1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Olumsuz Davranış

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  olumlu davranışlar olumlu ve olumsuz davranışlar nelerdir olumsuz nelerdir trafikte Çocuklarımızın davranışlarının oluşmasında uygun yönlendirme büyük önem taşır. Onların davranışları, yetişkinlerden aldıkları tepkilere göre şekillenir. Kullanacağımız bazı teknikler olumlu davranışların artırılmasına, bazıları ise olumsuz davranışın söndürülmesine yöneliktir.

  Olumsuz davranışı ortadan kaldırma konusunda belirlenmiş yollar standarttır. Fakat her çocuk ve aile birbirinden farklıdır ve davranış değiştirme yöntemleri de bir çocuktan ötekine değişkenlik gösterebilir. Çocukların karşılanması gereken psikobiyolojik durumlarını da gözden geçirmek ve bu durumlara göre davranmak önemlidir. (Merakların giderilmesi, fiziksel etkinlik gereksinimi, besin ve su gereksinimi, idrar ve dışkı gereksinimi, yorgunluk, ısı ve nem düzeylerinde değişiklik vb.) Eğer bu psikobiyolojik ihtiyaçları karşılanmış durumdaysa, olumsuz davranışı değiştirmek için plan yapmak yararlı olabilir.

  OLUMSUZ DAVRANIŞI DEĞİŞTİRMEK İÇİN PLAN YAPMAK

  Davranış değiştirme şu aşamalarda gerçekleşir:


  1. Sorun tanımlanır.
  2. Amaç saptanır.

  3. Amacı gerçekleştirmenin yolları çocuğa öğretilir.

  1. Sorunun tanımlanması:

  Zaman zaman bir çocuğun sorununun, davranış sorunu mu, yoksa kişilik sorunu mu olduğuna ilişkin karmaşa yaşanır. Çocuğunuzun sorununu duygusal ya da kişilik sorunu olarak görürseniz, ona bazı sıfatlar yakıştırırsınız. Örneğin; ""utangaç"", ""anneye bağımlı"", ""saldırgan"" vb. Bu sıfatlar, çocuğun sorununu değişmez bir özellik olarak algılamamıza ve düzeltmek için çaba göstermememize yol açabilir. Eğer sorunu çocuğun davranışı olarak ele alırsanız, o davranışı değiştirmek için bir şeyler yapabilirsiniz.

  Örneğin,

  ""Can açgözlü"" yerine ""Can başkalarının tabaklarından yiyecek alıyor.""

  ""Murat saldırgan"" yerine, ""Murat küçük kardeşini çimdikliyor.""

  ""Esra negatif"" yerine, ""Esra her yaptığı işte başkalarından yardım istiyor"" şeklinde tanımlamak uygun olacaktır.

  2. Amaç Saptamak:

  Belirleyeceğiniz amaç, neyi gerçekleştirmek için uğraşacağınızı gösterecektir. Değiştirmek istediğiniz davranışla ilgili olarak en kolay amaç belirleme şekli, çocuğun davranış tanımına ""yapmaz"" ifadesini eklemektir.

  Davranış: Can başkalarının tabaklarından yiyecek alır.

  Amaç: Can başkalarının tabaklarından yiyecek almaz.

