlerin sağlık açısından risk taşıdığı, bu tür malzemeler yerine geçmişte yaygın kullanılan geri dönüşümü mümkün kese kağıdının tercih edilmesi gerektiği bildirildi.

  Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel BaşkanıMustafa Göktaş, yaptığı açıklamada, pet şişe, kova ve tıbbi atık gibi maddelerin toplanarak tekrar işlenmesiyle üretilen siyah renkli naylon poşetlerin kullanımının, özellikle kenar mahallelerdeki semt pazarlarında hızla devam ettiğini söyledi.

  Seyyar satıcı ve pazarcı esnafının, birinci sınıf poşetlere oranla çok daha ucuz olduğu için siyah poşeti tercih ettiğini belirten Göktaş,bunun önlenmesi için, yetkili kurum ve yerel yönetimlerin gerekli tedbirleri almaları için girişimde bulunduklarını ifade etti.

  AVRUPA ve ABD DE KULLANMAK YASAK

  Göktaş, ABD ve Avrupa ülkelerinde 30 yıldır halk sağlığını tehdit etmeyen ve geri dönüşümü mümkün kağıt torba kullanıldığını belirterek, "Bu ülkelerde gerek halk ve gerekse ticari işletme sahipleri daha bilinçli olduğu için, naylon poşet kullanımı kesinlikle yok ve ayn ızamanda yasak" dedi.

  'KESE KAĞIDI KULLANILMALI'

  Türkiye'de de kese kağıdından yapılan torbalara 20-30 yıl önce veda edildiğini söyleyen Göktaş, kağıt torba kullanımını sağlamak üzere örgütlü oldukları 41 ilde bu konuda çalışma sürdürdüklerini anlattı.

  Mustafa Göktaş, hemen hemen her mağazada birinci sınıf malzemeden yapılmış olsa da üzerinde firma adı yazılı naylon torbalar kullanıldığını ifade ederek, "Çevreciler olarak, hamurla yapıştırılan kese kağıtlarının özlemini çekiyoruz" dedi.

  Her türlü naylon poşetin doğada uzun yıllar varlığını sürdürdüğünü belirten Göktaş, şöyle konuştu:"İnsan sağlığı açısından risk taşıyan siyah renkli poşet tüketimi yıllık 260 bin tonu buluyor. Bu oran, birinci sınıf malzemeden yapılan naylon torbalarla katlanıyor. ÇETKODER olarak, bu tür malzemeler yerine kağıt poşet kullanımının yaygınlaşması gerektiğine inanıyor, bunun için 15 yıldır çaba harcıyoruz. Aynı zamanda, halkın daha bilinçli hale getirilmesi konusunda üzerine sorumluluk düşen kurum ve kuruluşların da çalışma yapmasını bekliyoruz.

  Çukurova Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hunay Evliya da çöplerden toplanarak hijyenik olmadan elde edilen koyu renkli naylon poşetlerin, gıda amaçlı kullanılmamas ıgerektiğini söyledi.

  Bu tür atıklardan elde edilen malzemelere ağırlıklı olarak pazarlarda rastlanıldığına dikkati çeken Evliya, şunları söyledi: "Özellikle ev hanımları, mutfak ihtiyaçlarını karşılamak üzere gittikleri semt pazarlarında aldığı gıda maddelerini bu tür torbaların içine doldurulmasına karşı çıkmalı. Bu ürünler sadece atıkların toplanmasında kullanılmalı. Bu tarzdaki poşetler çok iyi temizlenmeden geri kazanıldığı için bazı patojenler içerebilir. "
   
 2. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Cevap: ölüm Poşetlerine Dikkat !
  paylaşımınız için teşekkür ederim adminim
   
ölüm Poşetlerine Dikkat ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. renkli poşetlere dikkat

  renkli poşetlere dikkat

  ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Çevre Araştırma Merkezi Müdürü Kimya Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Hunay Evliya, atık maddelerden üretilen renkli plastik poşetlerin, gıda maddeleri ile doğrudan temas etmemesi gerektiğini uyardı. Balıkesir’in Erdek İlçesi’nde tatil yapan Ç.Ü Çevre Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hunay Evliya, plastiklerin geri kazanımıyla elde edilen pazar yerlerinde veya...
 2. poşette tavuk

  poşette tavuk

  fırın poşetinde baget poşette tavuk fırında baget tavuk fırın poşetinde but MALZEMELER Bir adet fırın poşeti Kişisayısına göre tavuk but veye baget Üç adet patates Üç adet havuç Bir büyük baş soğan Tuz,karabiber,kekik,kırmızı tozbiber HAZIRLANIŞI Bagetler derin bir kapta ice doğranmış soğan ve baharatlarla karıştırılıp bir saat kadar dolapta bekletilir .Sonra fırın poşetine bir kaşık un...
 3. Poşet çay öldü başınız sağolsun tabutuna gelin

  Poşet çay öldü başınız sağolsun tabutuna gelin

  Merhaba arkadaşlarım, Herkes sever çay içmeyi... Yani en azından ben severim. Normalde demlenen çayın keyfini hiç bir şey vermesede ara ara gerek çalıştığımızdan gerekse acelemizden ( hep acelemiz var zaten ) güzel lezzetli bir çayı poşetten bardağa hooop atarız 1 dk da çay hazır :) Her zaman problem olmuştur buradan çıkarttığımız poşet çayın nereye koyulacağı. Bu arada kaşığa sarılan ipi...
 4. Çocuklara ölümü anlatırken dikkat edin

  Çocuklara ölümü anlatırken dikkat edin

  Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Zahmacıoğlu ölüm olgusunu çocuklara anlatırken yalana başvurulmaması gerektiğini vurgulayarak "Ölen kişinin geri gelmeyeceği gerçeğinin çocuğa yaşı ne olursa olsun hissettirilmesi gerekir. Yurt dışına gitti uzun bir tatilde gökyüzünden bizi seyrediyor gibi hikayeler çocuğun kafasını karıştıracağı için kesinlikle önerilmez"...

Sayfayı Paylaş