Oruçluyken Dişler Fırçalanabilir mi?

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Oruçluyken Dişler Fırçalanabilir mi?
oruçluyken diş fırçalamak, oruç tutarken diş fırçalanırmı, oruç tutarkenSevgili melekler, her Ramazan öncesi sorulan bazı sorular vardır. Bunlardan birisi de oruçluyken diş fırçalamanın orucu bozup bozmadığıdır. Bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler için tekrarlıyoruz diş fırçalamak orucu bozmaz. İşte detaylar...


orucluykendis.jpgOruç tutarken dişler fırçalanabilir mi?
İftar ve sahur yemeklerinden sonraki ilk 20-30 dakika içinde bakteriler dişte çürümeye neden olabileceği için dişlerin fırçalanması gerekir. Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun, misvak parçalarının veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur.


Ramazanda ağız bakımı nasıl yapılmalıdır?
Oruç tutmadan önce olduğu gibi oruç tutarken de ağız ve diş sağlığımıza özen göstermeliyiz. Bunun için iftar ve sahurdan sonra dişler mutlaka özenle fırçalanmalıdır. Ramazan ayı boyunca dil yüzeyi ve diş eti bölgelerinin de iyi bir şekilde fırçalanarak temizlenmesi gerekir. Ayrıca antiseptik gargaranın da kullanılması diş ve ağız temizliği açısından önemlidir. Diş ipi kullanımı ve dilin fırçalanması da bakterilerin oluşumunu engelleme bakımından önemlidir. Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğu için ağız kokusuna da neden olur. Bu nedenle iftardan ve sahurdan sonra sigara içenler mutlaka ağız bakımı yapmalıdırlar.
 
Üst