1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  ÖSS'de 24 bin boş kontenjan

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  ÖSS'de 24 bin boş kontenjan
  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSS) ek yerleştirme sonucuna göre, lisans programlarında 12 bin 323, ön lisans programlarında ise 11 bin 967 kontenjan boş kaldı. ÖSYM'nin internet sitesinden alınan bilgiye göre, ek yerleştirme öncesinde lisans programlarında 19 bin 116, ön lisans programlarında 50 bin 295 olmak üzere toplam 69 bin 411 kontenjan açığı bulunuyordu.
  Ek yerleştirme sonucunda, lisan programlarında, devlet üniversitelerinde 794, vakıf üniversitelerinde 5 bin 24, KKTC üniversitelerinde 6 bin 481 ve diğer ülke üniversitelerinde 26 kontenjan boş kaldı. Yerleştirme sonucu en çok devlet üniversitelerine öğrenci girdi.
  Ek yerleştirmede, ön lisans programlarında ise devlet üniversitelerinde 6 bin 581, vakıf üniversitelerinde 3 bin 773, KKTC üniversitelerinde 57 kontenjan boş kaldı.
  Bu seneki ek yerleştirme sonucunda 45 bin 119 öğrenci bir programa yerleşirken, 24 bin 292 kontenjana yerleştirme yapılamadı.
  Ek yerleştirmeye 162 bin 908 adayın başvurmuştu. Buna göre ek yerleştirmeye başvuran ve herhangi bir programa yerleştirilemeyenlerin sayısı ise 89 bin 141 kişi oldu.
  Bu arada, ek yerleştirmede 28 bin 648 aday ise açıköğretim programlarına yerleşti.


   
ÖSS'de 24 bin boş kontenjan konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. KPSS ÖSS'den Daha ZOR

  KPSS ÖSS'den Daha ZOR

  Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), üniversite mezunlarının korkulu rüyası oldu. Yaklaşık 310 bin kişinin girdiği ve önümüzdeki günlerde sonuçları açıklanacak sınava, adaylar daha üniversitede okurken çalışmaya başlıyor. KPSS'nin en zorlu bölümlerinden biri de öğretmenlik. Adaylar bazı branşlara atanabilmek için 120 soruluk eğitim bilimleri bölümünden en az 110'unu doğru cevaplamak zorunda....
 2. tip fakültelerinde kontenjan artirilacak

  tip fakültelerinde kontenjan artirilacak

  Hekim sıkıntısının giderilmesi için harekete geçen Bakan Akdağ, yıllardır kangren haline gelen ancak geçmiş YÖK yönetimleri yüzünden bir türlü 'vize' alınamayan tıp fakültelerinin kontenjanlarının artırılması ve yeni fakültelerin açılması konusunda yeni YÖK Başkanı ile mutabakata varıldığını açıkladı. Uzman doktor sıkıntısının, sadece kamudan özel sektöre yaşanan 'göç'ten kaynaklanmadığını...
 3. Boş

  Boş

  İçi boş kap temiz olursa gelecek rızka, kirli olursa hüsnükuruntuya ve amel işlemekte gösterilen ilgisizliğe delalet eder.
 4. Bin

  Bin

  Rüyada görülen bin sayısı, huzuru, uyumu, rahatı temsil eder.
 5. hangi üniversitede boş kontenjan var

  hangi üniversitede boş kontenjan var

  uludağ üniversitesi boş kontenjan uludağ üniversitesi boş kontenjanlar kontenjanları ek kontenjan ek kontenjanlar öss yerleştirme sonuçlarına göre birçok üniversitede kontenjanlar doldu.... ÖSYM, 2009-ÖSS yerleştirme sonuçlarına göre boş kalan üniversite kontenjanlarını internet sitesinde yayımladı. Buna göre, üniversitelerin 26 bin 643'ü lisans ve 61 bin 959'u önlisans programları olmak...

Sayfayı Paylaş