  3. Amacı Gerçekleştirmenin Yollarını Öğretmek:
  • Amaçlarınızı belirleyin ve tutarlı olun.
  • Çocuğunuz istenmeyen davranışı yaptığında, nasıl bir caydırıcı tepki göstereceğinizi belirleyin.
  • Caydırıcı tepkiyi, istenmeyen davranıştan hemen sonra gösterin.
  • İstenmeyen davranışın önce kötüleşip sonra iyileşmesini bekleyin.
  • Çocuğunuzun olumlu davranışlarını ödüllendirin.
  • Çocuğunuza, istenmeyen davranışa alternatif olarak yapabileceği olumlu davranışlar öğretin.
  • Çocuğunuzun çevresindeki herkesi uygulamaya çalıştığınız davranış değiştirme programına katın.
  • İlerlemenin kaydını tutun.
  İSTENMEYEN DAVRANIŞ SONRASINDA GÖSTERİLEBİLECEK CAYDIRICI TEPKİLER:
  • GÖRMEZDEN GELME
  Yaptığı olumsuz davranışları ön plana çıkarmak yerine olumlu davranışlara odaklanmak için bu teknikten yararlanılır. Görmezden gelme özellikle dikkat çekmeye yönelik davranışlarda çok etkili olabilir. Çocuğunuz olumsuz davranışın tepkiye neden olmadığını gördükçe bu davranışı yapmaktan vazgeçebilir. Çocuğunuzla fiziksel olarak ilgilenmek zorunda kalsanız bile göz kontağı kurmamaya, konuşmamaya dikkat edin. Bazı durumlarda görmezden gelmek olanaksız olabilir. Örneğin eğer küçük kardeşini çimdiklemişse, kardeşi ağlamazlık edemez. Dolayısıyla, böyle bir davranıştan sonra, farklı bir caydırıcı tepki kullanmak gerekecektir.
  • MOLA
  Mola uygulamasında çocuk, istenmeyen davranışı yaptıktan hemen sonra yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir süreliğine, bulunduğu ortamdan çıkartılarak yalnız bırakılır. Çocuğa neden dışarı çıkarıldığı söylenir ama başka bir açıklama yapılmaz. Ara verme süresinin çocuğun protestoları nedeniyle sona erdirilmemesine dikkat edilmelidir. Bunun gerçekleşmesi halinde çocuğun şiddet davranışları da ödüllendirilmiş olur. Çocuk bu tekniğin gerçekleştiği odada karmaşaya neden olduysa, odadan ayrılmadan önce eski haline döndürmekte fayda vardır.Eğer planladığınız gibi uygulayabiliyorsanız, molayı iki hafta kadar süreyle her istenmeyen davranıştan sonra uygulamaya devam edin. Bu süre sonunda istenmeyen davranışta azalma olduysa, uygulamayı sürdürün. Eğer istenmeyen davranışta azalma yoksa, başka bir caydırıcı teknik deneyin.
  • KESİN BİR HAYIR
  Eğer sert ve kararlı bir şekilde ""Hayır"" derseniz ve çocuğunuz yapmakta olduğu yaramazlığa ara verirse, hemen başka bir şeyle ilgilenmesini sağlayın. ""Hayır""ı tekrarlamaktan kaçının, çok duymak duyarsızlığa yol açar.
  • SÖZEL UYARI
  Çocuğunuza yanlışını düzeltme şansı tanıyın. ""Az önce baban ne demişti?"" ya da ""Bıçaklarla ilgili kuralımız neydi?"" gibi… Böyle bir uyarı en azından, çocuğa yaptığını tekrar değerlendirme fırsatı verir.
  • OLUMLU PEKİŞTİREÇ
  Pekiştireç hedef davranış gerçekleştiği zaman verilmelidir. Örneğin; seçilen hedef davranış (çocuğun kendi yatağında yatması, ağlamadan bir şey istemesi, vb.) her gerçekleştiğinde aferin demek, sarılmak, gülümsemek, davranışı sözel olarak onaylamak gibi sizin belirleyeceğiniz pekiştireçlerle olumlu davranış ödüllendirilir. Çocuğu uzak tutamadığınız ya da tutunca problemler yaşadığınız bir pekiştireç kullanmamak da önemli bir noktadır. Böyle bir durumda çocuk için aşırı heyecan verici olan pekiştireç çok ön plana çıkar ve kazanılması gereken davranıştan çok bu pekiştirece yoğunlaşılabilir.
  • YOKSUN BIRAKMAK
  Oyuncağı almak gibi, çocuğu nesneden ya da etkinlikten yoksun bırakmak ve nedenini açık bir dille anlatmak da olumsuz davranışı ortadan kaldırmak için kullanılabilir.
  • KISITLAMA
  Bazı durumlarda çevrenin istenmeyen davranışın yapılmasını önleyecek şekilde düzenlenmesi de yararlı olabilir. Vurma davranışı gösteren çocuğu tutmak gibi.

  SON OLARAK, DAVRANIŞ SORUNLARINDAN KAÇINMAK İÇİN
  • Olumlu davranışları mutlaka fark edin ve ödüllendirin,
  • Açık, basit ve tutarlı kurallar koyun,
  • Olumlu yönergeler verin,
  • ‘Yaramazlık’ yaptığında gösterebileceğiniz tepkiler belirleyin.
  AYRICA UNUTMAMALIYIZ Kİ HER ZAMAN
  • Kurallarla ilgili tartışmaktan,
  • Bağırmaktan,
  • Fikrinizi değiştirmekten,
  • Kısasa kısastan (sen bana vurursan bende sana vururum) kaçınmalıyız.
  Fakat her ne kadar ""zamane"" çocukları yöneltilen sorulara yetişkin cevapları veriyor ve bizi her fırsatta şaşırtıyorlarsa da, çocuk yetişkin değildir. Yetişkin gibi düşünmeyi ve davranmayı zamanı gelince öğrenir. Çocuklarımıza caydırıcı tepkiler ve ödüller verirken onların gelişim dönemlerini ve doğal sınırlamaları göz önünde bulundurmalıyız. Zamanı geldiğinde çocuğumuzun yerine kendimizi koyup, onun durduğu yerden olayların ve durumun nasıl gözüktüğüne bakmayı deneyebiliriz. Bu durumda, onun yerindeyken içinizden ne yapmak ve ne söylemek geliyor? Çocuklar her zaman verdiklerinizi doğru veya sizin istediğiniz şekilde alamayabilirler. Karşı tarafın gözleriyle kendine bakmak olayları farklı bir şekilde görmenize ve bu şekilde çocuklarınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Bu tutum çocuğunuzla aranızdaki diyalogun sağlamlaşmasına da yardımcı olacaktır. Anne babalık 24 saat ve neredeyse ömür boyu sürdürülen bir görev/meslektir.

