1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Operadaki Hayalet - Uyarlama

  Konu, 'Filim Tanıtımları Fragmanları' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  operadaki hayalet izle operadaki hayalet filmini izle Operadaki Hayalet (film, 2004), ünlü İngiliz besteci Andrew Lloyd Webber'in dünya çapında en popüler müzikal eserlerinden biri olan The Phantom of the Opera (Operadaki Hayalet), ilk defa sahneye konuluşundan 20 yıl sonra yeniden beyazperdeye uyarlandı.
  Mayıs 2005 itibari ile film ABD'de 51,268,815 $, uluslararası olarak 103,380,072 $ hasılat ile toplam kazancı 154,648,887 $'a ulaşmıştır. Film ABD'de gösterime girdiği ilk hafta 4,001,890 $ gelir elde etmiştir.


  Gaston Leroux'un aynı adlı romanından sahneye uyarlanan Operadaki Hayalet, beyazperdeye de müzikalin yapımcısı ve bestecisi Andrew Lloyd Webber tarafından uyarlandı. Film müziklerinin çoğu, eserin müzikal versiyonun soundtrackinden (Operadaki Hayalet (müzikal 1986) – Andrew Lloyd Webber) alınarak, film oyuncuları tarafından yeniden uyarlandı. Ayrıca film (Webber’in sadece bu film için bestelediği Learn to Be Lonely adlı parça – “En İyi Özgün Şarkı” da dâhil olmak üzere), 77. Oscar Ödüllerine 3 dalda aday gösterildi.
  HİKAYE


  O’nun sesi, masum koro kızı Christine Daaé'yi (Emmy Rossum) öksüz kaldığı günden beri evi bildiği opera binasının gölgelerinin arasından çağırmakta ve Christine’in olağanüstü müzikal yeteneğini eğitmekteydi. Bu gizemli Müzik Meleği’nin, opera binasının mahzeninde yaşayan yüzü çirkin ama müzikal dehası da bir o kadar tartışılmaz olan ve tiyatro binasında çalışanları korkutmasıyla tanınan Operadaki Hayalet/Phantom (Gerard Butler) olduğu gerçeğini ise sadece genç balerinlerin eğitmeni Madame Giry (Miranda Richardson) biliyordu.


  Tiyatronun kaprisli baş sopranosu La Carlotta’nın (Minnie Driver), tam da yeni oyunun giysi provaları esnasında; performansının, Hayalet olduğu iddia edilen birileri tarafından sabote edilmesine sinirlenip yapımdan çekilir. Tiyatronun yeni yöneticileri Mösyö André (Simon Callow) ve Mösyö Firmin’in (Ciarán Hinds) de, gizemli bir öğretmenden müzik dersleri aldığı söylenen koro kızı Christine Daaé’yi, Carlotta Guidicelli’nin yerine sahneye çıkarmaktan başka çaresi kalmaz.


  Christine’in açılış gecesindeki büyüleyici performansı hem seyircileri, hem de kendisini bu yeni öğrencisini operanın yıldızı yapmaya adayan Hayalet’i etkiler. Ama Hayalet, genç sopranodan etkilenen tek erkek değildir, dolayısıyla Christine kendisini birden tiyatronun varlıklı sahibi – ve çocukluk aşkı – Vicompte Raoul de Chagny (Patrick Wilson) ile flört ederken bulur.


  Karizmatik hocası Hayalet’ten etkilenmesine rağmen, Christine ister istemez yakışıklı aşığı Raoul’un çekimine kapılırak kendini bir aşk üçgeninin ortasında bulur. Bir tarafta sesi ruhunu okşayan, romantik, onun sesini eğiten ve basit bir koro kızıyken prima donna olmasını sağlayan Hayalet, bir tarafta yakışıklı, genç, zengin ve çocukluk aşkı Raoul… Fakat bu durum Hayalet’in hiç de hoşuna gitmez; tutkuların, şiddetli kıskançlıkların ve tutkulu aşkın kreşendosunu sahneye taşıyarak ezeli âşıkların geri dönüşü olmayan noktayı geçtiğinin habercisi olur.
  OYUNCULAR  • Gerard Butler - The Phantom
  • Emmy Rossum - Christine Daaé
  • Patrick Wilson - Raoul, Vicomte de Chagny
  • Miranda Richardson - Madame Giry
  • Minnie Driver - Carlotta Guidicelli
  • Simon Callow - Mösyö André
  • Ciarán Hinds - Mösyö Firmin
  • Victor McGuire - Ubaldo Piangi
  • Jennifer Ellison - Meg Giry

   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Operadaki Hayalet - Uyarlama
  ÖDÜLLER


  Kazanılanlar

  Bilim Kurgu Akademisi, Fantastik Filmler(Academy of Science Fiction, Fantasy Films)

