Otizm ve Tedavi

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Otizm ve Tedavi
Otizm son yıllarda önü alınamayan salgın bir hastalık gibi hızla yayılıyor; tıpkı veba gibi. ABD’de her 150 çocuktan biri otistik. Sıklık bilinmemekle birlikte otizm Türkiye’de de bir çığ gibi artmakta. Maalesef -hepsi olmasa da- birçok çocuk psikiatristi ve nöroloji uzmanı otistik çocukların anne babalarına, otizmin bilinen bir nedeni olmadığını, hiçbir zaman düzelemeyeceğini söyleyip çocuklara çeşitli ilaçları vermekte ve onları bazı eğitim merkezlerine yönlendirmekteler. Verdikleri ilaçlar çoğu kez fayda sağlamamakta ve hatta zararlı olabilmektedir. Tabii ki esas neden ortadan kaldırılmadığı için eğitimden de istenen yarar sağlanamamakta, yıllar süren çabalar anne-babaları bir taraftan maddi zarara uğratmakta diğer taraftan da umutsuzluğa sürüklemektedir.
Bereket ki son yıllarda yapılan araştırma ve uygulamalar, otizmin gizlerini hızla çözmeye başladı. Artık çeşitli toksinler ve ağır metallere (aşıdakiler dahil!) maruz kalma veçeşitli beslenme bozuklukları otizmin başta gelen nedenleri arasında sayılıyor.
Otizmi tedavi edilemeyecek bir hastalık olarak lanse eden klasik tıbbın muhafazakarları (tıp dininin papazları) ne kadar karşı çıksa da,ya da en hafif deyimi ile burun kıvırsa da artık otizmin bilimsel ve etkili bir tedavisi var. DAN Protokolü ’nde (Defeat Autism Now, Otizmi Şimdi Yen!) ifadesini bu tedavi yöntemi son birkaç yıl içinde -henüz tam olgulaşmasa da- iyice gelişti ve olumlu sonuçlarını göstermeye başladı.
Otizmin bilimsel tedavisinin başlıca basamakları şunlar;

  1. Vitamin ve mineral eksikliklerini giderme
  2. Diyet
  3. Ağır metal ve toksinlerin temizlenmesi
  4. Hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT)
  5. Eğitim
Bu beş unsur bir arada olmadan etkin bir tedavi yapmak mümkün değildir. Ama mevcut basamaklar içinde belki de en önemlileri ve öncelikli olarak yapılması gerekenler diyet ve besin takviyeleridir.
Kaynaklar
Prof. Dr. Ahmet Aydın Beslenme Bülteni
 
Üst