1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Örnek öğretmenler, 'örnek' olmayı anlatacak...

  Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  Eğitim Reformu Girişimince bu yıl beşincisi düzenlenecek ''Eğitimde İyi Örnekler Konferansı'', Türkiye genelinden 2 bin 500 öğretmenin katılımıyla 5-6 Nisanda Sabancı Üniversitesinde gerçekleştirilecek.

  Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezinin koordine ettiği Eğitim Reformu Girişiminin Koordinatörü Neyyir Berktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konferansın, ''Türkiye'de yanlış olan, kötü gideni değil, iyi giden şeyleri'' vurguladığını anlattı.

  Berktay, sözlerine şöyle devam etti:

  ''Mevcut ve zor koşullar içinde sınıflarında çok yaratıcı, değişik şeyler yapmaya çalışan öğretmenler var. Bunlar 'Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım' anlayışı ile hareket etmiyor. Gerçekten öğrenciye daha fazla nasıl destek olabilirimin yollarını arıyorlar. Biz, onları tanımak, ön plana çıkarmak, cesaretlendirmek, teşekkür etmek ve başka öğretmenleri de böyle davranmaya çağırmak için ortaya çıktık.''


  Her yıl başvuru çağrısı yayımladıklarını, öğretmenlerin, okullarla beraber çalışan sivil toplum kuruluşlarının, öğretim üyelerinin geliştirdikleri ve sınıfta uyguladıkları programlarla başvurduklarını anlatan Berktay, ''Bu programın, sadece bir araştırma veya akademik makale olmaması, sınıfta uygulanmış ve sonuçlarının alınmış olması koşulu aranıyor'' dedi.
  Neyyir Berktay, her sene jüri tarafından bu uygulamaların bir bölümünün poster ya da sözlü sunum olarak seçildiğini ifade ederek, bu yıl 64'ü sözlü olmak üzere 71 posterin iki gün boyunca Sabancı Üniversitesindeki oturumlarda sunulacağını kaydetti. Böylece okul öncesi, ilköğretim ve orta öğretim öğretmenlerinin geliştirdikleri uygulamaları meslektaşları ile paylaşma imkanı bulduklarını belirten Berktay, konferansın çok keyifli ve canlı bir ortamda gerçekleştirildiğini söyledi.

  -''BEKLENEN SAYIYA ULAŞILAMADI''-

  Berktay, konferansta ayrıca yuvarlak masa toplantısı ve tartışma atölyesi düzenlendiğini anlatarak, buralarda da Türkiye'de eğitimin gündeminde önemli yer tutan konularda görüş alışverişinde bulunulduğunu dile getirdi.

  Anadolu'dan katılımın giderek arttığını, ancak beklenen sayıya ulaşamadığını kaydeden Berktay, bu nedenle konferans sonrasında sunum yapan öğretmenlerden bazılarının kendi imkanlarıyla Anadolu'daki illere giderek geliştirdikleri bilgileri paylaştığını anlattı.

  Berktay, konferansın, Türkiye'de eğitimin tüm paydaşlarını iyi örnekler etrafında bir araya getirmesi açısından önemli bir örnek olduğunu dile getirerek, konferansta, Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey bürokratları, Ankara ve yerel birimlerinden yetkililer, öğretmenler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, veliler, özel sektörden eğitime ilgi duyan kişiler ve öğrencilere iletişim ve iş birliği olanakları yaratılacağını bildirdi.

  Neyyir Berktay, 2004 yılında 240 başvuru ile başlayan konferansa, bu yıl çeşitli okul, üniversite, kamu kuruluşu, sivil toplum kuruluşu ve özel kuruluşlardan 558 başvuru yapıldığını kaydederek, konferansa bu yıl 2 bin 500 öğretmenin katılmasını beklediklerini söyledi.

  -İNÖNÜ VE KIRAY ANISINA ONUR OTURUMU-

  Akademisyen ve yazar Herkül Millas'ın ''barış'' konulu konuşmasıyla 5 Nisanda başlayacak konferansın, geçtiğimiz yıl vefat eden Prof. Dr. Erdal İnönü ve Prof. Dr. Mübeccel Belik Kıray adına düzenlenen onur oturumlarıyla devam edeceğini belirten Berktay, konferansın özel başvuru alanı olarak belirlenen ''Eğitimde Cinsiyet Ayrımcılığı ile Mücadele'' çerçevesinde, alanında önde gelen isimlerle bir dizi sohbet gerçekleştirileceğini anlattı.

  Neyyir Berktay, çocuk işçiliğinin çok ciddi bir sorun alanı olduğunu ifade ederek, ''Konferansta çocuk işçiliğine bir köşe ayırdık. Bu alanda çalışan kişi ve kurumlar resim ve belgesellerle kendi projelerini anlatarak konuyu oradaki herkes için biraz daha görünür kılmaya çalışacak'' dedi.


   
Örnek öğretmenler, 'örnek' olmayı anlatacak... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öğretmenler

  Öğretmenler

  ÖĞRETMENLER... Bilgisizlikten çorak ve çatlayan topraklara dönen nesilleri, başyapıt durumuna getirenler...Tükeninceye kadar yanan bir mum gibi etrafını aytınlatanlar... Kültürü oluşturarak zekâyı, hayali, duyguyu işleyenler, şekil verenler... Mevlâna'nın,Yunus'un sevgi bahçelerinden inciler; Itri'nin bestelerinden Veysel'den güller deren hisler...Karlı çizmelerle, karlı...
 2. süveter örnekleri

  süveter örnekleri

  Merhaba arkadaşlarım sizlere el işi süveter örnekleri veriyorum. Hazır kışta geliyor belki beğendiğiniz model olur ve yaparsınız.
 3. Etamin örneği

  Etamin örneği

  etamin örnekleri kitabı İyi günler. Bana çok acil, Kara kartal yada Beşiktaş armalı etamin modeli lazım. Yardımcı olursanız çok sevınırım. Şimdiden teşekkürler..
 4. deneme örneği

  deneme örneği

  deneme yapıyorum
 5. örnek es...

  örnek es...

  Dünyaya ve ahirete ilişkin en sahici bilgi kaynağımız olan Efendimiz (SallAllahu Aleyhi Vesellem), örnek bir eş olarak da, ideal eşin nasıl olması gerektiğini tüm dünyaya öğretmiştir. Her adımı bir nezaket, bir zarafet ve incelik barındıran Peygamberimiz, nasıl `iyi bir eş` olunabileceğini, huzurlu bir ailenin temelini atmanın toplum için neden önemli olduğunu bizatihi kendi yaşantısıyla...

Sayfayı Paylaş