  • En Başarılı Genç Aktris - Emmy Rossum
  Film Yayınlama Değerlendirme Derneği Ödülleri (Broadcast Film Critics Association Awards)

  • En İyi Genç Aktris - Emmy Rossum
  Ulusal İnceleme Kurulu (National Board of Review)

  • En Etkileyici Kadın Oyuncu - Emmy Rossum
  Genç Oyuncu Ödülleri (Young Artist Awards)

  • Film Uyarlamasında En İyi Performans - Genç Başaktris - Emmy Rossum

  Aday Gösterilenler

  77. Oscar Ödülleri ya da 2005 Oscar Ödülleri

  • En İyi Sanat Yönetmeni - Anthony Pratt
  • En İyi Sinematografi - John Mathieson
  • En İyi Özgün Şarkı - Learn to Be Lonely
  Bilim Kurgu Akademisi, Fantastik Filmler(Academy of Science Fiction, Fantasy Films)

  • En İyi Aksiyon/Macera/Sürükleyici Film
  • En İyi Kostüm - Alexandra Byrne
  Sanat Yönetmenleri Birliği (Art Directors Guild)

  • Film Uyarlaması - Dönem Filmi ya da Fantastik Film - Anthony Pratt
  Kostüm Tasarımcıları Birliği Ödülleri(Costume Designers Guild Awards)

  • En Etkileyici Kostüm Tasarımı - Dönem Filmi ya da Fantastik Film - Alexandra Byrne
  Altın Küre

  • En Başarılı Film -Müzikal ya da Komedi
  • En Başarılı Kadın Oyuncu -Müzikal ya da Komedi - Emmy Rossum
  • En İyi Özgün Şarkı -Sinema Filmi - Learn to Be Lonely
  Online Film Değerlendirme Cemiyeti Ödülleri (Online Film Critics Society Awards)

  • En Etkileyici Performans - Emmy Rossum
  Genç Oyuncu Ödülleri (Young Artist Awards)

  • En İyi Aile Filmi - Müzikal ya da Komedi

  wikipedia.org
   
Operadaki Hayalet - Uyarlama konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hayalet

  hayalet

  Kötü ise yorumlanmaz, görülen hayalet iyi ise talihli bir olaydır.Rüyada hayalet görmek, korku ile yorumla-nir. Rüyasinda korkunç bir hayaletle karsilastigini görmek, bir isi yapmaktan çekindiginize, hayaletle konusmak, düsündügünüz isi yaparsaniz onu basaracaginiza, hayaleti kaçarken kovaladiginizi görmek, elinize geçen bir firsati kaçirdiginiza isarettir.
 2. Hayaletlerle Karşılaşmak

  Hayaletlerle Karşılaşmak

  Hayaletlerin tarihçesi hakkında kesin bir bilgimiz yok. Ama her toplumda görüldükleri rapor edilmiştir. Son yıllarda özellikle batıda bu konu enine boyuna araştırılıyor. Hayaletlerin davranış biçimlerinden, görünümlerinden ve insan üzerindeki fiziksel etkilerine kadar geniş bir yelpaze ele alınıyor. Bütün bu çalışmalar hayaletlerin bilimsel açıklamasına olduğu kadar, ölüm ve ölüm ötesine, ölüm...
 3. masum hayaletler

  masum hayaletler

  Gece 12'den sonra ortaya çıkması muhtemel olan bilinmeyen varlıklar çocukların terminolojisinde 'Hayalet' olarak adlandırılır. Ebeveynler olarak her ne kadar böyle bir varlığın olmadığını söylese bile onları ikna etmek hayli zordur. İşte ebeveynleri kızdıracak, çocukları haklı çıkartacak 'Hayalet' illüzyon resimleri. Keşke hayal ettiğimiz hayaletler böyke sirin olsa...
 4. Operayı kim buldu, operanın icadı

  Operayı kim buldu, operanın icadı

  Bu yazı: Operayı kim buldu, operanın icadı içerik kısaca.. opera ne zaman bulundu, opera kim tarafından bulundu, ilk opera ne zaman sahnelendi İlk opera hakkında bilgiler içermektedir. Opera seven Melek'lerimiz için, bu yazımızda operaya dair olan tüm meraklar giderilecektir :) opera ne zaman bulundu, opera kim tarafından bulundu, ilk opera ne zaman sahnelendi İlk opera “Dafne” adlı...
 5. Hayalet Kupa

  Hayalet Kupa

  Kupa modelleri Tasarım bardaklar Değişik tasarım ürünlerini beğeniyorsanız bu hayalet kupa modelini seveceksiniz. Belli bir açıdan bakıldığında havada asılı duran kupa modelini özellikle çocuklar çok beğenecek.

Sayfayı Paylaş