Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Oruç Bedeni bir ibadettir.

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  İslâm’ın beş ana temelinden birisi de Ramazan-ı Şerif ayında oruç tutmaktır. Oruç da namaz gibi bedeni bir ibadettir. Medine-i Münevverede Hicret’in ikinci yılı Şaban ayının sonunda farz kılınmıştır. Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz, Hicretin onbirinci yılı Rebiulevvel ayında vefat ettiğinden dokuz Ramazan orucu tutabilmiştir. Bunlardan beşi: Yirmi-dokuz gün, dördü de: Otuz gün idi.
  Orucun farziyyeti: Kitab yani Kur’an-ı Kerîm, sünnet, Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin Hadis-i Şerifi ve icma-ı ümmetle sabittir. Cenab-ı Hak buyuruyor ki:

  “Ey iman edenler! Oruç tutmak, sizden önceki ümmetler üzerine yazılıp farz kılındığı gibi sizin üzerinize de yazılıp farz kılındı. Bu, öteden beri uygulanan ilâhi bir kanundur. Ta ki oruç sebebiyle günahlardan sakınmanızı, müttekî olmanızı ümid edebilesiniz. Oruç sayesinde nefsinize ve şehvetlerinize hâkim olma alışkanlığını elde ederek günahlardan, tehlikelerden sakınıp takva mertebesine erebilesiniz. Size farz kılınan oruç sayılı günlerdedir…” (Bakara Sûresi: 183-184)

  Bu ayet-i kerimeden anlaşılıyor ki: Oruç, Hazret-i Adem (A.S.) dan itibaren bütün ümmetlere farz kılınmış bir ibadettir.

  “Öyleyse içinizden kim o Ramazan ayına erişirse, onun orucunu tutsun.” (Bakara Sûresi: 185)

  Abdullah b. Ömer (R.A.) den rivayete göre: Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurdu:

  “İslâm beş şey üzerine kurulmuştur: ALLAH Teâlâ’dan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in ALLAH Teâlâ’nın Resûlü olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, zekât vermek, hacc etmek ve Ramazan orucunu tutmak.” (Buhari, İman: l, 2; Müslim, İman: 19-22, Tirmizi, İman: 3, Nesei, İman: 13)

  Ayrıca Cibril hadis-i şerifi diye bilinen hadis-i şerifte de Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurdu:

  “İslâm, ALLAH Teâlâ’dan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in ALLAH Teâlâ’nın Resûlü olduğuna şehadet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekatı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirebilirsen Kâ’be’yi ziyaret etmen, hac yapmandır.” (Müslim, İmân:15, 1/37, 40; Buhârî, İman: 37)

  Görüldüğü üzere her iki hadis-i şerifte: “Oruç” ibadeti İslâm’ın beş temel esası arasında zikredilmiştir. Hakiki Müslüman olabilmek için işbu beş temel esası yapmak zaruridir.

  Talha b. Ubeydullah (R.A.) den rivayete göre: Necd ahalisinden saçı darmadağınık, fakir bir kimse Resûlullah (S.A.V.) Efendimize geldi. Uzaktan sesini karmakarışık duyuyor, fakat ne söylediğini anlamıyorduk. Nihayet yaklaştı. Meğer İslâm’ın ne olduğunu soruyormuş. Bu suale karşı Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:

  “Bir gün bir gece içinde beş vakit namaz.” buyurdu. O zat:

  - Üzerimde bu namazlardan başkası da olacak mı? diye sordu.

  “ Hayır, meğer ki kendiliğinden kılasın.” buyurdu. Ondan sonra Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:

  “ Bir de Ramazan orucu.” buyurdu. O zat:

  - Üzerimde bundan başkası da olacak mı? diye sordu. Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz de:

  “ Hayır, meğer ki kendiliğinden tutasın.” cevabını verdi. Talha dedi ki: Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz, zekâtı da ona söyledi. O zat yine:

  - Üzerimde bundan başkası da olacak mı? diye sordu. Yine Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:

  “ Hayır, Meğer ki kendiliğinden veresin.” cevabını verdi. Bunun üzerine o Necdî fakir zat:

  - VALLAHi! Bundan ne fazla, ne de eksik bir şey yapacak değilim, diyerek arkasını dönüp gitti. Bunu duyunca Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz:

  “ Eğer doğru söylüyorsa, felah buldu gitti.” buyurdu.   
Oruç Bedeni bir ibadettir. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kutuplarda oruç ve namaz

  kutuplarda oruç ve namaz

  Bazı ateistler, (Kutuplarda nasıl namaz kılınır, nasıl oruç tutulur. Buna kimse cevap veremiyor, görüldüğü gibi İslamiyet har asra ayak uyduramıyor) diyerek, güya İslamiyetin bazı meselelere bir çare bulamayacağını söylüyorlar. Bunların etkisi altında kalan, reformist zihniyete sahip bazı mezhepsizler de, (Bakın dinde cevap verilmesi gereken meseleler çıkıyor, yeni ictihadlar yapılmalı,...
 2. Ölen bir Müslümanın namaz ve oruç borcu nasıl ödenir?

  Ölen bir Müslümanın namaz ve oruç borcu nasıl ödenir?

  Ölmüş bir müslümanın oruç ve namaz borcu ödenirmi? Ödenirse ne şekilde ödenir cevabı arkadaşlar :) Oruç ve namaz gibi ibadetler mükellef olan her Müslümanın yapması gereken şahsi farzlardır. Bunun için her Müslüman bizzat namazı kılmak, Ramazan orucunu tutmak sûretiyle ancak borcunu eda etmiş olur. Ölmeden önce hayatta iken bu ibadetlerini kendi yerine yakını veya bir başkası yapamaz....
 3. Oruç İbadeti Nedir Oruç İle İlgili Tüm Bilgiler

  Oruç İbadeti Nedir Oruç İle İlgili Tüm Bilgiler

  Oruç Nedir Neden Tutulur Oruç Nedir Kimler Neden Oruç Tutmalıdır Sevgili melekler, üçaylar denilen kutsal ayların ilki olan Recep ayı içindeyiz. 2 ay sonra Ramazan ayını karşılayıp oruç tutacağız. Bu yazımızda oruç nedir, orucu kimler tutmalıdır gibi soruların cevaplarının yanısıra, oruçla ilgili tüm bilgileri kısaca sizlerle paylaşacağız :) İslam'ın beş esasından biri de Ramazan ayında...
 4. Orucun Bedene Faydaları nelerdir

  Orucun Bedene Faydaları nelerdir

  Arkadaşlar Ramazan ayı geliyor çok az kaldı bu yıl da inş orucumuzu tutabiliriz diyor ve sizden Orucun Bedene Faydaları nelerdir diye bildikleriniz bu sayfadan benimle paylaşmanızı rica ediyorum

Sayfayı Paylaş