1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  OPML Dosyalarını Tanıyalım

  Konu, 'Teknik Destek' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  opml dosyası OPML dosyaları, RSS / XML kaynak adreslerinin ve başlıklarının toplu olarak tutulduğu dosyalardır. Çeşitli RSS servisleri arasında kaynakların adreslerini taşımak amacıyla kullanılır. Örneğin destek sitemizde bulacağınız OPML dosyalarını Masaüstü Programınıza ekleyebilir, bir RSS servisinde bulacağınız bir OPML dosyasını Bloglines veya My Yahoo! servisinize ekleyebilirsiniz.

  Destek sitemiz üzerinde bir kaç adet OPML dosyası ve bunların alt klasörlerinden her birisini gösteren onlarca OPML dosyası bulunmaktadır. Ana dosyalardan birincisi sol üstte bulunan ve www.bloglines.com/export?id=turkce adresini gösteren, Türkçe Kaynakları içeren dosyadır. İkincisi bunun biraz altında bulunan Gruplar->OPML şeklinde gösterilmiş olan, Yahoo Haberleşme Gruplarının listesinin tutulduğu OPML dosyasıdır.

  Ayrıca destek sitemizin sağ sütununda listelenen kaynaklar, niteliklerine göre gruplandırılmıştır. Sağ sütunda çok sayıda bölüm bulunmaktadır, her bölümün yeşil renkli belirtilmiş başlığının hemen sağında XML› butonu yerine, OPML butonu bulunmaktadır, bunlar o listedeki kaynakların listesini içeren, az önce belirttiğimiz ana OPML dosyalarının alt klasörlerini teşkil eden dosyacıklardır.

  OPML kaynaklarını taşıma sırasında, bazı servisler dosyanın internet adresini kabul etmekte, bazıları da dosyayı masaüstünden yüklemenizi istemektedirler. Adres isteyen servisler için, destek sitemizde bulunan butonlara sağ tıklayıp "Kısayolu Kopyala" komutunu vererek, adresi ilgili kutuya yapıştırınız. Dosyayı isteyen servisler için, ilgili OPML butonuna sağ tıklayıp, "Hedefi Farklı Kaydet" komutunu vererek bilgisayarınıza kaydedeniz ve yükleyeceğiniz servise giderek ilgili dosyayı bilgisayarınızdan seçiniz.

  My Yahoo!'ya ekleme sırasında en fazla 50 taneye kadar kaynak içeren dosyalar kabul görmektedir. Bu nedenle, bazı kaynak türlerinin başlıklarını yanlarında "My!" butonu bulunmamaktadır.

  Kendiniz OPML dosyası oluşturma ihtiyacı hissedecek olursanız iki seçeneğiniz bulunmaktadır. varolan dosyalardan birisinin kaynağını görüntüleyerek, benzer şekilde bir OPML dosyası oluşturabilir veya dosyalar üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

  Bloglines'da eklemiş olduğunuz kaynaklar da, birer OPML dosyası teşkil etmektedir, ihtiyaç duyacağınız kaynakları Bloglines servisinize ekledikten sonra, Export Resources yazısının göstediği adres sizin kaynaklarınızın OPML adresi olmaktadır, her bir klasörünüz için de adresin sonuna, &folder=Klasor_ismi yazısının eklenmesiyle de alt klasörün OPML adresi oluşmaktadır. Destek sitemizin üzerindeki OPML dosyaları, Bloglines'daki turkce, gruplar, opml ve internetpaketi nickname'lerinin kaynaklarını göstermektedir.

  kaynak

   
OPML Dosyalarını Tanıyalım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bettaları Tanıyalım

  Bettaları Tanıyalım

  Sorularla Bettaları Kısaca Tanıyalım Betta balığını kısaca tanımlar mısınız? Erkekleri kavgacı olduğundan tek bakılan bir Güney Asya türüdür. 23-24 derece sıcaklıklarda rahatça yaşama imkanı vardır. Labirentli bir tür olup, su üzerinden de oksijen temin edebilmektedir. Rahat oksijen alması için akvaryumunuzun üstü açık olmalı ki rahat oksijen alsın. Betta akvaryumumu ne sıklıkta...
 2. Dosya

  Dosya

  Dikkatli yorumlanması gerekir. Geçmişi ve geçmişte yapılanları simgeler. Dosyanın rengi, temizliği ve içindekiler de çok önemlidir.
 3. Dosya Tutmak:

  Dosya Tutmak:

  Madde 52 - Avukat, üzerine aldığı her iş yahut yazılı mütalasına baş vurulan her husus hakkında düzenli dosya tutmak zorundadır. Avukat, kendisi tarafından yazılan veya taslağı yapılan her belgeyi imzalamakla yükümlüdür.
 4. bedenimiz tanıyalım

  bedenimiz tanıyalım

  bedenimizi tanıyalım El çırpmak için iki elim var, (iki el çırpılır.) Koklamak için burnum, (koklama hareketi yapılır.) Düşünmek için başım, (baş sallanır.) Nefes almak için ciğerlerim, (nefes alınır.) Görmek için gözlerim, (gözler gösterilir.) İşitmek için kulaklarım var, (kulaklar gösterilir.) Benim işte böyle, Güzel bir bedenim var. (beden gösterilir.)
 5. Vücudumuzu Tanıyalım

  Vücudumuzu Tanıyalım

  kadın vücudunu tanıyalım vücudumuzu tanıyalım ile ilgili yazı vücudumuz ile ilgili oyunlar Vücudumuzu Tanıyalım Beynimiz kalbimizin üzerindedir , muhabbetimize akıl katalım diye . Ağzımız gözlerimizin ve kulaklarımızın altındadır, iyi görüp dinledikten sonra konuşalımdiye. Gözlerimiz ve kulaklarımız iki, ağzımız bir tanedir ;dikkatle bakıp fark edelim; çok dinleyip az konuşalım diye....

Sayfayı Paylaş