1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Omurilik

  Konu, 'Biyoloji bilimi' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  Omurilik
  Omurilik omurga denilen kemik bir yapının içinde vücut boyunca uzanan ve ortasında yine boydan boya bir kanal içeren merkezi sinir sisteminin bir parçasıdır. İlk lumbar omurun alt kenarına kadar devam eder; buradan itibaren sinirler atkuyruğu şeklinde yayılır. Yaklaşık olarak kadınlarda 43 cm, erkeklerde ise 45 cm uzunluğunda ve 35-40 gram ağırlığındadır. Ayrıca omurilik omurilik soğanından gelen refleksleri kontrol eder omurilik tam olarak beyinde başlar. Bu yüzden ense köküne vurulmamalıdır. Omurilik direkt beyiden çıkan emirleri gerçekleştirir. Ayrıca omurilik basit refleksler merkezidir.

  Omurilik dene yapı X şeklindedir. Dışta ak madde içte boz madde bulunur, ak madde miyelinli sinirlerden;boz madde ise sinir hücrelerinin gövde kısımlarından ve miyelinsiz sinirlerden oluşur. Omuriliğin dorsal bounuzu duyusal sinirleri alır,ventral boynuzu ise motorik sinirleri alır.
   
Omurilik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Adaçayı Omurilik Rahatsızlığının İlacı

  Adaçayı Omurilik Rahatsızlığının İlacı

  Şifalı bir bitki olarak bilinen ve içildiğinde tüm bedeni güçlendiren adaçayı kalp krizi riskini azaltıyor. Uzmanlar adaçayını aynı zamanda kramplarda omurilik rahatsızlıklarında beze hastalıklarında ve organ titrekliklerinde tavsiye ediyor. Hasta karaciğeri olumlu yönde etkileyen adaçayı mideyi ve bağırsakları da rahatlatıyor. Ayrıca kanı ve solunum organlarını temizleyici bir etkisi de var.
 2. omurilik eğriliği

  omurilik eğriliği

  5 yaşında bir kızım var omurilik eğriliği olabilir şüphesi içerisindeyim bunu elle anlamam mümkünmü? lütfen cevap veriniz.
 3. Omurilik kanal darlığı nedir?

  Omurilik kanal darlığı nedir?

  omur ilik kanal darlığı belirtileri,omurilik kanal darlığı neden olur,omurilik kanal darlığı tedavisi,omurilik kanal darlığı hakkında bilgiler Tıp dilinde lomber spinal stenoz denilen kanal darlığı, omuriliği çevreleyen kemik ve bağ dokusunun kireçlenmeye uğrayarak omuriliğe bası oluşturması durumudur. Genellikle 55 yaş üstü kişilerde görülür. Bayanlarda erkeklere göre daha fazla...

Sayfayı Paylaş