1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Ortopedİ-osteoporoz

  Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Osteoporoz
  Osteoporoz, kemiklerin alışılmışın dışında hafiflemesi ve kolay kırılabilir hale gelmesidir. Bir hastalık olmaktan çok, yaşlanmaya bağlı bir bozukluktur. Bedenimizdeki kemikler, çoğumuzun zannettiği gibi ölü değil, sürekli değişen canlı yapılardır. Bu değişme, kemiğin zayıflaması yönündeyse, osteoporoz denilen durumdan söz edilir.

  Nedenleri
  En sık görülen nedeni yaşlılıktır. Orta yaştan başlayarak herkesin kemikleri hafiflemeye başlar; bu değişme kadınlarda menopozdan sonra belirginleşir ama ileri yaşlarda kadınlar ile erkeklerde eşit oranda görülür ve normal kabul edilir. Yitirilen kemik fazla miktarda olmadıkça osteoporozun sorun yaratması söz konusu değildir.

  Osteoporozun daha karmaşık nedenleri de vardır ama bunlar ender görülür. Bu vakalarda, başka bir hastalık sonucu bütün bedende büyük değişiklikler ortaya çıkar. Bu tip osteoporoza, nedeni başka bir hastalık olduğundan, "ikincil osteoporoz" denir. Birincil, yani asıl hastalık iyileşince osteoporoz da yok olur.


  Birincil hastalıklar çoğunlukla hormon dengesizlikleridir. Osteoporoza yol açan ikinci derecede bir neden de uzun süre hareketsiz kalmaktır. Ağrı, felç ya da kırık nedeniyle hareketsiz kalan bacak ve kol kemiklerinde sık görülür.
  Belirtiler
  Osteoporozda hiçbir belirti olmayabileceği gibi bel ağrısı ya da kemik ağrısı gibi ciddi belirtiler de görülebilir. İlerlemiş vakalarda boy kısalması, belkemiği eğrilmesi gibi bozukluklar olabilir. Kemikler ufak bir zorlanma ya da darbeyle kolayca kırılır. En sık rastlanan kırık türü omurlardan birinin basınçla kırılması biçimindedir. Bu kırık ya hiç ağrı yapmaz ya da ağrısa bile tedavi edilmeden iki - üç ayda iyileşir. Ama uzun dönemde kırıklar artarak, omurganın kısalmasına ve eğilmesine neden olurlar.

  Bir başka kırık bölgesi ise kalçadır. Yaşlılar, denge bozukluğu ve bedenlerinin esnekliğini yitirmiş olması nedeniyle kolay düşerler. Eğer yaşlı hastada osteoporoz varsa, hafif bir darbe (doktorların dediği gibi 'travma') kalça kemiğini kırmaya yeterlidir.

  Tedavi
  Kesin tanı röntgen ve kan tahlilleriyle konur. Genellikle başka bir nedenle çekilen röntgen filminde osteoporoz ortaya çıkar. Özel çekimlerde hasta kemikler daha kolay görünür ve gizli kırıklar bulunabilir. Kan tahlilleri osteoporoza neden olabilecek hastalıkların ortaya çıkarılmasını sağlar. Sözgelimi, aşırı çalışan tiroit bezi (tirotoksikoz), ikincil osteoporoz yapabilir.

  Osteoporoz tehlikeli ya da öldürücü bir hastalık değildir, en kötü sonucu sakatlıktır. Osteoartritten yakınan bir hasta, yineleyen kırıklar sonucu tekerlekli sandalyeye bağımlı hale gelebilir. Omurilikten çıkıp kol ve bacaklara giden sinirler etkilenirse, ilgili organda ağrı ve güçsüzlük olabilir. En ağır vakalarda ise, bel ileri derecede öne eğilerek (kamburluk) soluk almayı güçleştirir.