  Amacımız, çocuklarımızın özdenetime sahip, kendi başına kararlar alabilen ve bu kararların/seçimlerin sorumluluklarını taşıyabilen bireyler olmaları, duygu ve düşüncelerini ifade edebilmeleridir. Yukarıdaki tüm önerileri eksiksiz uygulamada zorluk çekebilirsiniz. Olumsuz davranışlarla baş etmek kolay değildir. Fakat unutmamalısınız ki, tutarlı davranarak, sakin ve kararlı olarak istediğiniz hedefe ulaşacaksınız. Her ilerleme için kendinizi de ödüllendirmeyi unutmayın...

  Kaynaklar:

  Eve Essa, A Practical Guide to Solving Preschool Behavior Problems

  Hatice Ergin, Çocuklarda Davranış Değiştirme Seminer Notları


  alıntı


   
Olumsuz Davranış konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öğrencilerin Olumsuz Davranışları ve Uygulanacak Yaptırımlar

  Öğrencilerin Olumsuz Davranışları ve Uygulanacak Yaptırımlar

  İlköğretim Kurumları Yönetmeliği Madde 108 — İlköğretim Okulu 6, 7 ve 8 inci sınıf öğrencilerine; gelişim özellikleri dışındaki olumsuz davranışlarının özelliğine göre uyarma, kınama ve okul değiştirme yaptırımlarından biri uygulanır. Bu yaptırımların uygulanmasındaki amaç caydırıcı olması, toplum düzeninin korunması, öğrencinin yaptığı davranışlarının farkına vararak bu davranışlarının...
 2. çocuğun Olumsuz Davranışlarını Nasıl Cezasız Engelleriz

  çocuğun Olumsuz Davranışlarını Nasıl Cezasız Engelleriz

  A) Çocuk davranışı yapmadan evvel: 1) Önleyici açıklamada bulunmak, beklentilerin açık dille önceden çocuğa söylenmesi; 2) Çevreyi değiştirmek, çevreyi çocuğa uygun hale getirmek 3) Örnek olmak, beklenen davranışlara anne/babanın örnek olması; 4) Çocuğun iyi alışkanlıklar geliştirmesine yardımcı olmak yol göstermek ve yaptığı zaman takdir etmek. B) Sorun olan davranış sırasında: 1)...
 3. Olumsuz İsimler Olumsuz Davranışları Getirir

  Olumsuz İsimler Olumsuz Davranışları Getirir

  olumsuz isimler Olumsuz isimlerle yetişen çocuktan, olumlu davranış beklemek yanlış olur. Yapılan bir deneyde, güzel sözler söylenerek büyütülen çiçeklerin renkleri daha canlı, kötü sözler söylenenlerin ise renklerinin soluk olduğu görülmüştür. Bir bitki bile olumlu ya da olumsuz sözlerden etkileniyorsa, duygusal bir varlık olan insanın etkilenmemesi beklenemez. Hep olumsuz yanlarının...
 4. Çocuğunuzun olumsuz davranışlarına cezasız nasıl engel olabilirsiniz.

  Çocuğunuzun olumsuz davranışlarına cezasız nasıl engel olabilirsiniz.

  Çocuğunuzun olumsuz davranışlarına ceza vemeden uygulayabileceğiniz birkaç öneriler.:) A)Çocuk davranışı yapmadan evvel 1.Önleyici açıklamada bulunmak ,beklentilerin açık bir dille önceden çocuğa söylenmesi 2.Çevreyi değiştirmek ,çevreyi çocuğa uygun hale getirmek 3.Örnek olmak,beklenen davranışlara anne /babanın örnek olması 4.Çocuğun iyi alışkanlıklar geliştirmesine yardımcı olmak yol...
 5. olumlu olumsuz davranışlar hakkında

  olumlu olumsuz davranışlar hakkında

  olumlu olumsuz tutum ve davranışlar acil

Sayfayı Paylaş