1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Osmanlı takıları

  Konu, 'Çöplük' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  hürrem sultan takıları osmanlı takı hürrem sultan takilari osmanlı takıları hurrem takilari
  < Konu Resmi..>

  II.Osman’ın annesi Sırp Mari yani Şehsüvar Sultan, 2. Mustafa Han’ ın eşidir.Kolyeye onun ismi verilmiştir. Tasarımın ortasında görülen pembe üzerine morumsu renkte dalga efekti verilmiştir. Ucuna akıtma boncuk ilave edilmiştir.


  Safiye Valide Sultan
  < Konu Resmi..>

  1548 yılında doğar. Sultan III. Murad’ın eşi ve Sultan III. Mehmet’in annesidir. Gerçek ismi Sofia Baffo’dur. Venediklidir. 1603′te elli beş yaşındayken sürgün yeri olan Beyazıd’taki Eski Saray Haremi’nde şaibeli bir nedenle vefat eder.Kolye ona ithafen tasarlanmıştır.Altı farklı renk makrome ile birleştirilmiştir.

  Rabia Gülnuş Sultan
  < Konu Resmi..>

  4. Mehmet Han ‘ın eşi ,2. Mustafa Han’ ın annesidir. Gülnuş Sultan 1642 yılında Girit’te doğdu. Burada yaşayan Verzini ailesindendi. 1715 yılında Edirne’de vefat etmiştir. İstanbul, Üsküdar Camii önündeki türbesine gömülmüştür. Tasarıma onun adı verilmiştir.Öbek halinde gökkuşağı renklerinden yapılan cam boncuklar, siyah zemin üzerine işlenerek adeta Rönesans dönemine ait bir gerdanlık edası kazandırılmıştır.


  Nur - Banu Sultan
  < Konu Resmi..>

  II. Selim’in eşi ve III. Murad’ın annesidir. Venedikli olan Nur- Banu Sultan, dört yıl boyunca Hürrem Sultan tarafından haremde eğitilir ve Şehzade Selim’e armağan edilir. Atikvalide Külliyesi’ni Mimar Sinan’a yaptırmıştır.
  Bu kolyeye onun adı verilmiştir.Birbirine uyumlu renklerin birbiri ile kombinasyonları sonucu ortaya çıkan cam boncuklarla tasarım tamamlanmıştır.

  Mihrişah Sultan
  < Konu Resmi..>

  III. Ahmet Han ‘ın eşi , 3. Mustafa Han ‘ın annesidir. Aslen Fransız, gerçek adının da Janette olduğu söylenen, bir harem cariyesiydi. Bu tasarım ona itafen yapılmıştır. Orta kısımda bulunan üç büyük boncuk üzerine ebru sanatı ‘ndan kalp desenleri yapılmıştır. Makrome ve kurdele ile tasarım tamamlanmıştır.

  Mahpeyker Kösem Sultan
  < Konu Resmi..>


  1590 yılında doğar. Sultan I. Ahmed’in eşi ve Sultan IV. Murad’ın ve Sultan İbrahim’in (Deli İbrahim) annesidir. Aslen Sırp’tır. Genç yaşta dul kalmıştır. Gelini, torunu IV. Mehmed’in annesi Turhan Sultan tarafından 1651′de boğdurulur. İstanbul’daki en büyük kervansaray olan Büyük Valide Han, onun tarafından yaptırılmıştır.Bu tasarım ona itafen yapılmıştır. Gökkuşağının tüm renkleri kullanılarak tasarlanan bu kolyede makrome tekniği göze çarpar.

  Kamer Hatun
  < Konu Resmi..>

  Babası Sultan 2. Beyazıt, annesi Gülruh Hatun olan Kamer Sultan hakkında bilinenler oldukça azdır.Bu efruze tasarımı kendisine ithaf edilmiştir. Beyaz , pembe ve kahve cam boncuklarla makrome tekniği birleştirilmiştir. Ortada soyut cam bir obje bulunur. Üç büyük cam boncuğun her birinin çevresi kabarcıklarla işlenmiştir.

  Hürrem Haseki Sultan
  < Konu Resmi..>

  1506 yılında doğan Hürrem Sultan , Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi ve Sultan II. Selim’in annesidir. Aslen Rus olan Roxelanne, Hürrem ismini sarayda alır. 15 Nisan 1558 yılında vefat etmiş, Süleymaniye Camii’ne defnedilmiştir. İstanbul’un en büyük ve görkemli hamamı olan Hürrem Sultan Hamamı, Hürrem Sultan Mimar Sinan’a yaptırmıştır.Bu kolye ona ithaf edilmiştir. Değişik renklerde küçük cam boncuklar ve döküm pullar eşliğinde örülerek oluşturulmuştur.


  Hüma Sultan
  < Konu Resmi..>

  Fatih Sultan Mehmet ‘in annesi Sırp Despina nam-ı diğer Hüma Sultan , 2. Murat ‘ın eşidir. İsfendiyaroğullarından Tacettin İbrahim Bey’in kızı Hatice Alime Hüma Hatun, Fatih Sultan Mehmed’in yanında, İstanbul Fatih Külliyesi’ndeki Fatih Camii’nde yatmaktadır. Bu kolye ona ithaf edilmiştir. Üç farklı rengin cam boncuklarından ve örgü tekniğiyle birleştirilmesinden oluşmuştur.


