1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Onlar Kuzey Kutbu'nu paylaşıyorlar

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Onlar, Türkiye'nin, Kıbrıs'ta haklarından vazgeçmesini istiyorlar ama gidip kutuplarda hak sahibi olmaya çalışıyorlar. Dünya, pertol fiyatları, gıda krizi, küresel ısınmayı tartışırken, onlar Kuzey Kutbu'nu palyaşıyor. 5 ülke biraraya geldi, buzların erimesinden sonra ortaya çıkacak enerji kaynaklarının kullanım yolları konusunda mutabakata vardı.

  Rusya'nın, bu kaynakların büyük bölümü üzerinde hak idda edeceği, ilgili ülkeler arasında bu konuda yarış başlayacağı yolundaki kaygılara karşın, Grönland'da yapılan toplantıda 5 ülke, “enerji kaynaklarının nasıl kontrol edileceğinin olağan yollarla kararlaştırılması” üzerinde mutabakata vardı.

  Danimarka Dışişleri Bakanı Peg Stig Moeller, Danimarka, Norveç, Rusya, Kanada ve ABD bakanlarının Grönland'daki Ilulissat'ta yaptıkları toplantının ardından benimsedikleri ortak bildirinin, “Kuzey Buz Denizi'ndeki doğal kaynaklarının gelecekteki barışçı kullanımı konusunda iyi bir siyasal çerçeve çizdiğini” belirtti.

  Petrol kaynaklarının yüzde 25'i Kuzey Buz Denizi'nde


  Moeller bu toplantıyla birlikte artık 5 ülkenin, “daha önceden konmuş kuralara uyacağını” teyit ettiklerini, Kuzey Kutbu'ndaki doğal kaynaklar konusunda 5 ülke arasında gelecekte yarış olacağına ilişkin efsanelerin artık dağıldığını belirtti.
  Rus İnterfaks ajansı da toplantıya katılan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, “bu bölgeyle ilgili ortaya çıkan tüm sorunlar medeni yöntemlerle, uluslararası hukuka uygun biçimde ve müzakerelerle çözümlenmeli” dediğini aktardı.
  Bazı araştırmalara göre dünyanın henüz keşfedilmemiş petrol ve doğal gaz kaynaklarının yüzde 25'i Kuzey Buz Denizi'nde bulunuyor.

  Zürih ve Londra anlaşmalarıyla Kıbrıs'ın statüsü
  İki halk arasında başlayan çarpışmalar sonucu, Rumların savunduğu Enosis ve Türklerin savunduğu Taksime karşı bir orta yol olarak, adanın bağımsızlığı fikri doğmuştu. Bu fikrin, İngiltere, Yunanistan, Türkiye ve ABD tarafından benimsenmesinden sonra, İngiltere Başbakanı ve üç devletin dışişleri bakanlarının katılımıyla 11 Şubat 1958'de Zürih Antlaşması ve 19 Şubat 1959'da da Londra Antlaşması imzalandı.
  Bu anlaşmaların altına İngiltere ve iki anavatan yanında, adadaki her iki toplum da eşit statüde iki kurucu ortak olarak imza attı. Londra ve Zürih Anlaşmalarına uygun olarak hazırlanan Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası ile buna bağlı Kuruluş, İttifak ve Garanti Antlaşmaları'nın, 16 Ağustos 1960’da yürürlüğe girmesi ile iki uluslu, bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti doğmuş oldu. Bu fonksiyonel federatif bir ortaklık cumhuriyetiydi. Egemenlik ve bağımsızlık iki ulusal topluma ortaklaşa verilmişti.

  kaynak:hürriyet.com


   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Onlar Kuzey Kutbu'nu paylaşıyorlar
  emeğine sağlık canım...
   
Onlar Kuzey Kutbu'nu paylaşıyorlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kuzey Kore

  Kuzey Kore

  kuzey kore para birimi kuzey kore parası Kuzey Kore Coğrafi Verileri Konum: Doğu Asya, Kore yarımadasının kuzey yarısında, Kore Körfezi ve Japon Denizi kıyısında, Çin ve Güney Kore arasında yer alır. Coğrafi konumu: 40 00 Kuzey enlemi, 127 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Asya Yüzölçümü: 120,540 km² Sınırları: toplam: 1,673 km sınır komşuları: Çin 1,416 km, Güney Kore 238 km, Rusya 19...
 2. On

  On

  Rüyada on sayısı mevki, nüfus, yetkidir. Kişinin işlerinin kolaylaşacağına işaret eder.
 3. ona..

  ona..

  [ı]hayatından çıkarırsan bir gün beni hasretle bekleyeceğim hayatına umutla girmeyi....[/ı] [ı] ülküelif...[/ı] [ı]gözlerini gözlerimden bir dakika bile ayırmaki,[/ı] [ı]gözlerim senin gözlerinin,[/ı] [ı]başka gözlere bakacağından [/ı] [ı]korkmasın...[/ı] [ı] ülküelif..[/ı]
 4. Kuzey Mitolojisi

  Kuzey Mitolojisi

  Kuzey mitolojisindeki birçok olay, savaşçı, tanrı vb. öğeler,dinlediğimiz şarkılarda sıklıkla duyduğumuz kavramlardır. Şarkılarında bu öğeleri kullanan gruplara örnek olarak, Manowar ve Amon Amarth’ı gösterebiliriz. Manowar’da kimi zaman ilyada destanından etkilenilerek yazılmış baladlar,gerçek kahramanlık öyküleri ballandırılarak sunulurken, Amon Amarth’da walkürler(valkyries)’den...
 5. Kastamonu Yöresel Yemeklerini paylaşıyoruz

  Kastamonu Yöresel Yemeklerini paylaşıyoruz

  Kastamonu Yöresel Yemekleri Kastamonu,Kastamonu Yöresel Yemekleri, Kastamonuda yapılan Yemekler, Kastamonunun meşhur Yemekleri, etli ekmek, Kastamonu iline ait yöresel yemekleri ve tariflerini paylaşıyorum melekler... Kaynaklara bakılırsa Kastamonu ve çevresinde tamı tamına 812 çeşit yemek tespit edilmişti. Mantar yemekleri bile başlı başına bir konuydu. Yeri gelmişken Türkiye’de en...

Sayfayı Paylaş