Etiketler:
 1. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Otistik erkeklerde beynin duygusal hafıza merkezindeki hücre sayısı daha az

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında LiKarBa tarafından paylaşıldı.

  California Üniversitesinden uzmanların yaptığı bir araştırmada, otistik erkeklerde beynin duygulanım ve hafızayı yöneten kısmındaki hücre sayısının daha az olduğu tespit edildi. Bu araştırma ile otizmin beynin amigdala adı verilen bölgesindeki hücre yoğunluğu ya da doku hacmini değil; hücre sayısını etkilediği ilk kez bilimsel olarak kanıtlanmış oldu.
  Araştırma sonuçları Journal of Neuroscience dergisinin 19 Temmuz 2006 tarihli sayısında yayınlandı.

  Araştırmacılar modern teknikler kullanarak beynin otizmde farklılık gösterdiği bilinen alanlarının üç boyutlu yapısını incelediler. Vefat etmiş dokuz otistik erkeğin beyin dokusunu otistik olmayan 10 erkeğin beyin dokusu ile kıyaslayan araştırmacılar amigdala hücrelerinin temsili hücre örneklerini ölçtüler ve saydılar.

  Araştırmacılar bu bulgulara dayanarak otizmde beynin bu bölgesindeki hücre sayısının neden daha az olduğunu ve beynin başka alanlarının da benzer şekilde etkilenip etkilenmediğini incelemeyi amaçlıyorlar.

  Otizm düşünme, duygulanım, dil ve başkaları ile ilişki kurma konusunda ağır ve yaygın bozulmalara neden olan bir gelişimsel bozukluktur. Bozukluk çocukluk çağında gelişmekte ve çoğunlukla 3 yaş civarında teşhis koyulmaktadır.

  Otizmin erkeklerde görülme sıklığı kızlara nazaran dört kat daha fazladır. Buna karşın otistik bozukluk olan kızlarda semptomlar daha ağır olma eğilimindedir ve zihinsel bozulma da daha fazla olmaktadır.   
Otistik erkeklerde beynin duygusal hafıza merkezindeki hücre sayısı daha az konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dünya Kök Hücre Merkezi

  Dünya Kök Hücre Merkezi

  kök hücre merkezleri kök hücre merkezi ''Dünya Kök Hücre Merkezi'' adı verilen bankanın, klonlamanın öncülerinden Güney Koreli bilimadamı Hwang Woo-suk'un başkanlığını yaptığı tartışmalı kök hücre araştırmalarında küresel ortaklığın bir parçası olarak, ABD ve İngiltere'nin dahil olduğu uluslararası konsorsiyumda ana merkez işlevi göreceği bildirildi. Bankanın, bilimadamlarının gelecekte...
 2. Kadın beynine sahipsiniz?Erkek beynine sahipsiniz?

  Kadın beynine sahipsiniz?Erkek beynine sahipsiniz?

  AŞAĞIDAKİ testi çözerek, beyninizin kadınsı ya da erkeksi taraflarını ölçebilirsiniz. 1 - Birisi üzüldüğü zaman sebebini anlayabiliyor musunuz? A) Evet, hemen anlıyorum B) Hayır, genelde anlamıyorum 2 - Otomobil alacak olsanız motor hakkında detaylı bilgi ister miydiniz? A) Hayır B) Kesinlikle 3 - İlişkileriniz sizin için ne kadar önemli? A) Çok önemli B) Öncelik konusu değil 4 - İş...
 3. Tarkan az daha eziliyordu!..

  Tarkan az daha eziliyordu!..

  P { margin: 0px; } Kemer'in Çamyuva Beldesi'nde bulunan annesinin evinde dinlenen Tarkan, dün gece Club Kemer Aura’ya konuk oldu. Onuruna şampanyalar patlatılan Tarkan'ın kulübe geldiğini gören Rus hayranları etrafına toplandı. Evine dönmek için kulüpten çıkan ünlü sanatçı kapının önünde de Türk hayranları ve gazetecilerle karşılaşınca şaşırdı. Hayranlarının öpmek ve birlikte...
 4. Duygusal Erkek...

  Duygusal Erkek...

  Evet kıslar diziler içinde en duygusal erkek kimmiş....:oppucuk: Bu sezon yayınlanan diziler içinden “En duygusal erkek dizi karakterini” belirledi. Oylama sonuçlarına göre Aşk-ı Memnu dizisinde Kıvanç Tatlıtuğ’un canlandırdığı Behlül karakteri “Dizilerin en duygusal erkeği” seçildi. Behlül, 300 binin üzerinde oy aldı.
 5. Erkekler Ağlamaz mı? Kim Demiş Onlar Bizden de Daha Duygusallar Kesinlikle!! :)

  Erkekler Ağlamaz mı? Kim Demiş Onlar Bizden de Daha Duygusallar Kesinlikle!! :)

  erkekler neden ağlar,erkekler neden ağlamaz,erkeklerin hassas noktaları,erkekler ağladığını neden gizler,bir erkek neden ağlar Erkekler neden ağlar? Her ne kadar "erkekler ağlamaz" denilse de onlar da ağlıyor! Üstelik gözyaşı dökme stiline göre karakteri ve yatak becerisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aslında ağlıyor ama sizin yanınızda değil...

Sayfayı Paylaş