1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  onuncu gezegen mi?

  Konu, 'Kader Rüya Kozmik Gizli İlimler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Güneş sistemine dahil olan gezegenlerin bir kısmı eski çağlardan beri bilinmesine rağmen bir kısmı zaman içinde gözlem aletleri geliştikçe bulunmuştur. Her biri belli bir yörüngede hiç şaşırmadan ve saniye sektirmeden milyonlarca yıldır dönen ve insanların hayatlarına tesir ettiği bile söylenen gezegenlerin sayısı hakkında zaman zaman tartışmalar olmuştur, iki astronomun hesaplamalarına göre, Jüpiter'den daha büyük onuncu bir gezegen Güneş etrafında dönüyor olabilir. Her ikisi de bu gezegenin, uzayda dolaşırken Güneş'in yörüngesine girdiği kanaatinde. Diğer gök cisimlerinin hareketini nasıl hesaplayarak tahmin ediyorsak ve bu dev kütlelerin sonsuz bir ilim ve iradenin kastıyla döndürülmelerinden başka bir yol yoksa, bu yeni gezegen de uzayda tesadüfen ve başıboş olarak dolaşan bir cisim olamaz.
  Nitekim yapılan araştırmalar bu gök cisminin de hızını ve yörüngesini hesaplama üzerine yoğunlaşmaktadır.

  Yeni gezegen 0,5 ışık yılı uzaklıkta olup Oort nebülözü-nün içindedir. Oort nebülözü Güneş'in etrafını bir halka gibi sarıp Güneş'ten 1 ışık yılını aşan bir mesafeye kadar uzanmaktadır. Nebülözün içerisinde milyonlarca kuyruklu yıldız bulunmaktadır. Geçmekte olan yıldızlar, galaksi diski veya nebülözdeki cisimler zaman zaman bu nebülözden kuyruklu yıldızların ayrılıp Güneş'e doğru gitmelerine sebep olmaktadır.

  Louisiana Üniversitesinden John Matese bu uzun peri-yotlu kuyruklu yıldızların yörüngesine baktığında, beklenenden daha fazla kuyruklu yıldızın, nebülözün belli bir bölgesinden geldiğini fark etti. Amerikan Astronomi Topluluğu'nun italya'da Ekim 99'da yapılan toplantısında Matese, Jüpiter'in 1,5-6 katı kütleli bir gezegenin bu kuyruklu yıldızların yörüngelerini değiştirmiş olması gerektiğini söyledi. Hesaplarına göre yeni gezegen Neptün'ün Güneş'ten uzaklığının yaklaşık 100 katı olan 0,4 ışık yılı uzakta olup Güneş'in etrafındaki bir turunu 4 ila 5 milyon yılda tamamlamaktadır.

  Bağımsız çalışmalar yapan astronom John Murray'ın bulguları da Matese'yi destekliyor. Murray'ın analizine göre yaklaşık Jüpiter büyüklüğündeki bir gök cismi ile karşılaştıktan sonra Oort nebülözünden birçok kuyruklu yıldız çıkmıştır. Bu cisim Güneş'ten 0,5 ışık yılı uzakta olup Güneş etrafındaki turunu 6 milyon yılda tamamlamaktadır. Akılları durduran bu rakamlar karşısında, nebülözlerin, yıldızların ve gezegenlerin başıboş döndüğünü kim iddia edebilir?

  Murray bu çalışmasında, bu yeni gezegenin yörünge düzleminin diğer gezegen yörünge düzlemlerinden farklı ve eğik olduğunu gösterdi. Bu tip bir düzlemde gezegenin uzun süre kararlı kalamayacağı, muhtemelen uzayda dolaşırken Güneş'in çekim etkisine kapıldığı sanılmaktadır.

  Birçok astronom bu bulgulara temkinli yaklaşıyor. Gezegenin şimdiye kadar görülememesi ana problemi oluşturuyor. Samanyolu Galaksisi'nin parlaklığı içerisinde gezegenin görüntüsünün çok zayıf olması muhtemeldir. Yeni geliştirilen kızıl ötesi teleskop teknolojisi ile, eğer varsa, bu gezegen görülebilecektir. Belki çok yakında onbirinci ve onikinci gezegenler de yine meraklı ve dikkatli bir astronomun çalışmasıyla ortaya çıkarılabilecektir; ama bilelim ki, onlar da başıboş olarak ve tesadüfi bir yörünge üzerinde dönmüyorlar.


   
onuncu gezegen mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gezegen avcısı

  gezegen avcısı

  Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenleri gözleyecek "Gezegen Avcısı" lakaplı uzay aracı yarın Kazakistan’ın Baykonur uzay üssünden fırlatılacak. Güneş Sistemi’nin dışında Dünya’ya benzeyen gezegenleri araştıracak ve keşfedecek ilk uzay aracı "Corot" Fransa liderliğindeki çok uluslu bir bilim ekibinin çalışması olacak. Soyuz füzesiyle uzaya gönderilecek Corot, kutup...
 2. jübiter gezegeni

  jübiter gezegeni

  jübiter Rüyada bu gezegeni görmek, maliye bakanina ve yardimcisina isaret eder. Jüpiter gezegenim ayla beraber görülmesl. alimsahma. nz ka isaret eder. Yanar bir halde bulunan Jüpiter gezegeni, ayla beraber otursa, bu rüya nama za, oruca, ibadetlere ve hacca isaret eder. Bir baska rivayete görede: Rüyasinda Jüpiter gezegenini gören, gün geçtikçe çalisma gücünü kaybeder. Bir hastaliga yakalanir.
 3. bengü-gezegen

  bengü-gezegen

  Sanatçı Adı: Bengü Albüm Adı: Gezegen Çıkış Tarihi: 01/07/2008 Yapımcı Şirket: Uçüncügöz Müzik Albüm İçeriği 1. Gezegen Söz & Müzik: Serdar Ortaç 2. Doya Doya Tat Söz & Müzik: Aliço 3. Yalan Söz & Müzik: Adnan Fırat 4. Disco Yalan Söz & Müzik: Adnan Fırat 5. Ağız Alışkanlığı Söz & Müzik: Adnan Fırat 6. Telafi Söz & Müzik: Altan Çetin 7. Tek başına Söz & Müzik:...
 4. gezegen geyikleri

  gezegen geyikleri

  merkür: ya bi s. git ya popomu yaktın güneş: lan ip. sana bi koyarım çıkarsın sistemden dötün donar mars: kaç kere dedim bu iş olmaz bırak peşimi diye neptün: ya benim olursun ya kara deliğin dünya: bırakın kızı nen jüpiter: sen sen ufaklık gel bakim buraya uranüs: buyur abi bi mesele mi var jüpiter: güneş dingili tutuldu artık sistemin sefiri benim haraçları ben topluyorum bundan...
 5. Gezegen Falı

  Gezegen Falı

  gezegen falı gün ay yıl fal plüton resmi gezegenlerimiz plüton Arkadaşlar bu bölümde adınızı, doğum tarihinizi (gün ,ay , yıl) ve saatinizi yazıp aşağıdaki gezegenlerden birini (en çok etkilendiğiniz) seçip bana mesaj yollayın. Bakalım sizin için neler söyleyeceğim. Kendi gezegeninizi bilmiyorsanız onuda yazacağım. Moderatörün Tavsiyesi: Siz yinede kendi gezegeniniz dışında bir gezegen...

Sayfayı Paylaş