Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Örgüt İçi İletişimde Sosyodrama

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  örgüt içi iletişim sosyodrama nedir sosyodrama örnekleri sosyodramatik oyun örnekleri örgüt içi iletişim nedir ÖRGÜT İÇİ İLETİŞİMDE SOSYODRAMANIN ROLÜ

  Kuruluşların temelinde bireyler vardır. Örgütlerin başarıya ulaşmaları için, bireylerin iletişim ve iş birliği içinde olmaları gerekir. Örgütlerin varlıklarını devam ettirmeleri için çalışanlar arasındaki uyuma bağlıdır. Günümüzde müşteriler kadar çalışanlar da iyi hizmet istemektedir. Bu nedenle örgütlerin çalışanlarını da memnun etmesi gerekir.
  Eskiden beri uygulanan terfi yemekleri, ücret artışı, spor yarışmaları vs. gibi motivasyonu artırmayı amaçlayan yöntemler hala etkinliklerini sürdürmekte midir? Yapılan araştırmalar iyi bir şirkette, yüksek ücretle çalışan kişilerin de motivasyonlarının düşük olabileceğini göstermiştir. Demek ki bu iki öğe, verimliliği artırmada yeterli değildir. Peki bireylerarası sorunları çözmede uygulamaya dayalı bir yaklaşım olan sosyodrama, motivasyon aracı olarak kullanılabilir mi?

  Öncelikle sosyodrama nedir? Bireylerin ortak problemlerini bir sahne üzerinde, hiçbir yazılı metne bağlı kalmadan spontan olarak aktardıkları öğrenme sürecidir. Bir drama lideri eşliğinde bir araya gelen bireyler; duygularını, düşüncelerini, beklentilerini ortaya koyup, sorunlarına alternatif çözümler üretirler. Gerçek hayatta söylemekten çekindikleri sözleri, uygulamaktan korktukları davranış modellerini tıpkı oyun oynar gibi prova ederler. Empati geliştirerek karşılarındakinin düşüncelerini, hislerini anlamaya çalışırlar. Moreno’nun geliştirdiği bu yöntem, bireylerin yeni bir bakış açısı kazanmalarına ve sorunlarla baş etmede yeni ve daha etkili yollar öğrenmelerine yardımcı olur.
  Sosyodramanın 3 amacı vardır: katarsisi sağlamak, bireye içgörü kazandırmak ve rol oynama yoluyla bir eğitim süreci gerçekleştirmektir.


  Katarsis, Moreno’nun Antik Yunan Tiyatrosu’ndan ödünç aldığı bir kavramdır. Aristo, kişilerin trajedya izlerken bazı olumsuz duygulardan arındığını belirterek bu duruma “katarsis” adını vermiştir. Bireyin duygularını ifade etmesinin önündeki engellerin ortadan kalkmasına neden olan katarsis, bireyin kendinden bile sakladığı duyguların ortaya çıkmasını sağlar. Bu dışa vuruş ise büyük bir rahatlamayla sonuçlanır. Sosyodramanın bir diğer amacı ise bireye içgörü kazandırmasıdır. Sorunlara yeni bir bakış açısıyla yaklaştığımızda ve daha önceden farkına varmadığımız şeyleri gördüğümüzde içgörüyü de deneyimlemiş oluruz. Bu da hayatımızda değişikler yapma kapısını aralar.
  Bireyler gerçek hayatta bazı davranışları gerçekleştirmekten çekinirler. Sosyodrama, rol oynama tekniğinin yardımıyla bireylere bu davranışları güvenli bir ortamda sergileme olanağı tanır. Böylelikle bireyler, bu davranışlarının sonuçlarıyla ilgili geri besleme alabilirler ve sorunlarına deneme-yanılma yöntemiyle çözüm bulabilirler.
  Isınma, oyun ve paylaşım süreçlerinden oluşan sosyodramanın son aşamasında bireyler aslına yalnız olmadıklarını, başka kişilerin de aynı duygular içinde olduğunu, benzer deneyimler yaşadığını ve benzer tepkiler gösterdiğini farkına varırlar. Bu da beraberinde katarsisi getirir ve grup üyelerini birbirine yaklaştırır.

