1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Orhan Gencebay Yılmaz Güney arkadaşlığı

Konu, 'Magazin' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

orhan gencebay yılmaz güney arkadaşlığı, röportajı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler burada arkadaşlar.

Arabesk'in Kralı, sinemanın Çirkin Kral'ı ile olan dostluğunu bakın ne güzel anlatmış Melek'ler:)

Orhan Gencebay, Türk sinemasının "Çirkin Kral"ı Yılmaz Güney'le dostluklarını anlattı

Bu yıl 6’ncısı düzenlenecek “Uluslararası İşçi Filmleri Festivali” bir sürprize ev sahipliği yapacak. İstanbul, Ankara ve İzmir’de eş zamanlı gerçekleştirilecek festivalde, yerli ve yabancı 60’a yakın film ücretsiz olarak izleyicilere sunulacak.

Festivalde, Orhan Gencebay’ın zamanında yasaklanmış tek filmi olma özelliğine sahip 1978 yapımı “Derdim Dünyadan Büyük” adlı filmi de festivalde gösterilecek. Festivali kapsamında hazırlanan “Festival” gazetesinde ünlü müzisyen ile yapılan söyleşide Gencebay, sinemanın “çirkin kralı” Yılmaz Güney ile dostluklarını anlattı.

'GİDİN YILMAZ GÜNEY’E TEKLİF EDİN'

Gencebay, ilk film teklifinin kendisine Yunus Emre’yi oynaması için geldiğini anlatırken, şunları söyledi:

"Yeni tanındığım sıralarda bana bir film teklifi geldi. Teklifi getiren benim Yunus Emre’yi oynamamı istemişti. UNESCO’ya yetiştireceğini söyledi ve 'Yetişmemiz için 17 gün var' dedi. Benim canım son derece sıkıldı. 'Bana bunu nasıl teklif edersiniz' dedim. Hayatımda hiç film yapmamışım, başrol oynamamışım. Benim gibi acemi birine teklif ediyorsunuz. Üstelik 17 günde bitecek ve UNESCO’ya gidecek. Bana göre baştan aşağı yanlıştı. 'Gidin bunu Yılmaz Güney’e teklif edin. O sinema adamı. Üstelik 17 günde olmaz, 17 ayda olur, ona göre teklif edin' diye reddettim."

Daha sonra gelen tekliflerden birinin de Yılmaz Güney’e ait olduğunu söyleyen Gencebay, o günü şöyle anlattı:

"Teklifler hep vardı. Ondan sonra sevgili Yılmaz ağabeyimiz, Yılmaz Güney, biliyorsunuz kendisi sinemanın her tür alanını tanıyan, bilen bir sinema adamıydı, bana aynen böyle 'Kardaş' dedi (Gülüyor), ‘Bundan sonra beraber çalışalım ya. Gel, ağabey, kardeş çalışalım, ben senin patronun gibi değil, aynı çatı altında yönetmenin de olayım beraber çalışalım’ dedi. Ben yıllardır tanıyordum zaten, çok da sevdiğim birisiydi. 'Memnuniyetle, ne güzel olur Yılmaz ağabey' dedim. Karar verdik fakat bir olaylar oldu o hapishaneye girdi. Ondan sonra biz tabii Yılmaz ağabeyle üzülerek biraraya gelemedik."

'ÇOK KAFAYI ÇEKTİK'

Güney ile iyi dost olduklarını ve birlikte birçok kez 'kafayı çektiklerini' de anlatan Gencebay, "Ne içerdiniz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"İyi votkacıydı o (Gülüyor). Votka-soda, votka-limon içerdi. Ben de içerdim. Silah kullanırdı, gözü pek bir adamdı ve espriliydi. Rahmetli Yılmaz ağabey sağlam adamdı. Çok severdim, o da beni çok severdi." (Habertürk)

Orhan Gencebay Yılmaz Güney arkadaşlığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Orhan Gencebay

Orhan Gencebay

Biyografisi Orhan Gencebay'ın yaşamında iki doğum tarihi vardır... Birincisi 1944 yılının 4 Ağustos'unda sıcak bir öğle vakti ilk soluk. İkincisi ise müziği kanında,duygularında solukladığı an. Müzik yaşantısına altı yaşlarında babasının "eğlensin" diye aldığı mandolin ve kemanı çalarak başladı. Bunlar daha çok batı aletleriydi. Hocası viyolanistti, çok iyi öğrenim...
  2. Orhan Gencebay - Yokluk

Orhan Gencebay - Yokluk

Ben Yokluğu yalnız bende sanırdım Meğerse ne yokluk çekenler varmış Derdimi herkesten aman fazla sanırdım Yoklukla yaşarken ölenler varmış Derdimi herkesten aman fazla sanırdım Yoklukla yaşarken ölenler varmış Ey gönlüm sen benden neler istiyorsun Mutluluk yetinmektir bunu bilmiyorsun Neden şu haline şükür etmiyorsun İsyan ediyorsun Görmedin mi dünya hırsın kurbanıdır Sende mi hırsla malum...
  3. Orhan Gencebay - Unutulmaz

Orhan Gencebay - Unutulmaz

Ne seni buldum nede senle geçen bir bahar Gönlüm hala kıştadır her gün yağmurlar yağar Hasar yapmıyor artık en deli fırtınalar Bir sır oldu gönlüme sen ve senden kalanlar Unutulmaz unutulmaz hatıralar hatıralar Unutulmaz unutulmaz o anılar yaşananlar Ben hala ilk gün gibi anılarla yaşıyorum Kapanmayan yaraların izlerini taşıyorum Her doğan gün bir ümit her ümitten gün batar Gönlüm yangın...
  4. Orhan Gencebay - Nerede

Orhan Gencebay - Nerede

Beni ne benden sor nede neşeden Beni bilmek istersen sor aşk ve çileden Dil kötü söylerse gönül kırılır Kırma sakın bir hasretin aşığım ben Sevmenin zamanı geldi geçiyor Bulamadım bir seveni canı gönülden Nerede nerede Gönlümün Leyla'sı nerde Nerede nerede Belalım nerde Mutluluk sevince ele geçendir Gülmeyi bilen sevgiye kıymet verendir Şu koca dünyanın nesi var başka Bedbaht olanlar...
  5. Orhan Gencebay - Kahrolayım

Orhan Gencebay - Kahrolayım

Hergün seni düşünüpte içmiyorsam kahrolayım Gözyaşımla dolup dolup taşmıyorsam kahrolayım Değişmem seni dünyaya hem ezeli hemde beri Hala seni ilk gün gibi sevmiyorsam kahrolayım Yine seni ilk aşk gibi sevmiyorsam kahrolayım Geceleri düşlerimde gündüzleri hayalimde Işık gibi gözlerimde görmüyorsan kahrolayım Seni bir an unuttuysam Başka sevgili bulduysam Canımdan çok sevmiyorsam...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş