1. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Otizmde tedavi umudu

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında LiKarBa tarafından paylaşıldı.

  otizm çeşitleri otizmin çeşitleri otizm bitkisel tedavi otizmin bitkisel tedavisi otızm bıtkısel tedavı Bilimadamları fareler üzerinde yapılan testlerde mental retardasyon (zeka geriliği) ve otizm semptomlarını geriye döndürmeyi başardılar...

  Massachusetts Institute of Technology (MIT) Picower Öğrenme ve Hafıza Enstitüsünden uzmanlar fareleri mental retardasyonun en önemli genetik nedeni olan ve otizmin en yaygın genetik nedenlerinden biri olan Frajil X Sendromuna (FXS) model olacak şekilde genetik değişikliğe uğrattılar.

  FXS mutasyona uğramış ve frajil X mental retardasyon 1 (FMR1) olarak adlandırılan X kromozom genine bağlı olarak gelişiyor. Bu gen mutasyona uğradığında hafif öğrenme güçlükleri ile ağır otizm arasında değişen çeşitli sorunlara yol açabiliyor.

  Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar beyinde PAK adlı enzimin işleyişinin engellenmesinin çocuklarda FSX semptomlarının ve muhtemelen de otistik çocuklarda görülen semptomların ortadan kaldırılmasında etkin bir tedavi yöntemi olabileceğini belirttiler.

  PAK adlı enzim beyindeki sinir hücreleri arasındaki bağlantıların şeklini, sayısını, büyüklüğünü ve beyni etkiliyor.

  Uzmanlar PAK'ın inhibe edilmesinin FXS'lu farede beyin sinir hücreleri arasındaki elektriksel iletişimi düzelttiğini de belirtiyor ve bazı kimyasal bileşimlerin PAK aktivitesini engellediğinin bilindiğini, bunun da FXS tedavisine yönelik ilaçların geliştirilmesinde yararlı olacağını ifade ediyorlar.

  Araştırmacılar, FXS'lu farede, FXS hastalarında da görülen hiperaktivite, amaçsızlık, tekrarlayıcı hareketler, dikkat bozuklukları ve öğrenme ve hafıza güçlükleri gibi belirtilerin PAK'ın işleyişinin durdurulması ile kısmen veya tamamen düzeldiğini bildirdi.

  Araştırma bulguları Proceedings of the National Academy of Sciences isimli derginin 25-29 Haziran 2007 tarihli elektronik sayısında yayınlandı.

  Kalıtsal zeka geriliğinin bilinen en sık nedeni ve otizmin en yaygın genetik nedenlerinden biri olan olan Frajil X Sendromlu (FXS) kişiler zihinsel, davranışsal ve fiziksel bazı farklılıklar gösteriyor. Bu sendrom her iki cinsiyeti de etkileyebiliyor. Kadınlarda yaklaşık 250'de 1, erkeklerde ise 800'de 1 kişi FXS'na neden olan geni farkında olmadan taşıyor.

   
Otizmde tedavi umudu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. otizm hastaligi

  otizm hastaligi

  otizm hastaligi otistik hastalığı otizm hastalığı nedir hastaligi nedir Yanlizlarin Dünyasi:OTiZM Otizm ,bebeklik doneminden itibaren farkedilen bir rahatsizliktir.Otistik bebeklerin dis dunya ile ilgi kurmadiklari dikkati ceker,bebekken dahi etrafindaki insanlarin,annelerinin veya bakicilarini gozune,yuzune bakmazlar.kendi dunyalarinda olmaktan hoslanirlar.kendi yataklarinda olmak,kucaga...
 2. Otizm

  Otizm

  Onbinde 4-5 çocukta görülen oldukça ender rastlanan bir durumdur. Otistik çocuk, doğduktan sonraki ilk birkaç ay süresince normal görünür. Daha sonra tepki göstermemeye başlar, ses ve görüntü stimülasyonlarına karşı çok az bir ilgi gösterir, okşanmayı istemez ve kucağa alındığında haykırarak ağlar. Bir yeri incindiği zaman teselli etmeleri için ebeveyninin yanına gitmez. Konuşma gecikmesi çok...
 3. Otizm ve Tedavi

  Otizm ve Tedavi

  Otizm son yıllarda önü alınamayan salgın bir hastalık gibi hızla yayılıyor; tıpkı veba gibi. ABD’de her 150 çocuktan biri otistik. Sıklık bilinmemekle birlikte otizm Türkiye’de de bir çığ gibi artmakta. Maalesef -hepsi olmasa da- birçok çocuk psikiatristi ve nöroloji uzmanı otistik çocukların anne babalarına, otizmin bilinen bir nedeni olmadığını, hiçbir zaman düzelemeyeceğini söyleyip...
 4. otizm

  otizm

  otizmli çocuğa zeka gelişimi için ne yedirilmelidir.Yaşıtlarını yakalayabilmesi için ne yapılmalıdır.tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir. cevaplarmısız?
 5. Otizm

  Otizm

  Otizm Otizm, çocuğun gelişim düzeyine göre farklılık göstermekle birlikte, genellikle 3 yaşından önce başlayan, konuşma, sosyal etkileşim, iletişimde gecikme ve normalden sapma ile kendini gösteren gelişimsel bir bozukluktur. Genel olarak çocuğun kendine özgü bir dünya oluşturarak çevresindekilerden uzaklaşmasıdır. Otizm çocukların sözel ve sözel olmayan iletişimde zorluk yaşamalarına neden...

Sayfayı Paylaş