  Rol değiştirme, ayna, eşleme, kendi kendine konuşma, boş sandalye, sahneyi dondurma, gelecek projeksiyonu, heykel gibi tekniklerden yararlanan sosyodrama son 10 yıldır şirketlerde de kullanılıyor. Örgütleri oluşturan, farklı geçmişlere, farklı duygulara, inançlara sahip kişilerin ortak bir noktada birleşmelerine imkan sağlıyor. Bireyler birbirlerine güvenmeyi, arkadaşlarının içinde bulundukları durumu anlayıp buna saygı göstermeyi, yaratıcılıklarını geliştirerek problemlere alternatif çözüm yolları bulmayı öğreniyorlar.
  Yani sosyodrama, bir drama lideri eşliğinde bir araya gelen ve ortak sorunları paylaşan insanların, seçtikleri sorun etrafında duygularını ve düşüncelerini açıkça ortaya koyup, alternatif çözüm önerileri geliştirmeye imkan sağlaması açısından örgüt içi iletişim yöntemi olarak önerilir. Çünkü sosyodrama, bireylerin oyun oynamalarına izin vererek, işle ilgili sorunlarından kurtulmalarını ve yeni fikirler üretmelerini sağlar. İşyerlerindeki bu uygulamaların amacı, iş sorunlarını ortaya çıkarmak ve işle ilgili yeteneklerin eğitimini vermektir.

  Nihal TOROS


   
Örgüt İçi İletişimde Sosyodrama konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İletişim

  İletişim

  İnsanlar arası iletişim; kişilerin birbirlerine bilinçli veya bilinçsiz olarak duygu ve düşüncelerini aktardıkları bir süreçtir. Bu sürecin başarısı, bireyin yaşamındaki mutluluğun temelini oluşturur. Anne, baba ve çocuk ilişkisinde her iki tarafın da birbirlerinin duygu ve düşüncelerini paylaşarak kabul etmeleri ile bir çok soruna çözüm bulunabilir. Çocuklarla etkili iletişim nasıl...
 2. aile içinde iletişim yoksa!

  aile içinde iletişim yoksa!

  Gençler aileleriyle anlaşılmadıklarını hissettiklerinde, anne–babalarının kendilerini sevmediklerini, güvenmediklerini veya değer vermediklerini düşünerek, gittikçe uzaklaşabilirler. Sonuçta evladına ulaşamayan anne–baba kendisini çaresiz hissederken genç de, anne–babası tarafından anlaşılamamanın verdiği stresle, gittikçe ya iç dünyasına çekilmekte ya da ailede aradığı huzuru bulamayarak...
 3. Çocuğunuzla İyi Bir İletişim Kurabilmek İçin

  Çocuğunuzla İyi Bir İletişim Kurabilmek İçin

  Eleştirmeyin. Ertelemeyin. Suçlamayın. Şikayet etmeyin. Çocuğunuzda güçlü bir istek uyandırın. Onu yüreklendirin. Çocuğunuza karşı iyi bir dinleyici olun. Onu kendinden bahsetmesi için cesaretlendirin. Onunla iyi bir iletişim başlatmak için ilgilendiği şeylerden bahsedin. Çocuğunuzun kendini önemli hissetmesini sağlayın ve bunu içtenlikle yapın. Onun fikrine saygı gösterin ve asla...
 4. sosyal iletişimi güçlendirmek için

  sosyal iletişimi güçlendirmek için

  iletişimi güçlendirmek Sevgili melekler, ister manavda bir yabancı ile konuşurken ister bir arkadaşınızla kahve içerken bütün insanlar saygıyı hak eder...Sevilen ve saygı duyulan biri olmak için bu önerilere kulak verin:) İletişim hem beden hareketlerini hemde sözlü ifadeyi kapsar. Konuşurken karşınızdaki insana bakın ve kollarınızı kavuşturmayın (kızgınlık ifadesi). Eğer utangaç biriyseniz...
 5. aile içi etkili iletişimin önemi

  aile içi etkili iletişimin önemi

  aile içi iletişimin önemi uluslararası iletişimin önemi iletişimle ilgili tiyatro metinleri iletişimle ilgili tiyatro iletişim sorunları ile İnsanın temel gereksinimlerini karşılayarak varlığını sürdürmek için kurduğu sosyal ilişkilerin en önemlisi olan ailede, üyeler arasındaki ilişkinin kalitesinin artması ve daha sağlıklı iletişim kurulabilmek için etkili iletişim kurulurken dikkat edilecek...

Sayfayı Paylaş