1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.133
  Beğenilen Mesajlar:
  1.158
  Ödül Puanları:
  113

  Osteomiyelit

  Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Osteomiyelit kemik iliğinin iltihabıdır. Genellikle bir bakteri enfeksiyonunun sonucunda ortaya çıkar, sıklıkla yaralanma, kırık veya başka bir zedelenme sırasında giren bir bakteridir. Aynı zamanda, kemiğe kan yoluyla da taşınabilir.
  Belirtiler

  - Hassasiyet ve şişme,

  - Tutulan kemikte ağrı ve sıcaklık duygusu,

  - Ateş,

  - Halsizlik.

  Osteomiyelit büyüklere kıyasla çocuklarda daha yaygındır. Genellikle, antibiyotiklerde başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir Fakat nüksedebilir.

  Teşhis

  Osteomyelitten kuşkulanıldığında, teşhis için kan tahlilleri, röntgen, radyoaktif izotoplarla kemik taraması ya da iğne biyopsisi kullanılabilir.

  Kemik biyopsisi de gerekebilir; bu yöntemde derindeki bir apseden kemik örneği, cerahat ya da başka dokular çıkarılarak laboratuvarda incelenir.

  Tedavi

  Tedavide 3 hafta ya da daha uzun bir süreyle penisilin veya diğer bir antibiyotik kullanılır. Yatak istirahati ve etkilenen kemiklerin sabitlenmesi de önerilmektedir. Bazı vakalarda, enfeksiyonun olduğu dokuların ameliyatla çıkarılması gerekebilir.


   
Osteomiyelit konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Osteomiyelit nedir

  Osteomiyelit nedir

  osteomiyelit nedir osteomiyelit osteomyelit nedir osteomyelit hastalığı Osteomiyelit kemik iliğinin iltihabıdır. Genellikle bir bakteri enfeksiyonunun sonucunda ortaya çıkar, sıklıkla yaralanma, kırık veya başka bir zedelenme sırasında giren bir bakteridir. Aynı zamanda, kemiğe kan yoluyla da taşınabilir. Belirtiler - Hassasiyet ve şişme, - Tutulan kemikte ağrı ve sıcaklık duygusu, - Ateş,...

Sayfayı Paylaş