  Tedavinin amacı, hastanın hareketsiz kalmamasını sağlamaktır. Egzersizle kemikler güçlendirilir ve erimeleri önlenir. Bu nedenle kırıktan sonra hasta, olabildiğince erken ayağa kaldırılır. Kemik yapımını artırmak için bol protein içeren bir diyet ve kalsiyum ile D vitamini verilir.

  Osteoporoz tedavisinde birçok ilaç denenmiş ama etkileri bilimsel olarak kesinlik kazanmamıştır. Bu bakımdan osteoporozun kendisinin tedavisinden söz edilemez. Herkesin yaşlanınca osteoporozla karşılaşacağı bir gerçektir. Ama çoğu kişide bu çok hafiftir. Kırığı ya da sakatlığı olan talihsiz insanların sayısı azdır. Ancak dikkatli bakım ve yeni tedavi yöntemleri sayesinde bunların da ileride tedavi edilebileceği sanılmaktadır.


   
Ortopedİ-osteoporoz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. OSTEOPOROZ (Osteoporosis)

  OSTEOPOROZ (Osteoporosis)

  Kemik yoğunluğunun yaygın olarak azaldığı ve kemik yıkımının, kemik yapımından fazla olduğu durumdur. Normalde kemiğin yapım ve yıkımı arasında bir denge vardır. Herhangi bir nedenle kemik yapımının azalması veya yıkımının artması sonucu osteoporoz meydana gelir. Uzun süre hareket edememe, felç, yetersiz beslenme, yetersiz kemik dokusu yapımı (osteogenesis imperfekta hastalığı), hormonal...
 2. Ortopedİ-perthes

  Ortopedİ-perthes

  Perthes hastalığı Az rastlanılan Perthes hastalığı, beş ile on yaş arasındaki çocukların kalça eklemini etkiler, ağrıya ve topallamaya neden olur. 1910'da Legg, Calve ve Perthes adlı üç cerrah, başka hiçbir hastalığı olmayan beş ile on yaşları arasındaki çocukların, büyümekte olan kalça eklemlerini etkileyen garip bir hastalığı tanımladılar (Hastalık kısaca Perthes hastalığı diye anılır)....
 3. Ortopedİ-paget

  Ortopedİ-paget

  Paget hastalığı Kendiliğinden kırılabilecek kadar incelmiş kemikler ve beyni sıkıştıran, kalınlaşan kafatası, bir çeşit kemik hastalığı olan Paget hastalığının en kötü belirtileridir. Paget hastalığı kemiklerde zayıflamalar ve biçim bozuklukları ile kendini gösterir. Hastalık 1870 yılında Sir James Paget tarafından tanımlanmıştır. Belirtiler ve tedavi konusundaki bilginin artmış olmasına...
 4. Ortopedİ-kemİk İlİĞİ İltİhabi

  Ortopedİ-kemİk İlİĞİ İltİhabi

  Kemik iliği iltihabı Kemik iliği iltihabı, yani osteomiyelit, eskiden çok ciddi sonuçları olabilen bir durumdu. Günümüzdeyse antibiyotikler ve modrn yöntemlerle genellikle tam olarak tedavi edilebilmektedir. Kemik iliği iltihabı, kemikte, bakteriler ya da mantarlarla oluşan bir enfeksiyondur. Akut ya da kronik olabilen enfeksiyon, kemiğe kırıklar, kirli yaralar ya da cerrahi girişim...
 5. Ortopedİ-kamburluk

  Ortopedİ-kamburluk

  kamburluk başlangıcı kamburluk tedavileri kamburluğu önleyici hareketler egzersizleri için egzersizler Kamburluk Belkemiği eğriliği, özellikle yaşlılarda oldukça sık rastlanan bir durumdur. Eğriliğin en yaygın biçimi ise kamburluktur. Belkemiğinin arkaya, dışa doğru aşırı eğrilmesine "kamburluk" (kifoz) denir; genellikle belkemiğinin yana doğru eğriliğiyle birlikte olur...

Sayfayı Paylaş