  Hayme Hatun (Medium)
  < Konu Resmi..>

  Hayme Hatun veya Hayme Ana Osmanlı İmparatorluğu ‘nun kurucusu olan Osman Gazi ‘nin annesi ve Ertuğrul Gazi ‘nin eşidir. Söylentiye göre Hayme Hatun öldüğü zaman bir kaplıcaya gömülmüştü. Çok sevilen Hayme Hatun’un ismini ölümsüzleştirmek için kaplıca çevresine Hayme Ana adı verilmiş ve bu isim zamanla Haymana’ya dönüşmüştür. Bu tasarım kendisine ithaf edilmiştir. Tasarımda mumlu iple tığ işi ve makrome tekniği ile pembe cam boncuklar kullanılmıştır.


  Gülustu Sultan
  < Konu Resmi..>

  Son Osmanlı padişahı Mehmet Vahdettin ‘in annesi , Sultan Abdülmecit ‘in eşidir.Bu tasarım kendisine ithaf edilmiştir. Gökkuşağının beş rengi siyah boru boncuk üzerine ebru tekniğiyle işlenmiştir. Siyah ip ile tığ işi uygulanmıştır.


  Gülçiçek Hatun
  < Konu Resmi..>

  Yıldırım Beyazıt ‘ın annesi Bulgar Marya yani Gülçiçek Hatun , Murat Hüdevendigar ‘ın eşidir. Bu tasarım kendisine ithaf edilmiştir. Makrome tekniği ile siyah boncuklarla örülen tasarımın ortasında tek boğumlu boncuk yapılmıştır. Boncuğun üzeri siyah ve beyaz mine ile kaplanmıştır.


  Gülcemal Kadın Efendi
  < Konu Resmi..>

  Sultan Mehmet Reşat ‘ın annesi ,Sultan Abdülmecit ‘in eşi Arnavut Sofi yani Gülcemal kadındır.Bu takı kendisine ithaf edilmiştir. Dört farklı rengin kullanıldığı bu tasarımın orta kısmında pembe renkli boncuk üzerine mor dalga efekti verilmiştir. Örgü ve tığ işi ile tasarım tamamlanmıştır.


  Bala Hatun
  < Konu Resmi..>

  Osman Gazi’nin hanımı, Aladdin Paşa ‘nın annesi, Şeyh Edebali ‘nin kızıdır. Bazı kaynaklarda adı Rabia Hatun olarak da geçer . Bu takı kendisine ithaf edilmiştir. Dört büyük boncuk üzerine farklı renkler ve ortalarına kabarcık yapılmıştır.Ortada aynı renklerden disk çalışılarak örgü ile tamamlanmıştır.


  Aişe Sineperver Valide Sultan
  < Konu Resmi..>

  Osmanlı İmparatorluğu ‘nun yirmidokuzuncusu 4. mustafa ‘nın annesi Bulgar Sonya yani Aişe Sineperver Valide Sultan ‘dır.(ö. 1244/1828), Atpazarı yakınlarındaki mektebi, çeşmesi bulunur.Bu takı kendisine ithaf edilmiştir.
  Dört farklı rengin birbiri içinde kombinasyonuyla 4 farklı kilim deseni işlenmiştir.
   
  Son düzenleme: 9 Ocak 2009
 2. elmalı kurabiye

  elmalı kurabiye Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2008
  Mesajlar:
  4.756
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Osmanlı takıları

  çok hoşlar canım emegine saglık
   
 3. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Osmanlı takıları

  güzel takılar bencede saol canım emeğine sağlık
   
 4. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Osmanlı takıları

  rica ederim:)
   
Osmanlı takıları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Osmanlı

  Osmanlı

  Osmanlı Eskiden Osmanlı İmparatorluğu´nda viskon ve koton karışık üretilen kumaşta çoğu zaman çizgili desen kullanılıyor. Kumaş; ipek, yün ve koton karışımından oluşuyor. Duvar kaplaması, perde ve koltuklarda kullanılıyor.
 2. Osmanlı kaftanları

  Osmanlı kaftanları

  osmanli kaftanlari osmanlı kaftanları sultan kaftanları sultan ve şehzade kaftanı padişah giysileri İnsanoğlu çeşitli gereksinmelerini gidermek için var oluşundan bugüne değin dünya nimetlerinden yararlanma yollarını aramış insan zekâsı giderek gelişmiş akla hayale sığmayan sayısız ve sınırsız buluşları gerçekleştirmiştir. İnsanlık tarihinin en eski sanatlarından biri hiç kuşkusuz dokuma...
 3. Osmanlı Nezaketi

  Osmanlı Nezaketi

  Evlatları olmakla gurur duyduğumuz, Osmanlılar'ın edeb, nezâket ve terbiye husûsunda kaydettikleri seviye, hiçbir milletle kâbil-i kıyâs değildir. Onların muâşeret âdâbı, misli görülmemiş bir mükemmellik ve incelik arzeder. Akıllara sığmayan bir zarafetle bezeli tezhipler, büyük sabrın ürünü hatlar, edep ve itaatin şahitleri haşmetli camiiler, merhametin alemi vakıflar, bize kadar tevarüs eden...
 4. Osmanlı yüzükleri

  Osmanlı yüzükleri

  osmanlı yüzük osmanli yuzuk osmanlı yüzüğü yüzükleri osmanli yuzukleri Tarihi seven melekler için osmanlı yüzükleri umarım beğenirsiniz...:)
 5. osmanlı

  osmanlı

  osmanlı zamanında neden ladevri vardı gül devri yoktu

Sayfayı Paylaş